Hamilelikte Yatış Pozisyonu

İçindekiler

hamilelikte yatış şekilleri

Hamilelikte yatış pozisyonu olarak birçok kadın tarafından araştırılmakta ve bu dönemde tam olarak hangi pozisyonlarda yatmaları gerektiği oldukça merak konusu olmaktadır.

Annelik duygusu ile bebeğe herhangi bir zarar gelebilme ihtimali karşısında oldukça dikkatli davranan anne adayları genellikle yemelerine içmelerine ve hareketlerine dikkat ederken geceleri uyku pozisyonlarına da oldukça fazla dikkat etmektedirler.

Özellikle hamilelik döneminde bebek ile anne arasındaki bağların en önemlisi beslenme bağlı olduğu için genellikle yatış pozisyonları bebeğin beslenmesini önemli ölçüde etkilemekte bu da kadınların gece yatarken belli pozisyonlarda yaratmalarına neden olmaktadır.

Hamilelikte ilk 3 ay yatış pozisyonu olarak yüzüstü yatabilen bayanlar genellikle bu dönemde resimleri küçük ve bebekler oldukça ufak oldukları için damarlara herhangi bir baskı oluşmayacak ve dolaşım da bozulma görülmeyecektir bunun yanı sıra yüzüstü yatarken bebekler için de herhangi bir sıkışma durumu söz konusu olmayacaktır.

Özellikle normal şartlarda yüzüstü olarak yatmayı seven bayanlar için ilk 3 aylık süreç herhangi bir şekilde sorunsuz geçse de 3 aylık süreçten sonraki dönemler bir hayli zorlu geçmektedir.

3 aydan sonraki dönemlerde ise gebelik sürecinde genellikle kişinin sol tarafa doğru yatması en çok önerilen uyku pozisyonları arasında yer almaktadır.

Bu şekilde yatmanın en önemli nedeni vücudun sağ tarafından geçen ana toplardamarların rehin üzerinde baskı yapması ile kalbe dönen kan miktarının azalması ve bununla birlikte bebeğe giden kan miktarında azalmasına neden olacağı için işlerin bu dönemde genellikle sol taraflarına doğru yatmaları gerekmektedir.

Hamilelikte Kaçıncı Aydan Sonra Sırt Üstü Yatılmaz?

Anne adayları tarafından sıklıkla merak edilen sorulardan bir tanesi de hamilelikte kaçıncı aydan sonra sırt üstü yatırılmaz? Sorusu olmaktadır.

Gebeliğin son aylarında ise kesinlikle sırt üstü yatılmamalıdır. Sırtüstü yatış pozisyonunda rahim bütün ağırlığıyla sırt kaslarına ve tüm damarlara baskı yapacağından anne adaylarından fazlasıyla bel ağrısı ortaya çıkacak ve kan basıncı düştüğü için halsizlik ve baş dönmesi gibi problemler de söz konusu olacaktır.

HamilelikteYatma Ve Oturma Pozisyonları Nelerdir?

Hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının içerisinde bir canlı yetiştirdiğini unutmadan hareketlerini bu doğrultuda sınırlaması gerekmektedir. Bu noktada ilk hamilelikleri olan kadınlar tarafından sıklıkla merak edilen konular içerisinde hamilelikte yaratma ve oturma pozisyonları nelerdir? Sorusu olmaktadır.

Hamilelik dönemi boyunca kadınların normal zamanlardaki gerçekleştirdikleri yatış pozisyonlarının veya oturma pozisyonlarının belirli ölçülerde değiştirilmesi gerekmektedir.

Özellikle uzmanlar tarafından hamileler için oturma pozisyonu oldukça önemlidir. Çünkü bu süreçte meydana gelen duruş bozuklukları kronik hale gelerek hamilelik döneminden sonra da sıklıkla devam edebilmektedir.

Bu nedenle hamilelik süreci boyunca kadınların mutlaka dik pozisyonda oturması ve genellikle omuzlarını geri iterek vücut ağırlığını orantılı bir şekilde omurga üzerine dağıtması gerekmektedir.

Aynı zamanda hamilelik döneminde bacak bacak üstüne atarak oturmak da bacak bölgesindeki kan dolaşımını azalttığı için sırt için oldukça sakıncalı olmaktadır.

Bunun yanı sıra en büyük toplar damarların üzerine baskı yapmayacak ve rahime giden kan akışını azalmayacak şekilde anne adaylarının genellikle sol tarafına doğru yatmaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bunun yanı sıra ayaklar hafifçe içeri çekilerek yatıldığında anne adayları çok daha rahat bir şekilde uyuya bilmektedirler.

Bu nedenle kişilerin hamilelik süreci boyunca belirli aylarda belirli pozisyonlara göre oturmaları ve yatmaları oldukça önemlidir.Genellikle ani hareketler hamileler için önerilmez dediğinden bu dönemde gerçekleştirilen tüm hareketler oldukça ağır bir şekilde ve dikkatli olarak yapılmalıdır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir