Hamileyken Regl Olunur mu? Hangi Tür Kanamalar Normal Kabul Edilir?

İçindekiler

Hamile iken anneler hormonların etkisi ile regl olmaz, fakat kısa süreli olarak bir kanama yaşayabilirler. Hamile kalındığı andan itibaren bebek doğana kadar regli görülmemektedir. Ancak bazı kadınlarda hafif kanamalar görülebilmektedir. Hamilelik döneminde görülen regl kanaması genellikle genetik bir durum olmaktadır. Eğer hamile annenin ailesinde bulunan kadınlar hamile iken regl olmuş ise kızlarında ve torunlarının da da bu durum görülebilmektedir.
Eğer hamile kalınmak istenmiyorsa regl görünmesine güvenilmemeli, gebelikten korunma yöntemleri ile önlemler alınmalıdır. Korunmadan cinsel ilişkiye girilmemelidir.
Bazı hamile kalan kadınlar hamileliklerinin başında bir ay veya birkaç ay boyunca kanama görmeye devam edebilirler. Fakat bu kanamalar regl gibi uzun süren kanamalar değildir. Kısa kısa lekelenme şeklinde görülmektedir. Bu görülen kanama embriyonun anne rahmine yerleşmeye çalışması ile oluşur. Yerleşme kanaması, implantasyon kanaması veya halk dilinde oldukça sık olarak kullanılan üstüne görme kanaması olarak da adlandırılmaktadır. Bu kanamalar kendi sınırları içinde oluşmaktadır. Hamileliğin ve bebeğin gelişim süreci üzerinde olumsuz bir sonuç doğurmamaktadır.
Hamile anne adayları bu yerleşme kanamalarını regl kanaması ile karıştırmaktadır. Bu yerleşme kanamalarının regl kanaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Gebeliğin erken döneminde veya ilerleyen dönemlerinde görülebilen kanamalar düşük riski olabildiği için önemli olmaktadır. Gebelik sürecinde oluşabilecek kanamalar önemli olan başka hastalıklardan dolayı olabileceği için kanama görüldüğünde mutlaka doktora başvurmanız önerilmektedir.

Hamilelikte Görülen Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Hamilelik süresince görülen yerleşme kanamaları hamileliğin erken dönemi denilen ilk 3 aylık süreçte görülmektedir. Bu yerleşme kanamaları genellikle 6 gün ila 12 gün aralığında sürmektedir. Yerleşme kanamaları aktif regl kanaması gibi değil, lekelenme tarzında oluşmaktadır. Aktif bir regl kanamanız var ise mutlaka kadın doğum ve jinekoloji doktorunuza başvurmalısınız. Yerleşme kanamaları da sağlıklı bir gebelik süreci ilerlemesi için doktor kontrolünde ilerlemelidir.

Hangi Tür Kanamalar Normal Kabul Edilir?

Hamileliklerin başında bir ay veya birkaç ay boyunca görülen kanama normal kabul edilmektedir. Bu kanamalar regl gibi uzun süren ve aktif kanamalar değildir. Kısa kısa lekelenme şeklinde görülmektedir. Bu görülen kanama embriyonun anne rahminin duvarına yerleşmeye çalışması ile oluşur. Hamilelik döneminde görülen ve normal olarak kabul edilen bu kanamalara yerleşme kanaması, implantasyon kanaması veya halk dilinde oldukça sık olarak kullanılan üstüne görme kanaması olarak da adlandırılmaktadır.
Üstüne görme olarak adlandırılan bu kanamalar kadınların gördükleri son regl tarihinden sonra hamile olduklarını fark etmeden, bir sonraki regl günlerine yakın bir zamanda gerçekleşen, aktif olmasa da regl başlangıç kanamasına benzeyen bu sebeple regl görüldüğünü zannettiren bir durum olmaktadır. Bu üstüne görme kanaması, anne adayının hamileliğine bağlı olarak yaşanmaktadır.

Hamilelikte Görülen Yerleşme Kanaması Neden Yaşanır?

Hamile kalan anne adaylarında hamileliklerin ilk aylarında görülen bu yerleşme kanamaları; gebelik döneminde rahim yatağında kendine yer edinmeye çalışan bebeğin, rahim duvarında bulunan damarlara etkisiyle oluşmaktadır.
Gebelik oluşması süreci döllenen embriyonun anne rahmine yerleşmesi ile oluşmaktadır. Embriyo anne rahmine yerleşir iken rahim dokusunda harabiyet oluşturmaktadır. Harabiyet sırasında vajinal kanama oluşmaktadır. Bu oluşan vajinal kanamaya yerleşme kanaması, implantasyon kanaması veya üstüne görme kanaması denmektedir. Ayrıca bu tür yerleşme kanamaları genetik olarak ta görülebilmektedir. Anne adayının ailesindeki kadınlarda bu kanama görülmüş ise anne adayında da görülme olasılığı oldukça yüksektir.
Birçok gebe anne adaylarında görülen bu vajinal kanamalar anne adaylarını tedirgin etmektedir. Ancak görülen bu yerleşme kanamaları kısa süreli yani 6 gün ila 12 gün arasında görülen kanamalar olmaktadır. Bu oluşan kanamalar regl kanaması gibi ağrı oluşturmazlar. Lekelenme tarzı görülen bu yerleşme kanamalarında anne adaylarının ped veya tamponlar kullanmaya ihtiyaç duymamaktadırlar.

Hamileliklerde Oluşan Olağandışı Kanama Nedenleri Nelerdir?

Hamileliklerde oluşan genellikle erken hamilelik dönemi denilen ilk üç ayında oluşan kanamaların birçok nedeni bulunmaktadır. Dış gebelik, düşükler, rahim ağzı hastalıkları ve yerleşme kanamaları gibi nedenler olabilmektedir.
Sperm ile döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarı dışına yerleşerek gelişmesi ile oluşan dış gebeliklerde kanamalar görülebilmektedir. Bu dış gebelik durumlarında annenin sağlığı da tehlikeye girdiği için mutlaka kadın doğum ve jinekoloji doktoruna başvurulması ve annenin muayene edilmesi gerekmektedir.
Eğer döllenmiş olan yumurta rahim duvarına yapışmaz ise gelişimi tamamlayamadan kanama ve rahim duvarı ile düşecektir. Bu tip gebeliklere düşük gebelik denilmektedir. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlara; önlenmeyen düşük, gecikmiş düşük, inkomplet düşük denilmektedir.
Bazı kadınlarda görülen polipler, genital sistem enfeksiyonları, trofoblastik hastalıklar gibi rahim ağzında, vajinada veya rahimde görülen rahatsızlıklar sonucunda da kanamalar görülebilmektedir. Bu tip rahatsızlığı olan kadınlarda oluşan gebeliklerde sıkıntılı olabilmekte ve mutlaka kadın doğum ve jinekoloji doktoruna görünülmelidir.

Doktora Görünülmesi Gereken Durumlar

Hamile anne adayları; aktif bir şekilde görülen kanamalarda, kanamalar ile görülebilen kasın, karın veya bel bölgesinde oluşan ağrılarda, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi durumlarda mutlaka doktora görünülmelidir. Hastanın tıbbi geçmişinde eğer bir düşük durumu var ise hamile kaldığında aktif kanama gözleniyorsa da hamilelik süreci mutlaka doktor gözetim altında yürütülmektedir.
Hamilelik döneminde oluşan kanamaları düşük gebelik, yerleşme kanaması veya dış gebelik olup olmadığını ayırt edebilmek için muayene sırasında ultrasonografi veya tetkikler yapılması gerekmektedir. Bu muayeneler sonucunda doktorlar size uygun olan tedavi yöntemini planlayıp sağlıklı bir gebelik süreci sağlayacaklardır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir