Hamilelikte Acı Yemek Zararlı Mı? Acı ve Bebeğin Cinsiyeti

İçindekiler

Hamilelikte acı yemek zararlı mı

Beslenme; gebenin sağlığı, gebeliğin gidişi ve bebek için çok önem taşıdığından gebelik döneminde özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hamileliğin başlamasıyla beraber nasıl beslenilmesi gerektiği ile ilgili birçok soru akla gelmektedir. Hamileyken ne yenmeli ne yenmemeli konusu, yenilenenlerin bebek üzerinde nasıl etki ettiği, bebeğe zarar verip vermediği merak edilmektedir.  Acının, her bir baharatın faydaları olduğu bilinmektedir. Hamilelik söz konusu olunca durum biraz değişmektedir.

Hamilelikte acı yemek bebeğe zarar verir mi sorusu da bu dönemde merak edilen bir konudur. Hamile bir kadının acı yemesinin bebek üzerinde sağlık sorunlarına sebebiyet verdiği gibi yanlış bilgiler bulunmaktadır. Hamile bir kadının acı yemesi bebeğe zarar vermez; ama anneyi rahatsız edecek bazı sorunlar baş gösterebilmektedir. Gebelik gibi böyle özel bir dönemde acı yerken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Hamilelikte Anne Adayının Acı Tüketirken Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Hamilelikle birlikte mide ve sindirimde bazı sorunlar baş göstermektedir. Hamilelikte bebeğin büyümesi ile birlikte yeri daralan mide ve bağırsaklar nedeniyle bu problemler ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar kişiden kişiye, hamilelikten hamileliğe değişkenlik gösterebilmektedir. Hamileliğin dönemlerine göre de farklılık gösteren bu sorunlar mide yanması, mide ekşimesi, şişkinlik, reflü, gastrittir. Yaygın olarak görülenler bunlardır. Fazla baharatlı yemeklerin, acının ve ekşinin bol tüketilmesi;

  • İshal
  • Mide Yanması
  • Mide Ekşimesi
  • Gaz ve şişkinlik
  • Reflü
  • Gastrit gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarabileceği gibi hamilelik sürecinden de kaynaklanan bu rahatsızlıkların şiddetlenmesini de tetikleyebilir.

Bu problemler anne adayının yaşam kalitesini de düşürmektedir. Yaşanılan bu problemler uzun süre devam ederse anne adayının beslenmesini de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hamilelikte acı yenebilir mi diye merak edenler için; yenebileceğini ama kontrollü bir şekilde aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerektiği bilinmelidir.

acı yemek bebek cinsiyetini belirler mi
Hamilelikte Acı Yemek Zararlı Mı? Acı ve Bebeğin Cinsiyeti 1

Hamilelikte Aşerme

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey olmamakla birlikte gebelikte bir besini aşırı isteme durumudur. Aşermenin kesin nedeni bilinmemektedir. Anne adayları akla gelebilecek birçok şeyi aşermektedir. Aşerilen besinin aşırı tüketilmesi gibi bir sorun karşımıza çıkmaktadır. Özellikle aşerme denilince akla turşu gelmektedir.

Acı seven anne adayları hamilelikte acı biber turşusu aşermek isteyebilmekte; ama bunun bebeklerine zarar verip vermediği konusunda tedirgin olabilmekteler. Aşerilen besinin rahatsız etmesi durumunda alternatif olabilecek besinler denenmelidir. Hamilelikte dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmeli, bunun için acı ve vücudun su tutmasına sebep olabilecek turşunun aşırıya kaçmadan tüketilmesi önemlidir.

Acı ve Bebeğin Cinsiyeti

Neyin aşerildiği de bazı toplumlarda cinsiyeti tahmin etme konusunda kullanılmaktadır. Hamilelikte acı yemek hangi cinsiyet olacağını belirlediği düşünülmektedir. Bunların bilimsel bir gerçekliği bulunmamakla birlikte toplumda yaygın olan hurafelerdir. Acı ya da ekşi yenmesi bebeklerin cinsiyetini etkilemez bunlara inanarak fazla acı tüketilmemelidir.

Hamilelikte Dengeli Beslenme

Türk toplumu olarak acı, ekşi, bol baharatlı yemeklerin olduğu bir mutfağa sahibiz. Doğal olarak bu anne adaylarımızın yeme alışkanlıklarını da etkilemektedir. Bu da hamileyken baharatlı yenir mi sorusunu akla getirmektedir.

Hamilelikte acı, ekşi, baharatlı yemenin bebeğe bir zararı yoktur. Bu süreçte dengeli ve kontrollü düzenli beslenilmelidir. Her şeyin fazlası zarar, bilinciyle bütün baharatların ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Bebeğe zarar vermediği bilinmekle birlikte anne adayının hamilelikle birlikte yaşadığı mide ve sindirim sorunlarını göz önüne alarak da beslenmesi gerekmektedir. Her anne adayının yapısı ve hamileliği, bu süreçte yaşadıkları kendine özgüdür. Bu nedenle anne adayları diğer konularda olduğu gibi beslenme konusunda da öncelikle kendilerini dinlemelidirler.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir