Kızlık Zarı Nedir, Nerededir, Dikimi, Çeşitleri, Bozulması

İçindekiler

kızlık zarı nerededir

Kızlık zarı yüzyıllardır birçok sorunun hedefi olmuştur. Kızlık zarı ne işe yarar? Kızlık zarı yırtılınca acır mı? Kanar mı? Kızlık zarı yırtılmazsa ne olur? Kızlık zarı çeşitleri nelerdir? Kızlık zarı dikilir mi?

Bu yazıda kızlık zarı ile alakalı sorulan tüm soruları ve akla gelen tüm soruların cevabını vermeye çalıştık. Kızlık zarı hakkında oluşturduğumuz bu yazımızda öğrenmek istediğinizi bulamazsanız, yorum olarak sorularınızı da sorabilirsiniz. Bu sayede sorularınızı yazıya başlık olarak ekleyebiliriz ve başka kişilerin faydalanmasını da sağlayabiliriz. Teşekkürler.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı (Tıpta; Hymen-Himen), vajina ağzını çevreleyen ince bir zardır. Kızlık zarı son yapılan araştırmalara göre kadınlarda küçük yaşta genital bölgenin enfeksiyondan korunması işlevini gerçekleştirdiği ama ergenlik çağından sonra vücudun bağışıklık sistemi geliştiği için bu işlevi yitirdiği ortaya konulmuştur.

Kızlık zarı bazı kadınlarda hiç yoktur. Bazı kadınlarda ise çok esnektir. Kızlık zarı birçok kadında yarım ay şeklindedir. Bunun sebebi ise, regl döneminde kan akışının engellenmemesidir.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Kızlık zarı küçük yaşta iken genital bölgenin enfeksiyondan korunmasını sağlar. Ergenlikten sonra hormonların etkisiyle vajina PH’sı düşer ve meydana gelen asidik ortamdan dolayı enfeksiyon riski azalır.

Kızlık Zarı Nerededir?

Kızlık zarı vajina girişine 1-1,5 cm yakınlığında, genital bölgede vulvadadır. Hafif bir ıkınma ile küçük dudaklar aralığından görülebilir.

kızlık zarı çeşitleri ve türleri nedir
Kızlık Zarı Nedir, Nerededir, Dikimi, Çeşitleri, Bozulması 1

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kızlık tek bir çeşit değildir ve farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bundan dolayı kızlık zarı yırtıldığında her zaman kanama olacak diye bir kaide yoktur. Bazen kanama olur bazen hiç olmaz.

Kızlık zarı çeşitleri zardaki boşluğun yapısına ve şekline göre isimlendirilmektedir.

Bölmeli Kızlık Zarı

Bölmeli kızlık zarında birden fazla delik vardır. Bu tür kızlık zarlarında küçük bir cerrahi müdahale ile kızlık zarı tek delikli yapılabilir. Bölmeli kızlık zarının kanamalara etkisi yoktur ama tampon takıp çıkarılmasını zorlaştırabilir.

Deliksiz (Kapalı) Kızlık Zarı

Doğumdan sonra teşhisi konulabilen deliksiz kızlık zarı, vajinanın ağzını komple kaplayan ince bir zardır. Genellikle ergenlik yıllarında fark edilen deliksiz kızlık zarında, adet kanı dışarı çıkamaz ve vajinanın içinde birikir. Bundan dolayı da karın ve sırt ağrısına ve karında kitleye neden olabilmektedir.

Bazı ergenlerden idrara çıkarken acı hissiyatı yaşatabilen deliksiz kızlık zarı, cerrahi operasyonla fazladan zar dokusu alınarak tedavi edilir. Bu sayede vajinada normal bir açıklık meydana gelir.

Küçük Delikli Kızlık Zarı

Küçük delikli kızlık zarında vajinanın ağzı komple kapalı değildir ama normal bir kızlık zarı genişliğine göre daha küçük bir açıklık vardır. Açıklık yeterli olmasa da regl kanı buradan geçebilir. Ufak bir cerrahi müdahale ile delik büyütülebilir.

Bu kızlık zarı türünde, zarın türünün keşfedilmesi zordur. Bunun nedeni ise, tampon takılmasına olanak verir.

Yuvarlak (Anüler) Kızlık Zarı

En sık görülen kızlık zarı çeşitlerinden birisidir. Kızlık zarının ortasındaki delik yuvarlak şekildedir.

Yarım Ay (Krisantrik) Kızlık Zarı

Yuvarlak kızlık zarına göre açıklık daha fazladır ve asimetrik bir görüntüsü vardır.

Dentiküler Kızlık Zarı

Kızlık zarının boşluktaki kısımları testere ağzı gibi tırtıklıdır. Oldukça nadir karşılaşılan bir kızlık zarı tipidir.

Labia Kızlık Zarı

Kızlık zarı birbirine karşı duran iki dudak gibi görünmektedir. Nadir görülen bir kızlık zarı tipidir.

Esnek Kızlık Zarı

Kızlık zarındaki açıklık epey geniştir ve ilişki kanama olmadan gerçekleşebilmektedir.

Kızlık Zarı Dışarıdan Görülebilir mi?

Kızlık zarı (Hymen, Himen) dışarıdan bakılınca görülebilecek bir yapı değildir. Kızlık zarı görülebilmesi için uygun pozisyonda küçük dudakların aralanması ve kontrolü yapılan kişinin hafifçe ıkınması gerekmektedir.

kızlık zarı nasıl bozulur
Kızlık Zarı Nedir, Nerededir, Dikimi, Çeşitleri, Bozulması 2

Kızlık Zarı Sürtünme ile Bozulur mu?

Vajina girişinin 1-1,5 cm içerisinde olan kızlık zarı sürtünme, yüzeysel travmalar ve benzeri şeyler ile bozulacak bir yapı değildir. Kızlık zarının bozulması için vajina girişinden içeriye penis ya da penis benzeri bir cismin girmesi gerekmektedir.

Kızlık Zarı Herkeste Var mı?

Kızlık zarı her kadında vardır. Bazı kadınlarda hiç yokmuş gibi gözükebilir ama çok ince ve dar bir zar onlarda da bulunmaktadır.

Kızlık Zarı Kolay Yırtılır mı?

Kızlık zarı penisin 1-2 cm içeri girmesiyle, sert bir cisim ile mastürbasyon yapılmasıyla ya da mastürbasyon yapılan cismin vajinaya 1-2 cm girmesiyle yırtılır. Eğer bunlardan herhangi birisi yoksa kızlık zarına bir şey olmaz.

Sürtünmeyle Kızlık Zarı Bozulur mu?

Giysiler ile birlikte olan yüzeysel temasta kızlık zarı zedelenmez. Kızlık zarı korunaklı ve derinde olan bir yapıdır.

Bisikletten düşme, çocukken yere çarpma gibi nedenlerle genç kızlar uzun yıllar endişe duymaktadır acaba kızlık zarım zarar gördü mü diye. Ama yukarıda da bahsi geçtiği gibi kızlık zarı dudakların arkasındadır ve korunaklı bir bölgededir. Bunlardan dolayı kızlık zarı zedelenmez.

Mastürbasyonla Kızlık Zarı Bozulur mu?

Yastık gibi objelere sürtünerek klitoris uyarılabilir ve mastürbasyon gerçekleşebilir. Bu yolla kızlık zarı zedelenmez.

Kızlık zarı eğer yeterince esnemezse, vajina içine parmak, vibratör veya bir objenin girmesiyle yapılan mastürbasyonlarda zedelenebilir ve kanama gerçekleşebilir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı penisin 1-2 cm içeri girmesiyle, sert bir cisim ile mastürbasyon yapılmasıyla ya da mastürbasyon yapılan cismin vajinaya 1-2 cm girmesiyle yırtılır.

Kızlık Zarı Neden Kanamaz?

 • Kızlık zarı eğer esnek ise kanama olmayabilir.
 • Nadir bir durum olarak doğuştan kızlık zarı olmayabilir.
 • Kızlık zarı bazen çok kalın olabiliyor ve bundan dolayı da kanama gerçekleşmeyebilir.
 • Penisin boyu kanamaya etki edebilmektedir.
 • Cinsel ilişkinin yarattığı stresten dolayı da zar geri çekilebilir ve kanama gerçekleşmeyebilir.

Kızlık Zarı Hangi Durumlarda Bozulmaz?

 • Ikınma ile kızlık zarı bozulmaz.
 • Bisiklete binmek gibi durumlarla kızlık zarı bozulmaz.
 • Sürtünme yolu ile kızlık zarı bozulmaz.
 • Dar pantolon giyme ile kızlık zarı bozulmaz.
kızlık zarı nasıl dikilir fiyat nedir
Kızlık Zarı Nedir, Nerededir, Dikimi, Çeşitleri, Bozulması 3

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Bekaretini kaybetmiş kadınların tekrar ilişkiye girdiklerinde kanama gerçekleşmesi için yapılan ameliyata kızlık zarı dikimi denir.

Kızlık Zarı Dikilir mi?

Kızlık zarı dikilebilir ve iki tür kızlık zarı dikim yöntemi vardır. Geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi (Flep).

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarı iki yöntemle dikilir. Bunlardan birisi geçici kızlık zarı dikimidir ve ilişkiye 3 gün gibi bir süre varsa yapılır. Diğeri de kalıcı kızlık zarı dikimidir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde süre sınırı yoktur ve yıllar geçse de kızlık zarı bütünlüğünü koruyabilmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Geçici kızlık zarı dikimi, cinsel ilişkiden en fazla 3 gün önce yapılan bir işlemdir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Geçici kızlık zarını dikiminde vajina girişini daraltacak ve ilişki esnasında kanama gelmesini sağlayacak bir dikiş atılır. Dikiş materyali yumuşak ve çok ince bir iptir. Kızlık zarı artıklarının arkasına gömülen dikişler dışarıdan görülmez

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kalıcı kızlık zarı dikiminde süre sınırı yoktur. Aradan yıllarda geçse kızlık zarı bütünlüğünü korur.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kalıcı kızlık zarı dikimi genellikle o bölgenin uyuşturulmasıyla (lokal anestezi) yapılır. İşlem ortalama 20 dakika sürmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi esnasında vajina daraltma, iç dudak estetiği, klitoris üzeri katlantıların alınması, genital bölge beyazlatma gibi işlemlerde yaptırılmak istenirse, 20 dakikalık süre uzamaktadır.

Kızlık zarı çevresindeki mukoza kalıntıları kaldırılır ve yırtılan bölgede yeni bir kızlık zarı meydana getirilir. Kanlanması vajen dokusuyla sağlanır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Neler Yapılmalı?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası verilen ilaçlar (ağrı kesici ve antibiyotik) sayesinde çok hafif kanama ve ağrı dışında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası, bir gün sonra banyo yapılabilir ve işe gidilebilir.

Bir haftalık bir süre boyunca banyo ve tuvalette genital bölgenin temizliği önden arkaya doğru, ılık su kullanılarak yapılmalı ve ardından da kurutulmalıdır.

Bir aylık bir süre boyunca bisiklet, yoga, fitnes, plates gibi ağır aktivitelerden uzak durulması önerilmektedir.

Yapay Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Yapay kızlık zarı dikimi diye bir şey yoktur. Yapay kızlık zarı olarak bilinen şey, içinde gıda boyası olan kapsüllerdir. Bu yöntemde kapsül ilişkiden bir süre önce vajinaya koyulur ve vajinanın ısısıyla erimesi ve renk vermesi beklenir.

Yapay Kızlık Zarı Dikimi Şikayetleri

 • Boyanın günlerce gelmeye devam etmesi
 • İlişki esnasında kapsülün çıkması
 • Yapay kızlık zarının (kapsül) gecikmesi veya ilişkiden önce erken erimesi.

Her Kızlık Zarı Dikilir mi?

Kızlık zarı çok parçalı veya az parçalı olarak yırtılabilir. Bunun yanı sıra esnek bir kızlık zarınız olabilir ve kanama gerçekleşmez. Kızlık zarı az parçalıda olsa çok parçalıda olsa dikilebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı Nedir?

Kızlık zarı dikim fiyatları işlemin yapıldığı merkeze, işlemi yapan jinekolog doktora, kızlık zarı dikimi dışında yapılacak diğer işlemlere ve anestezi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kızlık zarı dikimi her hekim tarafından da yapılmamaktadır.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Olunur mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile olunabilir. Hamile kalabilmek için kızlık zarının bozulması şart değildir. Eğer kızlık zarı tam esnek bir yapıya sahipse, cinsel bir ilişki sonrası gebelik olabilir. Cinsel birleşme olmadan da genital bölgeye yakın bir şekilde spermlerin bulaşması da gebelik oluşumuna zemin hazırlayabilir.

evde kızlık zarı kontrolü
Kızlık Zarı Nedir, Nerededir, Dikimi, Çeşitleri, Bozulması 4

Kızlık Zarı Gözle Görülür mü?

Kızlık zarı alanında uzman kişiler tarafından bakılmasıyla görülür. Hastanın uygun pozisyonda durması ve küçük dudakların iyice aralanıp hastanın hafifçe ıkınmasıyla görülebilir.

Evde ayna karşısında ya da fotoğraf çekerek görülebilecek bir şey değildir.

Kızlık Zarı Zamanla Düzelir mi?

Cinsel ilişki sonrası zedelenen kızlık zarı kendi kendini onarmaz. Kızlık zarı zedelendikten sonra kendi kendini bir daha onarmaz. Bu süre ne kadar olursa olsun, onarma gerçekleşmez. Kızlık zarı onarımı için alanında uzman bir jinekolog tarafından kızlık zarı dikimi işlemleri yapılmaktadır. Bunun dışında başka bir yol yoktur.

Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

 • Kasıklarda hafif düzeyde ağrı
 • Kısa ve hafif süreli kanama
 • Vajina içinde yanma veya hafif batma hissi

Bu üç belirti ile kızlık zarını bozulup bozulmadığı anlaşılabilir. 3 belirti aynı anda kendini gösterebilir ya da hiç göstermeyebilir de. Bazı kızlık zarları esnek yapıdadır ve kanama olmaz.

Kızlık Zarı Bozulmasında Ağrı Olur mu?

Kızlık zarı bozulmasında ağrı olmaz. Küçük bir sızı olabilir. Kızlık zarı bozulmasında ağrı varsa, bu başka bir nedenden kaynaklıdır.

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı kontrolü alanında uzman kişiler tarafından kişinin doğru pozisyona girmesi, küçük dudakların aralanıp her iki tarafa çekilmesi ve kişinin de biraz ıkınmasıyla görülebilmektedir.

Kızlık zarını görebilmek için evde ayna ile bakmaya çalışmak ya da başka birisinin litotomi pozisyonunda durarak kızlık zarını kontrol edip fikir beyan etmesi mümkün değildir.

Bir kişinin kendi kızlık zarını görebilmesi ve kızlık zarı hakkında yorum yapabilmesi oldukça zordur.

Kızlık Zarı Yırtılması İçin Kaç Cm?

Kızlık zarı her kadında vardır ve genellikle tüm kadınlarda vajinanın girişinden 1-2 cm içeridedir. Ancak kilolu kadınlarda bu oran 2-3 cm olabilmektedir.

Kızlık zarı kaç cm girerse bozulur sorusuna kızlık zarlarının farklı yapılarından dolayı tam cevap vermek mümkün değildir. Ama kabataslak olarak penis, parmak veya herhangi bir cismin vajinadan 1-2 cm içeriye girişi, kızlık zarının hasar görmesine neden olabilir.

Kızlık Zarına Parmak Ne Kadar Girerse Bozulur?

Kızlık zarı vajinanın 1-2 cm içindedir ve eğer kızlık zarı yeterince esnemezse parmak girişiyle zedelenebilir ve kanayabilir.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir