Lohusalık Döneminde Anneler Nasıl Beslenmeli?

Lohusalık döneminde annelerin beslenme konusuna ayrı bir önem vermesi gerekir. Sadece kendileri için değil bebekleri için de beslenme oldukça önemlidir. Anneler ne kadar sağlıklı beslenirse süt kalitesi o kadar artar ve bebekleri de bu beslenmeden doğrudan faydalanır. Lohusalık döneminde anneler vitamin ve mineralden zengin besinler tüketmeli günlük kalori sayımı yapmalıdır. Annenin aldığı vitamin ve mineraller hem kendisinin toparlanması için destek sağlayıcı olacaktır hem de bebeğinin gelişimine yardımcı olacaktır. Gebelik döneminde değişen hormonların dengesinin tekrar düzenlenebilmesi içinde lohusalıkta düzenli beslenme çok önemlidir.

 

Lohusalık Döneminde Sıvı Tüketimi

Lohusalık sürecinde annenin bol sıvı almaya dikkat etmesi gerekmektedir. Sıvı takibini büyük bir dikkatle ve özenle yapmalıdır. Sıvı takibi için kendisine notlar alabilir eğer isterse telefonuna su hatırlatıcısı gibi bir uygulama kurup oradan takibini yapabilir. Çevresinde annesi, eşi gibi yardımcıları varsa onlara söyleyip hatırlatılmasını isteyebilir. Sıvı olarak sadece su değil taze meyve suyu, komposto, ayran, bitki çayı tüketilebilir. Ancak bunların içeriklerine dikkat edilmeli ve şeker yönünden incelenmelidir. Sağlığa zararlı sıvılar tüketilmemelidir.

Lohusalık döneminde annenin sağlıklı ve verimli süt üretmesi için en az 3 litre su alması gerekmektedir. 1 litre suyu çorba, çay gibi yiyeceklerden alıyorsak kalan 2 litreyi de su içerek tamamlaması gerekir. Sıvı tüketimine alternatif olarak bitki çayı saymıştık ancak aramızda siyah çay ve kahve tiryakileri olabilir onlara kötü bir haberimiz var. Uzmanların çoğu lohusalık döneminde siyah çay ve kahve tüketimini önermemektedir. Eğer kullanıyorsanız azaltmanızda fayda vardır. Siyah çay ve kahve tüketimini bitiremiyorsanız şekersiz içmeyi deneyin ve yoğunluğunu azaltın. Az demli şekersiz çay içerek günü tamamlayabilirsiniz. Siyah çay demir emilimini azalttığından dolayı yemeklerle birlikte içilmemeli yemekten en az 1,5-2 saat sonra içilmelidir.

Lohusalık Döneminde Vitamin ve Mineral Desteği

Lohusalık sürecinde vitamin mineral yönünden zengin içerikler tüketilmelidir. Özellikle lohusalık döneminde annelerde vitamin eksikliği ortaya çıkabilir. Normal şartlarda vitamin eksikliği bulunmayan annelerde emzirme döneminde böyle bir eksiklik çıkmasının nedeni aslında çok basit. Vitamin ve minerallerin çoğu süt yapımında kullanılır ve bu sayede bebeğe geçmiş olur. Bu sebeple anne normal zamanda aldığı vitamin ve mineralin fazlasını almalıdır. Vücut dengesini ve düzenini korumalıdır.
Lohusalık sürecinde anne kalsiyum içeren besinleri tercih etmesi gerekir. Kalsiyum hem anne hem de bebek için faydalıdır. Anne kalsiyum bakımından zengin beslenirse bebeğin kemik gelişimine katkıda bulunur. Kalsiyum miktardı en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Anne süt ürünlerine kullanırken yağ oranlarına dikkat etmeli. Süt ürünlerinin dışında fındık, kurubaklagiller, kurutulmuş meyve ve pekmezde de kalsiyum bulunmaktadır.

Lohusalık döneminde dikkat etmeniz gereken vitaminlerden biri de D vitaminidir. D vitamini besinlerde yeteri kadar bulunmaz. Sentezlenmesi için güneşe çıkılması gerekir. Eğer güneşe çıkılmayan bir zamandaysa örneğin kış ortasındaysanız ekstra dışarıdan takviye edici gıdalar ile D vitamini alabilirsiniz. Sadece annenin değil bebeğinde güneşe ihtiyacı vardır. D vitaminin yanı sıra demir eksikliği de önemlidir. Yumurta, tahin, kuru meyve, pekmez gibi demirden zengin ürünlerde diyet listesine katılmalı. Demir eksikliği önemsenmelidir çünkü anemiye yol açabilir.

 

Lohusalık Döneminde Sebze ve Meyve Tüketimi

Lohusalık sürecinde yukarıda anlattığımız vitamin mineral desteğini alabilmek için bolca meyve ve sebze tüketilmelidir. Bebeğinizde gaza neden olmayacak sağlıklı her meyve sebzeyi tüketebilirsiniz. Tabi tüketmeden önce yıkamayı unutmayın. Tarımcılıkta kullanılan ilaçlar meyve ve sebzelerde risk oluşturmaktadır. Özellikle sebzelerde sos amaçlı kullanılan yağ, nar ekşisi, sirke, limon fazla kullanılmamalıdır. Hazır satılan salata gibi ürünler içeriği fazla bilinmediğinden tüketilmemelidir.

 

Lohusalık Döneminde Kaçınmanız Gereken Besinler

Lohusalık döneminde hem sizin hem de bebeğiniz sağlığı için kaçınmanız gereken bazı besinler vardır. Lohusalık sürecinde aslında normal hayatımızda zararlı dediğimiz her yiyecekten kaçınmalısınız. Hamur işi, şerbetli tatlı, börek, kızartma gibi ürünlerden uzak durmalısınız. Bu ürünlerin hem kalorisi çok yüksektir hem de sağlığa zararlıdır. Kızartma yemeklerini sevdiğinizi biliyoruz ancak lohusalık süresince ara vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Kızartma yerine fırında yaparak benzer lezzeti alabilirsiniz.

Lohusalık döneminde ve hatta her insanın her dönemde kaçınması gereken ürünler ise alkol ve sigaradır. Her insana her zaman zararlı olan bu ürünler lohusalık dönemindeki anne için de çok tehlikelidir. Sadece anne için değil bebek için de tehlikelidir ve gelişimini tehlikeye atar. Bağımlılığı bırakmak zordur ancak en azından lohusalık döneminde bebeğinizin sağlığı için bırakmanızı tavsiye ederiz.

 

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *