Hamilelikte Şeker Yükleme Testi Nedir? Hamilelikte Şeker Hastalığı

İçindekiler

hamilelikte şeker yükleme testi

Hamilelikte şeker yükleme testi gebelikte şeker hastalığını tespit etme amacıyla yapılır. Şeker hastalığı ise kanda yüksek seviyede olan şeker nedeniyle gelişir. Hamile kalan kadınlardan bazıları zaten hali hazırda gebelik öncesi şeker hastası olabilir ve zaten o kişiler kendi kontrolünü yapıyordur. Ancak bazı kadınlarda önceden şeker hastalığı yokken gebelik süresince şeker hastalığı ortaya çıkabiliyor ve buna gestasyonel diyabet denmektedir. Halk dilinde ise genelde gebelik şekeri diye anılmaktadır. Gebelik öncesi şeker hastalığı olan kişiler ise endokrin doktoruyla görüşüp insülin oranını ayarlaması gerekebilir. Anne adayında daha öncesinde şeker hastalığı yoksa ve gebelikte

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelerde şeker yükleme testi ile belirlenmektedir. Gebelik süresince anneler için genelde 24-28. haftalar arasında uygulanır. Yapılan test kısa ve pratiktir. Anne adayının öncelikle kandaki şeker düzeyi şeker aleti ile ölçülür. Anne adayına 50 gramlık glikoz verilir. Bildiğimiz şekerden bir farkı yok. Bir saat ardından annenin kandaki şeker düzeyine yeniden bakılır. Bu oran eğer 140`ın altındaysa anne adayında gebelik şekeri olmadığını söyleyebiliriz. Eğer 1 saat sonra ölçülen bu değer 140`ın üstünde çıkarsa bu test tekrarlanır.

Bu kez 50 gram değil 100 gram şeker ile denenir ve 1 saat değil 3 saat sürer. Üç saat süren bekleyişinin ardından tekrar şeker düzeyine bakılır. 140`ın altında ise bir sıkıntı olmadığı anlaşılır. Bu test ardından hala daha sınırın üstündeyse bir daha şeker yüklemesi yapılmaz. Gebelik şekerine dair başka tanı yöntemleri denenebilir. Hamilelikte şeker yükleme testi yapıldığında annenin fiziksel aktivitelerde bulunmaması gerekir çünkü fiziksel aktiviteler şekeri düşürür. Şeker yükleme testi sonrası asla bir şey yiyip içmemeli çünkü bunlarda kandaki şeker düzeyini yükseltir. Eğer bunlardan biri yapılırsa şeker yükleme testinin sonucu yanlış çıkar.

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi Zararlı Mı?

Şeker yükleme testi için ekstra büyük bir şey yapılmamaktadır. Yani her zaman olduğu gibi kan aldıkları enjektörle yine vücudunuza bir iğne girişi olacak enfeksiyon önlemlerine dikkat edilip alkol bazlı pamukla silinecek. 50-100 gramlık şeker verilecek. Bu şekerin ise zehirleyici bir etkisi yoktur. Yani bir çikolatanın örnek verirsek çikolatalı gofretin yarısı glikoz içermektedir. Bir paketi 40-50 gram ise bir paketinde 25 gramlık şeker bulunur ve iki tane çikolatalı gofret gibi düşünebilirsiniz. Bir günde yediğiniz içtiğiniz glikoz miktarı testin 10 katından bile fazlayken bu test için zararlı diyemeyiz. Üstelik bu testi yaptırmazsanız ve gebelik şekeriniz varsa çok büyük risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bebeğinizi bu risklere atmayıp, doktorunuzun önerisini dinleyip testi yaptırmanızda fayda vardır.

Gebelik Şekerinin Zararları Nelerdir?

hamilelikte şeker yükleme testi

Hamilelikte şeker yükleme testi yapıldı ve gebelik şekeri çıktıysa öncelikle korkmamanız ve stres yapmamanız gerekir. Korkup stres yaparsanız gebelik sürecini de tehlikeye atabilirsiniz. Gebelik şekerinin belirli riskleri vardır. Ancak bu riskleri azaltmak sizin elinizde. Kan şekeri seviyesini normal sağlıklı bireyler gibi sınırlar arasında tutarsanız riskler azalır ve yok olur. Şeker yükleme testi yapmayıp dikkate almazsanız riskler büyür.

Anne adaylarında hipertansiyon, erken doğum, gebelik zehirlenmesi gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilir.  Gebelik öncesi şeker hastalığı veya gebelik sırasında şeker hastalığı farketmeksizin ikisi de gebelik süresince dikkatli olmalıdır. Bebeğin kilolu doğması ihtimali ikisinde de vardır. Bundan dolayı bebeğiniz sezaryen yöntemiyle alınabilir. Sürekli olarak kandaki şeker düzeyini takip ederseniz, diyet listenizi bozmazsanız, fiziksel egzersizlerinizi yaparsanız bu riskler azalır. Glikoz seviyesi dışında HbA1C değerlerinizi de hastanelerden baktırmanız gerekmektedir.

Gebelik şekerinde en sık ortaya çıkan komplikasyonlardan biri makrozomik bebek yani iri bebek durumudur. Bebeğiniz normal gebeliklerden farklı olarak daha büyük iri olabilir. Bazı hastalarda bunun tam testi de gerçekleşebilir. Sistemlerde az gelişmişlik nedeniyle akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, böbrek anomalileri, beyin ve sinir sistemi anomalileri, sindirim sistemi anomalileri gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Gebelik Şekerinin Belirtileri Nelerdir?

Anne adayında şeker yükleme testinden öncede bazı belirtilerle gebelik şekeri kendini ortaya çıkarabilir. Susuzluk hissi, çok sık idrara çıkma isteği bu belirtilerin başında gelir. Eğer çok sık su içiyorsanız ve çok sık idrara çıkıyorsanız kendinizden şüphelenmelisiniz. Yorgun hissetme, halsizlik, çok yemek yeme isteği gibi genel belirtilerde görülebilir. Belirti olsa da olmasa da doktorunuzun tavsiyesini dinleyip şeker yükleme testini yaptırmanızı öneririz. Sağlıcakla kalın.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir