Hamilelikte B12 Kullanımının Faydaları Nelerdir? B12 Eksikliğinin Gebeliğe Etkileri

İçindekiler

hamilelikte b12 kullanımı

B12 vitamini, vücudumuzda metabolizmanın devamını sağlamak için gereken önemli vitaminlerden biridir. Hamilelikte B12 kullanımı hem anne hem de bebek için faydalıdır, bebeğin sinir sisteminin gelişmesinde rol oynar. Metabolik faaliyetleri destekler. B12 vitamini bir genelleme yaparsak hayvansal gıdalarda daha çok bulunur ve suda eriyen vitaminler grubundadır fazlası idrar yoluyla atılır.

B12 vitamini sadece sinir sistemine faydalı değildir neredeyse her sisteme farklı farklı faydaları vardır. Kansızlığı önler ve sindirim sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olur. Vitaminler doğrudan enerji sağlamaz ancak enerji oluşumuna katılabilirler. B12 vitamini  kofaktör olarak enerji üreten enzimlere katılır bu sayede vücudunuza dolaylı olarak enerji sağlar.

Hamilelikte B12 Kullanımı

Gebelik döneminde, anne adayı tüm vitamin değerlerini kontrol ettirmelidir. Hatta gebelik öncesi eğer gebelik planı varsa vitamin minarel testi yapması ve eksik değerlerini tamamlaması gerekir. Tamamlaması gerekn vitaminlerden biri de B12 vitaminidir. B12 vitamini vücud için hayati öneme sahiptir. Hamilelikte B12 kullanımını desteklemek için B12 vitamin değerlerini sık sık kontrol etmeli ve diyet listelerinizi düzenlemelisiniz.

Hamilelikte B12 kullanımını kontrol etmek için B12 vitaminlerinden eksik bir diyet planı yapmamanızı öneririz. Anne karnın bebeğin metabolizmasını düzenler ve gelişmesini sağlar. Yapılan araştırmalara göre b12 vitamini düşük dünyaya gelen çocuklarda diğer çocuklara oranla hastalık görülme riski iki kat daha fazladır. B12 vitaminini takviye edici gıda olarak almak yerine doğal besinlerden almayı tercih edebilirsiniz.

Eğer doğal besinler yetersiz geliyorsa doktor istemiyle takviye edici gıdaların kullanıma başlayabilirsiniz. Eksikliğinin zararlı olduğu gibi fazlası da zarardır. Ancak B12 suda eriyen vitamin olduğundan fazlası vücuttan idrarla atılır. Yani çok yüksek doz kullanmadığınız sürece B12 vitamin fazlalığı ile karşılaşma ihtimaliniz yoktur.

Hamilelikte B12 Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

hamilelikte b12 kullanımı

Hamilelik döneminde ortaya çıkan B12 eksikliği bir çok nedenden ötürü gelişebilir. Mesela vegan beslenme türüne benimseyen biriyseniz B12 vitamin eksikliğinizin olması beklenir. Vegan, vejeteryan gibi hayvansal gıdalar kullanılmadığı yöntemlerde B12 desteğinin dışarıdan almanız gerekmektedir. Hamilelikte B12 kullanımı eksikliğinizin nedeni sadece beslenme ile alakalı olmayabilir. B12 vitaminini besinlerle alsanız bile bazen yükseliş göremeyebilirsiniz.

Bunun nedeni b12 vitamin emilim bozukluğu olabilir. Bazı kişilerde ağızdan alınan b12 vitaminleri yeterince emilemez veya hiç emilemeyip dışarı atılır. Bu sorunun olup olmadığını dahiliye doktoruna gidip öğrenebilirsiniz. Eğer böyle bir sorununuz varsa ağızdan alınan ilaçlar fayda etmez, iğne veya dil altı hap formunda B12 vitamini almalısınız. B12 vitaminin bir çok etken maddesi vardır. Siyanokobalamin, metilkobalamin gibi B12 isimleri duymuş olabilirsiniz.

Siyanokobalamin B12 vitamin türü daha ucuz olan ve emilimi insanlar için zor olan türdür. Bundan dolayı siyanokobalaminden yeterince verim alamayabilirsiniz. Bazı uzmanlara göre bu tür eser miktarda siyanür içerdiğinden sağlığı zararlı olarak kabul edilir. Metilkobalamin ise daha pahalıdır ancak vücutta emilimi daha rahat ve daha aktif olur. Bu form ile B12 vitamininizi daha hızlı yükseltebilirsiniz.

Hamilelikte Ne Kadar B12 Almalıyız?

Hamilelik öncesi ve hamilelik sürecindeki kişiler için önerilen rakam 2,6 mikrogramdır.  Emzirme dönemlerinde 3 mikrogramlara kadar çıkabilmektedir. Ancak bu rakam ekstra takviye için gerekli olan sayıdır. Eğer sizde B12 vitamin eksikliği varsa bu sayının daha fazlasını da alabilirsiniz.

Genelde ilaçların üzerinde 500-1000 mcg gibi sayılar görebilirsiniz. Bu sayılar vücutta olan B12 vitamin eksikliğini kapatmak içindir. Kan tahlili yaptırmadan ve doktorunuz tavsiye etmedikçe kullanmayınız. Balık, ciğer, pirzola, dana eti, beyaz peynir gibi ürünler tüketerekte günlük 2-3 mikrogram B12 vitamini alabilirsiniz.

B12 Vitaminin Hamileliğe Etkileri Nelerdir?

Hamilelikte B12 kullanımı bir çok sıkıntının ve hastalığın önüne geçer. B12 vitamini kullanımı bebeğinizin sinir sisteminin gelişimine katkıda bulunur. Metabolik faaliyetlerini düzenler. Eğer B12 vitamininiz düşükse sadece bebeğiniz değil sizde bu durumdan etkilenirsiniz. Halsizlik, yorgunluk ve güçsüzlük gibi belirtileriniz ortaya çıkar. Bu belirtileri normal bir kişi tolere edebilir ancak hamilelik sürecindeki kişiler için işler çok zorlaşır.

B12 vitaminin halk arasında duyulan en çok belirtisi de unutkanlıktır. Unutkanlıkla beraber depresyon ve konsantre olmakta zorluk gibi sorunlarda ortaya çıkabilir. Bu sorunlar gebelik boyunca hem size hem de bebeğinize yansır. Yapılan araştırmalara göre hamilelikte B12 eksikliği düşüğe sebep oluyor. Düşük ihtimalini azaltmak ve b12 eksikliği şikayetlerinden kurtulmak için B12 kullanımınıza özen gösterin.

 

 

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir