Katı Besinlerle Tanışın: Bebeğinizi Katı Besinlere Ne Zaman Geçirmelisiniz?

Bebeğinizi beslemek söz konusu olduğunda memenin en iyisi olduğunu duymuşsunuzdur. Ve yaşamının ilk yılında bebeğinizin optimal sağlık ve gelişimi için ihtiyaç duyduğu tek şey anne sütünüzdür.

Peki hangi ebeveyn, özellikle bebeğiniz 6 aya yaklaşırken, bebeğin iştahını bir kaşıkla, biraz da tatla beslemeye başlamaya hazır değil ki?

Bebeğinizin neyi sevdiğini ve neyi yemekten hoşlanmadığını keşfetmek, onun ortaya çıkan kişiliğini keşfetmenin başka bir yoludur.

Mayo Clinic uzmanları, bebeğinizin hazır olup olmadığından emin değilseniz kendinize şu soruları sormanızı söylüyor:

  • Bebeğiniz başını sabit ve dik bir pozisyonda tutabiliyor mu?
  • Bebeğiniz destekle oturabiliyor mu?
  • Bebeğiniz ne yediğinizle ilgileniyor mu?

Bu sorulara cevabınız evet ise ve bebeğinizin çocuk doktorundan onay aldıysanız, bebeğinizin sıvı beslenmesini desteklemeye ve katı besinleri vermeye başlayabilirsiniz. Bu erken aşamada yiyeceklerin esas olarak sosyalleşme ve motor beceri gelişimi için olduğunu unutmayın.

Yiyeceklere başlama konusunda bebeğinizin ipuçlarını takip edin. The Portable Pediatrician kitabının yazarı Dr. William Sears, "Bebeğinizin katı gıdalara başlayacak yaşta olması onun için doğru zaman olduğu anlamına gelmez" diyor. "Bebeğiniz sürekli başını çeviriyorsa ya da kaşığı itiyorsa hazır olmadığı açık."

Dr. Sears'a göre, bebeklerin en az 1 yaşına gelene kadar beslenme amaçlı katı gıdalara ihtiyaçları yok, dolayısıyla çocuğunuzun daha erken yemesi için herhangi bir baskı yok, özellikle de iyi emziriyorsa veya mamayla besleniyorsa, diyor kuyu. -tanınmış çocuk doktoru.

Alerji veya bakteri kaynaklı nedenlerden dolayı 1 yaşına kadar kaçınılması gereken yiyecekler arasında bal, yumurta akı, buğday, fındık ürünleri ve meyveler yer alır. Dr. Sears, alerji sorunları nedeniyle fıstık ve kabuklu deniz ürünlerini en az 2 yaşına kadar yemeyin diyor.

Her öğüne önce emzirmeyle veya eğer besliyorsanız mamayla başlayın ve ardından bebeğe yeni bir yiyecek deneme fırsatı verin. Haftada bir, her seferinde bir yiyecek verin ve bebeğin o belirli yiyecek için hazır olmadığını gösterebilecek kabızlık, gaz, huzursuzluk veya şişkinlik belirtilerine dikkat edin.

İşte ilk yıl bebeği beslerken neler tercih edebilirsiniz?

Yaş 0-6 Ay 6-9 Ay 9-12 Ay
Ne yiyor? Sadece anne sütü veya mama. Öncelikle anne sütü veya mama. Öncelikle anne sütü veya mama.
Ne tanıtılacak 6. ayda, muz, elma püresi, armut, tatlı patates veya pirinç gevreği gibi püre haline getirilmiş tek bileşenli gıdalar anne sütü veya mama ile karıştırılmalıdır. Elma-muz sosu veya et püresi gibi püre haline getirilmiş karışık içerikli gıdalar; ilgilendiğini gördükçe dokuyu artırın. Graham krakerleri, yumuşak meyveler, makarna, peynir gibi ince doğranmış elle yenen yiyecekler veya ailenin yemeğinden çatalla ezilmiş yiyecekler.
Nelere dikkat edilmeli? Katı gıdalara başladığınızda bebeğiniz kabız olabilir, bu olursa yemeği durdurun ve emzirmeyi veya mamayla beslemeyi artırın. Ve asla bir şişe anne sütüne veya mamaya mısır gevreği eklemeyin veya mısır gevreğini biberonla beslemeyin. Çıkan dişler; bu da gıdalardaki dokuyu kademeli olarak artırmaya başlamanızı sağlar. Boğulma her zaman bir endişe kaynağıdır, bu nedenle parçaları küçük ve tuhaf şekilli tutun, asla boru şeklinde veya yuvarlak değil. Bebeğin kendi kendine beslenmeye hazır olması; Örneğin ona küçük peynir parçaları verin ve onları alırken ince motor becerilerini geliştirmesine izin verin.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *