Polikistik Over Sendromu Nedir? PCOS Tanısı ve Tedavisi

PCOS Nedir?

Kadınlarda sık görülen polikistik over sendromu, temelde hormonal bozukluklardan kaynaklanır. Polikistik over, genellikle adet görememe veya uzun aralıklarla adet görme gibi düzensizlikler ile ortaya çıkar. Polikistik over sendromunda kanda androjen olarak adlandırılan hormonun artışıyla birlikte ciltte ve saçlarda bazı belirtiler meydana getirir. Hormonal dengenin bozulmasıyla gelişen polikistik over sendromu, yumurtalık androjenleri fazla salgılandığında fark edilir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu semptomları, kadınlarda yumurtlama bozukluğu ve kanda anrojen seviyesinin artmasıyla görülür. Özellikle yumurtlama bozukluğu sonucunda uzun aralıklarla veya bir süreliğine hiç adet olamama durumları polikistik over sendromunun en yaygın belirtisidir. Kanda androjen seviyesinin arttığı durumlar ise farklı belirtiler gösterebilir. Genel anlamda polikistik over sendromunun yaygın görülen belirtileri şu şekildedir:

 • Erkek tipi tüylenme
 • Saç dökülmesi
 • Ciltte sivilce ve tüylenme
 • İnsüline karşı direnç
 • Kiloda belirgin artış
 • Yüz bölgesinde yağlanma
 • İltihap
 • Düzensiz adet
 • Kısırlık
 • Cildin kararması
 • Depresyon
 • Baş ağrısı

Her adet düzensizliği belirtisi ile doktora başvuran kadınlarda veya genç kızlarda polikistik over sendromu olmayabilir. Genç kızlar ilk adet görmeye başladıkları yıllarda adetleri fizyolojik olarak düzensiz olabileceği için bu hastalıktan şüphenilmesi gerekmez.

Polikistik Over Sendromu Teşhisi Nasıl Konur?

Polikistik over sendromu teşhisi sırasında uzman doktor muayenesi şarttır. Hastalarda polikistik over sendromu şüphesinden önce mutlaka hastanın öyküsü alınarak klinik değerlendirilmesi yapılır. Polikistik over sendromunun en sık görülen endokrin bozukluklar arasında yer aldığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre yaklaşık her 10 kadından 1’inde bu hastalığa rastlanılmaktadır.

Hormonal bozukluklar ile ortaya çıkan polikistik over sendromu, ergenlik ve genç erişkinlik dönemindeki kızlarda da görülebilen bir hastalıktır. Bazı belirtiler taşıyan gençlerin polikistik over sendromu konusunda muayene edilmesinde ve erken teşhis döneminde büyük fayda sağlanmaktadır. Bu yüzden kilolu, adet görme şikayeti olan, yüzünde sivilceleri veya yağlanma sorunları bulunan genç kızların mutlaka polikistik over sendromu araştırılması gerekir. Bu hastalık daha çok kilolu ve erkek tipi tüylenmesi olan hastalarda görüldüğü için dikkat edilmelidir. 

Polikistik Over Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Polikistik over sendromu tedavi yolları farklı hastalıklara göre değişiklik gösterebilir. Fiziki doktor muayenesi yapılarak bireyin üreme sisteminde herhangi bir problem olup olmadığı teşhis edilir. Kişinin kan testi sonuçlarında hormonal bozukluklar varsa, buna uygun şekilde doğum kontrol hapları veya adet düzenleyici ilaçlar kullanması önerilebilir. Öte  yandan polikistik over sendromuna bağlı gelişen farklı bir hastalık söz konusuysa, farklı bir tedavi yöntemi tercih edilebilir.

Polikistik over sendromu tedavisinde ilaç yöntemini seçmek, temelde vücutta bozulan hormon dengesinin yeniden sağlanması amacına yöneliktir. Yağ ve şeker metabolizmasının dengelenmesi amacıyla bazı ilaçlar kullanılabilir. Aynı zamanda polikistik over sendromu şikayeti olan bireylerde ilaç tedavisinin yanı sıra uygun diyet ve fiziksel aktivite de önemli görülmektedir.

Polikistik Over Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Polikistik over sendromu tedavisi olmadığında, bu sendroma bağlı olarak bireylerde farklı hastalıklar meydana gelebilir. Yapılan araştırmalara göre polikistik over sendromu hastalarında doğrudan görülen problemlerin başında yumurtlama bozukluklarına bağlı olarak hamile kalamama ve kısırlık meydana gelebilir.

Bunun yanı sıra hastalarda şeker ve yağ metabolizmasının bozulmasına bağlı olarak Tip 2 diyabet, kolesterol yüksekliği ve obezite gibi rahatsızlıklar da oluşabilir. Ciltte yağlanma, erkek tipi tüylenme ve yoğun sivilce şikayetleri de polistik over sendromu tedavi edilmediğinde ortaya çıkmaktadır.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *