Hamilelikte (Gebelikte) Maydanoz Yenir mi?

İçindekiler

Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarını hayatlarını daha düzenli bir hale sokmayı ve çocuğunu sağlığı bir şekilde dünyaya getirmeyi düşünür. Hamilelikle beraber karşımıza çıkan ilk konulardan birisi beslenme düzenidir ve anne adayları beslenmelerini düzene sokmaya çalışır, hangi besinlerin bebek ve kendisi için yararlı ve zararlı olacağını araştırmaya başlar. Bu gıdalardan birisi de maydanoz ’dur. Hamilelikte maydanoz yenir mi? Maydanoz düşüğe neden olur mu? Maydanoz suyu rahmi temizler mi? Maydanoz suyu içilir mi? gibi birçok soru soran annelerin aradığı cevapları bu yazıda derledik.

Hamilelikte Maydanoz Yenir mi?

Hamilelik döneminde maydanoz normal bir şekilde tüketilebilir ama bunun yanı sıra bilim adamlarının açıklamalarına göre maydanoz ’da bulunan yağlar nedeniyle ana rahmini de etkilediği bilinmektedir.

Maydanozda bulunan bazı maddeler anne adayların düşük yapmasına, rahim kaslarının kasılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca maydanozun içeriğinde bulunan Myristicin maddesi plasentaya girerek bebeğin vücuduna etki etmekte ve kalp atışlarını hızlandırabilmektedir. Bu nedenle gebeliğini sorunlu geçiren anne adaylarının maydanoz tüketmesi önerilmemektedir.

Sağlıklı bir gebelik geçiren anne adayları ölçülü bir şekilde maydanozu tüketebilir.

maydanoz suyu
Hamilelikte (Gebelikte) Maydanoz Yenir mi? 1

Hamilelikte Maydanoz Suyu İçilir mi?

C vitamini konusunda zengin olan maydanoz vücuttan su tutulumunu engelleyici özelliğe sahiptir. Bundan dolayı yemek ve salatalarda tüketimi tavsiye edilir. Ama hamileler için maydanoz suyunu kaynatmak veya maydanoz kürü uygulamak sakıncalıdır. Hamilelikte maydanoz suyu içmek vücut sıvı oranınızda dengesizliğe neden olabilmektedir. Maydanoz yemek sakıncalı değildir ama maydanoz suyu sakıncalıdır.

Genellikle hamileler maydanoz suyunu ödem attırıcı olarak kullanmaktadır. Hamileliğiniz esnasında bir miktar ödem oluşması normaldir. Ödem konusunda evde kendi yöntemlerinizle tedavi kürleri uygulamayınız ve doktorunuza başvurunuz.

Hamilelikte Ne kadar Maydanoz Tüketilmelidir?

Hamilelik esnasında eğer sorunlu bir gebeliğiniz yoksa normal tüketim (aşırıya kaçmadan) şeklinde maydanoz tüketebilirsiniz. Maydanozun saplarını kaynatarak içmeniz hamilelik döneminde asla tavsiye edilmemektedir. Maydanoz tüketimi konusunda doktorunuza başvurursanız size, tüketip tüketemeyeceğiniz veya ne kadar tüketebileceğiniz konusunda gerekli bilgileri verecektir.

Maydanoz Düşüğe Neden Olur mu?

Gebelik esnasında maydanoz tüketimi düşük sebebi değildir. Maydanozun içindeki bazı maddelerin adet söktürücü ve düşüğe sebep olabileceği iddia edilmiş olsa da bu iddiaları kanıtlayan bilimsel bir çalışma yoktur. Yemek esnasında salatanızda yiyeceğiniz bir tutam maydanoz düşük sebebi olamaz.

Emzirme Döneminde Maydanoz Tüketilir mi?

Emzirme döneminde fazla maydanoz tüketimi, maydanozun diüretik etkisinden dolayı süt algısının azalmasına neden olabilmektedir.

Maydanozun İçerdiği Besinler ve Vitaminler Nelerdir?

Provitamin A (betakaroten), K ve C vitaminleri açısından zengin olan maydanoz, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve özellikle folat ve demir içerir.

Maydanozun yapraklarında sağlığa faydalı olan öjonol, miristisin, apiol gibi uçucu yağlar ve apigenin, mirisetin gibi atioksidan flavonoidler, sabit yağlar, protein ve klorofil bulunmaktadır.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanoz tüketiminin antioksidan özelliği dışında şu faydaları vardır;

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
 • Ödem Artırır
 • Kansere ve Kalp Rahatsızlıklarına İyi Gelir
 • Kan Şekerini Dengeler
 • İdrar Söktürür
 • Mide Bulantısına İyi Gelir
 • Göz Sağlığını Korur
 • Anti Bakteriyel Özellik Taşır
 • Anti-Kanserojendir
 • Kalp Sağlığını Korur
 • Cildi Canlandırır
 • Kansızlığı Önler

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir