Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır? Bebek İlk Ne Zaman Yıkanır?

İçindekiler

Yenidoğan bebek banyosu, her annenin bebek doğduktan sonra kafasının karıştıran ve soru işaretleri oluşturan bir aktivitedir. Yenidoğan bebeğin ilk banyosunun ne zaman yaptırılacağı, bebeğin ne zaman yıkanacağı ve nasıl banyo yaptırılacağı konusunda çeşitli görüşeler ve uygulamalar söz konusudur. Anneler için hassas olan yeni doğmuş bebeğinin cildi, göbek kordonu ve bebeğinin banyoya hazır olup olmadığı konuları gerçekten hassas meselelerdir.

Bebekler dünyaya geldiklerinde hastanede hemşireler tarafından silinirler. Çünkü gözlerini ilk açtığı vakitte banyo yapmaya hazır değillerdir.

Yenidoğan Bebek İlk Ne Zaman Yıkanır?

yenidoğan bebek banyosu ilk ne zaman yaptırılır
Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır? Bebek İlk Ne Zaman Yıkanır? 1

Bebek doğduğunda hastalık yapan mikroorganizmaların olmadığı bir ortamdan gelir. Bu da bebeğin cildinde koruyucu bakteri florasının olmamasına neden olur. Bu floranın oluşması 24 saati bulur. Doğumun ardından bebeğin hemen yıkanması bu floranın oluşmasını geciktirir ve enfeksiyonların oluşma riskini de artırır.

Hastane çıkışında bebeğin yıkanması düşüncesinde olan anneler, doğumun ardından en erken 24 saat sonra bebeğin banyo işlemini yapabilir. Ama bu yetişkinlerdeki gibi ya da çocuklardaki gibi bir banyo işlemi olamaz. Çünkü bebeğin göbek kordonu suyla temasından dolayı çok çabuk enfeksiyon kapabilir. Bundan dolayı, yenidoğan bebeğin banyo işlemi ilk olarak yumuşak bir banyo süngeri ya da ıslak havlu ile yapılabilir. Ayriyeten bebeğe doğumda kan bulaşmışsa, kanlı bir şekilde kalmaması gereklidir. Bulaşan kan mikrop üremesine neden olur.

Bebek için tam anlamıyla bir banyo işlemi genellikle göbek bağı düştükten sonra gerçekleşir. Bu da ortalama olarak doğumdan 5 ila 15 gün sonra gibi bir zaman dilimine denk gelmektedir.

Yenidoğan Bebek Banyosu Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan Bebek Banyosu Ne Zaman Yapılır
Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır? Bebek İlk Ne Zaman Yıkanır? 2

Yenidoğan bebek doğum sonrasında sağlık görevlileri tarafından yıkanır. Evde ise, bebek tamamen kirlenmediği sürece yıkamanız şart değildir. Beslenmelerin ardından ve bez değişiminden sonra yapılan bölgesel temizlikler yeterli olacaktır.

Bebeklerde ilk 1-2 ay ter bezleri çalışmaz ve bundan dolayı bebeğin sık sık yıkanması, bebeğin deri sağlığı açısından faydalı olur. Ancak bebeği sürekli yıkamak bebeğinizin cildinin doğal nem örtüsünü kaldırarak egzama oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenlerden dolayı, bebeğinizi haftada 1 veya 2 kez yıkamanız yeterli olacaktır. Her gün ellerini, yüzünü, boynunu, koltuk altlarını ve poposunu silmeniz bebeğiniz için güzel olur.

Bebeğinizi yıkayamıyorsanız ıslak bir bezle vücudunu silebilirsiniz. Ayriyeten bebeğinizi yıkayacağınız suyun temizliğinden emin değilseniz, suyu önce kaynatıp sonra da yeterli sıcaklığa gelince bebeğinizi yıkayabilirsiniz.

Bu işlemleri aşıları bitene kadar devam ettirmeyi unutmayınız.

Yenidoğan Bebek Banyo Suyu Sıcaklığı Ne Olmalıdır?

yenidoğan bebek banyo suyu sıcaklığı
Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır? Bebek İlk Ne Zaman Yıkanır? 3

Yenidoğan banyo suyu sıcaklığı önemli etkenlerden birisidir. Suyun sıcaklığını bir banyo termometresi kullanarak 35-37 dereceye ayarlayabilirsiniz. Ayriyeten bileğinizin iç kısmını ya da dirseğinizi suya değdirerek de suyun sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeği Yıkamadan Önce Yapılacak Hazırlıklar Nelerdir?

Yenidoğan bebeği yıkamadan önce yapılacak hazırlıklar nelerdir
Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır? Bebek İlk Ne Zaman Yıkanır? 4

Bebeğinizi yıkamaya başlamadan önce yapacağınız hazırlıklar sayesinde yıkama esnasında işiniz oldukça kolaylaşacaktır ve bebeğinizin yıkama esnasında huysuzlaşmasında eliniz ayağınıza dolaşmayacaktır.

  • Bebeğin yıkanacağı ortam, çok önemlidir. Bebeğinizin yıkanacağı ortamda cereyan olmaması (pencere ve kapıların açık olmaması) gerekir.
  • Oda sıcaklığı ikinci önemli etkendir. Bebeğinizin yıkanacağı odanın ortalama sıcaklığının 22-26 derece olması idealdir.
  • Bebeğinizin yıkanacağı suyun sıcaklığı üçüncü önemli etkendir. Suyun ortalama 35-37 derece arası olması gerekmektedir. Su sıcaklığın bu derecelerin altından olması bebeğinizin üşümesinde, su sıcaklığın bu derecelerin üstünde olması da bebeğinizin hassas cildinin sıcaklıktan dolayı zarar görmesine neden olabilir.
  • Banyo küvetinde bulunan ve bebeğinizin yıkanacağı suyun yüksekliği dördüncü önemli etkendir. Suyun banyo küvetinin 3/2 yani yaklaşık 8 cm kadar yükseklikte olması idealdir.
  • Temiz kıyafet ve bez beşinci önemli etkendir. Bebeğinizin banyodan sonra üşümemesi için yıkama işlemi başlamadan önce giydireceğiniz kıyafetleri ve yeni bezi önceden hazır etmelisiniz.
  • Son olarak bebeğinizin karnı tok ise kusma ihtimali ve aç ise ağlama ihtimalinden dolayı, en uygun bebek banyo zamanı iki emzirme arasıdır.

Tavsiye Yazı: Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Kazandırılır?

Yenidoğan Bebeği Banyo Yaptırmak İçin Neler Gereklidir? Gerekli Malzeme Listesi

yenidoğan bebek banyosu gerekli malzemeler listesi
Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır? Bebek İlk Ne Zaman Yıkanır? 5

Yenidoğan Bebek Küveti ve Filesi

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir