Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi? Faydaları Nedir?

İçindekiler

gebelikte cinsel ilişki

Hamilelik esnasında hamilelikten önce de olduğu gibi cinsel ilişkiye devam edilebilir. Sadece bazı püf noktaları vardır. Onlarda dikkat edilse yeterlidir. Birçok anne adayı ve hamile hamilelik sırasında cinsel ilişkinin zararlı olup olmadığı konusunda kararsızdır ve bundan dolayı ilişkiden kaçınabilmektedir. Ayriyeten erkeklerde hamilelik esnasında cinsel ilişkiye bebeğe zarar gelir diye girmeyebiliyor, bu da evlilik birlikteliğinin bozulmasına bile yol açabilmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişikinin Faydaları

Cinsel ilişki hamilelik esnasında vücut için faydalı bir eylemdir. Her ne kadar hamilelik sürecinde pek çok insanın düşündüğü cinsel ilişki tehlike yaratır algısı bir yanılmadır ve doktorunuz aksi bir tavsiyede bulunmadığı sürece cinsel ilişkiye girmek güvenlidir. Hamilelik esnasında cinsel ilişkiye girmenin faydaları şu şekildedir.

Seks, Ağrılarınız Engeller

Hamilelik esnasında hızla büyüme gösteren rahim vücutta bir ağırlık oluşturur, bu da ağrılara neden olabilmektedir. Gebelik döneminde ilişkiyle birlikte, orgazm sırasında salgılanan ‘sevgi hormonu ‘olarak bilinen oksitosin hormonu bu ağrıları azaltmada veya engellemede faydalı olabilir.

Orgazm Sonrası Daha İyi Bir Uyku

Hamilelik döneminde sık sık tuvalete kalkma, uyku bölünmesi yaşama anne adaylarının yaşadığı bir durumdur. Gebelik döneminde cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkan prolaktin hormonu annenin rahat bir uyku uyumasına ve enerjik uyanmasına yardımcı olabilmektedir. Yani orgazm sonrası anne iyi bir uyku uyuyabilmektedir.

Sık Seks Daha Az Hastalık

Hamilelik dönemindeki cinsellik, insan vücudundaki bağışıklığı güçlendirmektedir. Bilimsel araştırmalara göre sık seks yapan insanların daha az hasta olduğu ortaya çıkmıştır. Gebelik döneminde cinsel ilişki, hamilelikle zaten baskılanmış bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttaki antikorların sayısını artırarak, hastalıklara karşı daha kolay direnebilmenizi sağlar.

Daha Az Alta Kaçırma

Hamilelik esnasında kadınlar hiç beklemedikleri bir anda (öksürdüklerinde, güldüklerinde vb.) altına kaçırabilmektedir. Seks yapmak pelvik tabanınızı güçlendirir ve bu da mesanenin kontrolünü artırır.

Düşük Kan Basıncı

Hamilelikte cinsel ilişki kan basıncının istenen düzeyde olmasına yardımcı olur. Bu da hem sizin hem de bebeğinizin sağlığının risklerini azaltır.

Orgazm İyi Bir Ruh Hali Sağlar

Cinsel ilişki esnasında orgazmla beraber endorfin hormonu salgılanır. Hem anne hem de bebek için faydalı olan endorfin hormonu ruh halinizin iyileşmesine olanak tanır.

Daha Az Stres

Hamilelik ve yeni bir bireyin aileye katılması her daim mutluluk ile anılacak bir anı olmalıdır. Ama bu dönemde stres ile başa çıkmanız gereken vakitler olabilir. Cinsel ilişki esnasında ortaya çıkan Oksitosin ve Endorfinler beyindeki haz merkezlerini uyarır ve bu da stresin azalmasına sebep olur.

Doğum Kasılmalarını Başlatır ya da İlerletir

Hamilelik döneminde cinsel ilişki doğum kasılmalarının başlamasına ya da ilerlemesine yardımcı olur. Menide prostaglandinler denilen rahmin yumuşamasına ve açılmasına yardımcı olan bileşenler vardır. Orgazm sırasında salgılanan oksitosin hormonu kasılmalara sebep olan bebeğin rahim kanalından geçerek dünyaya gelmesini sağlayan hormondur. Gebelik kesesi açılmadığı ve anne adayının suyu gelmediği sürece, doğum kasılmaları sırasında cinsel ilişkiye girmek tamamen güvenlidir ve hatta doğum için de faydalıdır.

Daha Çabuk İyileşme Sağlar

Hamilelik dönemindeki cinsel ilişki faydalarından bir diğeri de orgazm ile gebelik döneminde güçlenen pelvik taban kasları doğum sonrası annenin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi
Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi? Faydaları Nedir? 1

Hamilelikte Kaç Kez İlişkiye Girilir?

  • Hamilelik esnasında ilişkiye girme yaşa göre farklılık gösterebilir. 25-30 yaş arası iseniz haftada 4 kez 30-35 yaş arası ise haftada 3 kez ilişkiye girebilir.

Gebeliğin Kaçıncı Haftasına Kadar Cinsel İlişkiye Girilebilir?

  • Hamilelik sürecinin herhangi olumsuz bir durum taşımaması ve normal seyirde devam etmesi halinde son beş haftaya kadar cinsel ilişki devam edebilir.

Gebeliğin İlk Haftalarında İlişkiye Girmek Tehlikeli midir?

  • Gebeliğin ilk 3 ayında düşük riskini ortadan kaldırmak için cinsel ilişkiye girmek doktor tarafından yasaklanabilir.

Gebelikte Cinsel İlişki Düşüğe Sebep Olur mu?

  • Hamilelik döneminde cinsel ilişki pek çok kişi tarafından tehlikeliymiş gibi arz edilse de cinsel birliktelik genelde düşüğe sebep olmaz. Düşük genellikle bebeğin sağlık sorunları ya da kromozom anomalileri ile alakalıdır.

Hamile iken İlişki Olur mu?

  • Hamilelik döneminde düşük riskiniz yoksa ve riskli bir gebelik geçirmiyorsanız cinsel ilişki devam edebilir. Bazı durumlarda hamileliğin ilk 3 ayında düşük riskini ortadan kaldırmak adına doktor tarafından yasaklanabilir.

Hangi Durumlarda Hamileyken Cinsel İlişkiden Kaçınılmalıdır?

  • Daha önceki gebeliklerinde düşük yapmış veyahut düşük riskiyle karşı karşıya olan hamilelere cinsel ilişki kısıtlaması verilebilir. Bu kısıtlama tehlikenin ortadan kalktığı saptanana kadar devam edebilir.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir