Hamilelik mi Menopoz mu Nasıl Anlayabilirim?

İçindekiler

menopoz mu hamilelik mi

Genellikle menopoz dönemine giren kadınlar tam olarak menopozda olup olmadıklarını anlayamadıkları için bu dönemde ortaya çıkan birçok menopoz belirtisini hamilelik belirtisi ile karıştırabilmektedirler.

Bu durumda özellikle birçok kişinin aklına hamilelik mi menopoz mu nasıl anlayabilirim? sorusu gelmektedir. Genellikle hamilelik döneminde ortaya çıkan birtakım belirtiler menopoz ile aynı olabilmektedir. Ancak 40 yaş ve üzerindeyseniz ve hamilelik ile bazı benzer belirtiler gösteriyorsanız büyük ihtimalle bu menopozun bir işareti olabilir.

Hamilelik döneminde genellikle göğüsler hassaslaşıp şişmekte ve rahatsızlık hissi ortaya çıkmaktadır. Genellikle sabah saatlerinde mide bulantısı ve kusma isteği ortaya çıkarken bu belirtilerin mağazaları menopoz döneminde de görülebilmektedir.

Ancak menopoz belirtilerini hamilelik belirtilerinden ayıran en önemli durum kemik kütlesindeki azalmadır.Bu dönemde düşen östrojen miktarı nedeniyle kemik erimesi riski de oldukça yüksek olmaktadır.

Bunun yanı sıra menopozun ilk dönemi olan premenopoz döneminde adet görülmeye devam edilebilmekte ancak hamile kalma şansı ciddi oranda düşmüş olmaktadır.

Menopoz Nedir?

Menopoz yumurtalıkların işlevini kaybederek kadınların doğurganlığını tamamen son bulması olarak bilinmektedir.Son adet kanaması olarak bilinen menopoz özellikle kırklı yaşlardan sonra görülmeye başlanmaktadır.Genellikle 45 ila 55 yaş arasında görülmektedir.

Bunun yanı sıra östrojen seviyesi azaldığı için vajinal kuruluk da meydana gelmektedir. Menopoz 3 farklı dönemin içerisindeki tam orta dönemin adıdır. Kadınlarda adetten kesilme ve yumurtalıkların işlevi yitirme dönemleri şöyledir;

 • Premenopoz:Bu dönemde menopoz belirtileri yavaş yavaş başlamakta ve adet dönemlerinde düzensizlikler görülmeye başlanmaktadır.
 • Menopoz: son âdet kanamasının olduğu döneme menopoz adı verilmektedir.
 • Postmenopoz: Menopoz döneminden sonraki 6 ila 8 yıl kadar süren ve menopozdan 12 ay sonra başlayan döneme postmenopoz dönemi adı verilmektedir.

Menopozda Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Menopoz döneminde düşük de olsa gebelik durumu söz konusu olabilir.Ancak belli bir yaşın üzerinde ve artık menopoz belirtilerini göstermeye başlamış olan kişilerdeki gebelik ihtimali oldukça düşük olmakta ancak bunun yanı sıra birtakım hamilelik ile aynı belirtiler görülmeye başlandığında kişiler kendilerini hamile zannedebilmektedir.

Hamilelik ile menopozun ortak belirtilerişöyle sıralanabilir;

 • Adet döngüsünde düzensizlik
 • Kanamalarda değişiklik
 • Baş ağrıları
 • Uykusuzluk
 • Halsizlik
 • Kilo alma
 • Yorgunluk
 • İdrar sorunları
 • Cinsel istek değişimleri
 • Kramplar ve şişkinlik hissi
 • Geceleri terleme
 • Ayni sıcak basmaları

Tüm bu belirtiler hem hamilelikte hem de menopoz döneminde görülebileceği için genellikle 40 yaş üstü ara nesil olarak kabul edilen kadınlar hamile mi yoksa menopoza mı girdikleri merak etmektedirler.

Menopoz Döneminde Korunmak Gerekir Mi?

Genellikle menopoz dönemine girmiş olan kadınlar yaygın olarak bilinen menopoz döneminde hamile kalınmadığına yönündeki bilgiye nazaran korunmadan ilişkiye girmektedirler.

Menopoz döneminde bulunan kadınlar yeniden bir gebelik istemediklerinden menopoz döneminde korunmak gerekir mi? Diye merak etmektedirler.

Genel olarak menopoz döneminde hamile kalma ihtimali oldukça düşük olsa da yine de bir ihtimal bulunmaktadır. Bu nedenle menopoz döneminde hamile kalmayı istemeyen kişilerin mutlaka korunmaları gerekmektedir.

Özellikle hedeflenen çocuk sayısından sonraki dönemlerde menopoz dönemine girildiğinde tüp bağlama veya kondom gibi korunma yöntemleri kullanılmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda doktorlar tarafından önerilmeyen gebelik birçok kadın tarafından da istenilmemektedir.

Bu durumda genellikle en çok merak edilen menopozda gebelik testi pozitif çıkar mı? sorusu doğrultusunda gebelik durumu gerçekleştiğinde testin pozitif çıkacağını söylemek mümkündür.

Ancak bu dönemde gebelik söz konusu değilse hamilelik testinde pozitif sonuç çıkma ihtimali imkansızdır. Gebelik testlerinde sadece hamilelik döneminde sonuç pozitif çıkmaktadır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir