Hamile miyim? Hamilelik belirtileri nelerdir?

İçindekiler

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri, vücutta meydana gelen bazı değişimlerle fark edilebilmektedir. Hamilelik sebebiyle vücutta salgılanan hormonlar, haftalık veya aylık olarak hamilelik belirtilerini farklılaştırmaktadır. Hamileliğin ilk belirtileri östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanan artışla fark edilmektedir. Bu hormonların artışı vücutta özelikle göğüslerde daha fazla hassasiyet oluşumu ve göğüslerin büyümesini beraberinde getirir. Dikkat etmeniz gereken hamilelik belirtileri arasında pek çok farklı semptom yer almaktadır.

Adet Gecikmesi

Hamilelikte adet gecikmesi, gebeliğin en önemli ve ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Fakat her adet gecikmesinin kesin olarak hamilelik belirtisi olmadığı unutulmamalıdır. Hamilelik döneminde regl kanamasının olmaması yüzünden adet gecikmesi yaşanınca bunun erken bir hamililik belirtisi olarak görülmesi doğru değildir. Stres ve yeme bozuklukları da adet gecikmesine neden olabilir.

Göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti

Gebelikte göğüs ağrısı ve meme hassasiyeti, erken hamilelik belirtilerindendir. Östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanması, göğüslerde ağrı yapabilmektedir. Adet belirtilerinden biri olan göğüs ağrısı da tek başına hamilelik belirtisi olarak görülmemelidir. Gebelik belirtileri arasında, göğüs uçlarının etrafının genişlemesi ve renginin koyulaşması da yer alabilmektedir. Bu durumlar döllenmeden hemen sonra veya hamileliğin ilerleyen dönemlerinde fark edilebilir.

hamilelik belirtileri nelerdir, yüzde yüz gebelik belirtileri, hamileyim
Hamile miyim? Hamilelik belirtileri nelerdir? 1

Mide Bulantısı

Hamilelik belirtisi olarak mide bulantısı, anne adayları arasında en yaygın belirtilerden biri olarak kabul edilir. Fakat her mide bulantısının hamilelik belirtisi olmayacağı unutulmamalıdır. Stres, vertigo, hepatit, pankreas hastalıkları, mide ve sindirim sorunları, gergin bağırsak ve böbrek hastalığı gibi sağlık sorunları da mide bulantısına sebep olabilir.

Hamilelikte mide bulantısına sebep olan temel unsurlar östrojen ve Beta HCG hormonlarıyla ilgilidir. Hamilelerde mide bulantısı genellikle kusma refleksiyle sonuçlanır. Bulantı ve kusma kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Hamilelikte özellikle ilk 3 ay boyunca bulantı ve kusma sorunları görülmesi normaldir.

Kanama (Akıntı)

Gebelikte akıntı veya kanama, dikkat çeken belirtiler arasında yer alabilmektedir. Hamilelikte kanama dönemi hafif şekilde lekelenmelerle baş gösterir. Bu kanamalar, regl kanamalarından farklı olup hamileliğin başlangıcına işaret eder. Aynı zamanda dış gebelik belirtisi de olabilen kanama durumlarında mutlaka doktor muayenesine gidilmelidir.

Baş Dönmesi ve Uyuma İsteği

Hamilelikte baş dönmesi yaygın şekilde karşılaşılan bir belirtidir. Vücuttaki değişimlerden kaynaklı olarak görülen bu sorunda metabolik takip yapılması önem taşımaktadır. Vücutta giderek artan progesteron hormonu, uyuma isteğini arttırabilir. Hamilelikte ilk 3 aylık belirtiler arasında yoğun uyuma isteği ve yorgunluk dikkat çekmektedir. Bu dönemden sonra bu belirtilerde azalma görülür.

Mide ve Sindirim Problemleri

Hamilelikte mide ve sindirim problemleri, en yaygın hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Hamilelik sebebiyle vücutta artan progesteron hormonu, yiyeceklerin yemek borusundan yavaş ilerlemesine sebep olur. Dolayısıyla yiyeceklerin sindirilmesi ve midenin rahatlamasında sıkıntılar görülebilir.

Cilt Problemleri

Hamilelikte cilt lekeleri de dikkat çekici bir belirtidir. Gebelik lekeleri genellikle göğüs uçları, kasık, karın ve göbek çevresinde belirginleşmektedir. Kahverengi lekelerin gebelik döneminde östrojen hormonundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Hamilelik döneminde belirginleşen cilt lekeleri, güneş ışığı ya da diğer UV ışınlara maruz kaldığında daha da artabileceği için bu konuda dikkatli hareket etmekte fayda vardır.

Kabızlık ve Sık İdrara Çıkma

Kabızlık ve Sık İdrara Çıkma Gebelik belirtisi olarak kabızlık ve sık idrara çıkma gibi sorunlar da görülebilir. Büyüyen rahmin, bağırsakların son kısmına baskı yapması, gebelik şüphesi olanlarda kabızlığa neden olabilir. Bebek bekleyenler doktora danışmadan müshil ve benzeri ilaçlar kullanmamalıdır. Benzer şekilde hamilelik belirtileri arasında sık idrara çıkma ilerleyen dönemde artış gösterse de gebeliğin 4. ayından sonra azalmaktadır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir