Yenidoğan Bebek Bezi Önerileri ve İpuçları

İçindekiler

Ebeveynlerin en mutlu anları yenidoğan bebeklerini kucaklarına aldıklarında yaşanır. Bebeklerinin ciltlerine dokunmak ailelere inanılmaz bir huzur verirken bebeklerini de mutlu eder.

Yenidoğan bebeklerin ciltleri uzun süredir anne karnında bulunmasından dolayı oldukça hassas olabilir. İnsan vücudunun en büyük organı olan deri hem güçlü hem esnek bir yapıya hakimdir. Fakat doğumun sonrasında bebeklerin derilerinde soyulmalar görülebilir. Bunlar normaldir endişe etmemek gerekir.

Yenidoğan bir bebek için temizlik ürünlerinden kıyafetlerine bakım ürünlerinden bezlerine kadar ürün seçerken oldukça seçici davranmak gerekir. Bebeğin derisine zarar verecek türde alerjen ve kimyasal içeren ürünlerden uzak durmak gerekir. Bu noktada bebeğin tuvalet alışkanlığı kazanana kadar en çok derisinin temas ettiği ürün bebek bezidir. Yenidoğan bebek bezi önemi ise daha fazladır. Yenidoğan bebek bezinin seçimi kadar değiştirilmesi de önemlidir.

Tavsiye Yazı: Bebeklerde Karın Ağrısı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yenidoğan Bebek Bezi Önerisi

Yenidoğan bebek bezi tavsiye ederken bazı noktalar bulunmaktadır. Bezlerin hepsi dışarıdan bakıldığında aynı gibi görünse de bir çok çeşidi bulunuyor.

  • Yenidoğan bebek bezi alırken öncelikle bezin üstünde yazan cinsiyet yazısına dikkat etmek gerekir. Erkek ve kız bebeklerin çişleri farklı bölgelere yayıldığı için bezler arasında farklılık vardır.
  • İkinci olarak bebeğinizin kilosunu bilmek gerekir. Bebek bezinin bedeni yenidoğan bebeğin kilosuna göre değişiklik gösterir.
  • Önemli noktalardan bir diğeri bebek bezinin emiş gücünün ne seviyede olduğudur. Bu noktada tecrübesi olan diğer annelerden markalar konusunda bilgi almak yardımcı olacaktır.
  • Bezin ergonomik yapısı da bir diğer önemli noktadır. Ergonomik bez bebeğin hareket kabiliyetlerine ayak uydurur ve bebeğin üstünde olması gibi kalmasını sağlar. Bu sayede bebek ne yaparsa yapsın bez görevini yerine getirir ve böylece bebek pişik olma riskini atlatmış olur.
  • Bunların yanında üzerinde desenleri olan bezler, yenidoğan bebeklere uygun kordon bağı oyuntusu olan bezler ve bebek altını pislediği zaman renk veren bezler gibi ekstra işe yarar özellikleri de bulunmaktadır.
yenidoğan bebek bezi tavsiyeleri
Yenidoğan Bebek Bezi Önerileri ve İpuçları 1

Yenidoğan Bebek Bezi Değiştirme İpuçları

Yenidoğan bebek bezi değiştirirken bebekleri için uygun ıslak mendiller en çok işe yarayan ürünlerdir. Bebek açısından sakıncası bulunmayan bu ürünlerden bol bol kullanılabilir. Devamında bebek göbek bağı ve gerekli yerler düzgünce temizlenir.

Bebek bezi takılırken göbek bağının altta kalmamasına dikkat edilir. Bez bebeğin vücudunu saracak şekilde sıkıca bağlanır. Eğer bebek bezi etrafından sızıntılar yaşıyorsanız bir büyük beden beze geçmenin vakti gelmiş olabilir. Yenidoğan bebekler günde en az üç kere çiş veya kaka yaparlar. Bu sebeple bezi sık sık kontrol etmenin faydası olacaktır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir