Hamile Kalmak İçin En Uygun Cinsel Pozisyonlar Resimli Anlatım

Hamile kalmak için en ideal cinsel pozisyonlar nelerdir? En hızlı hamile kalma pozisyonları nelerdir? İlişki sırasında hamile kalmak için ne yapılmalı? Hamile kalma şekilleri nelerdir? Çocuk nasıl yapılır gibi sorular soruyorsanız bu yazı tam sizin için.

Her cinsel ilişki esnasında erkekten kadının vajinasına milyonlarca sperm gönderilir ama üreme sisteminde ilerleyen spermlerin bir kısmı daha vajinadayken etkisiz bir hale gelir ve yavaşlayıp ölmeye başlar.

Erkekten kadının vajinasına bırakılan milyonlarca spermden çok azı yumurta kanalına girer ve sadece birkaç tanesi yumurta hücresine ulaşabilir. Yumurta hücresine ulaşan spermlerden sadece bir tanesi yumurtanın içine girebilir ve döllenmeyi sağlar.

Bu sebeplerden dolayı her cinsel ilişki sonrası yumurta döllenecek diye bir kaide yoktur. Ama burada yazan çocuk yapma pozisyonları ile spermin yumurtaya ulaşma olasılığı artırılabilir.

Buradaki pozisyonlar herhangi bir kesinlik arz etmez. Buradaki pozisyonlar siz çiftlerin tam da dilediğiniz vakitte bebek sahibi olmanızı %100 hale getirmese de olasılıkları yükseltme şanları vardır.

Hamileliğin gerçekleşebilmesi için ilk olarak kadın üreme hücresi olan yumurta ile erkek üreme hücresi olan spermin bir araya gelmesi ve döllenmeni gerçekleşmesi lazım.

Çocuk sahibi olmak için hurafe veya batıl inançlara dayalı yollara başvurulmaması ve bilimsel ve fiziksel olarak, çiftlerin birbirine yaklaşımıyla cinsel ilişkinin yaşanıp çocuk yapma pozisyonlarının denenmesi gerekmektedir. Bu şekilde sperm ile yumurtanın birbirine kavuşması ve çocuk olma olasılığı artırılabilir. 

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Seks Pozisyonları

En Hızlı Hamile Kalma Pozisyonu: Misyoner Pozisyonu

Misyoner pozisyonu, hamile kalma pozisyonları arasında en bilindik pozisyondur. Bu pozisyonda erkek üstte ve kadın alttadır.

Erkek boşalma sırasında kadının üstünde olduğu için ve kadın sırtüstü yattığı için pelvise daha yakın bir penetrasyon gerçekleşir. Bu şekilde spermlerin yumurtaya ulaşabilmesi için daha fazla vakti olur.

Doggie (Köpek) Pozisyonu

hamile kalmak için doggie pozisyonu

Doggie pozisyonu köpek pozisyonu olarak da bilinir ve hamile kalmak isteyenlerin tercihleri arasındadır. Bu pozisyonda kadın ellerinden destek alarak erkeğe arkası dönük bir şekilde durur ve erkeğin arkadan vajinaya ulaşmasını sağlar.

Doggie pozisyonunda penis yumurta kanalına daha yakın olabilir ve bu sayede spermlerin gitmesi gereken yol kısalabilir.

Cinsel ilişkinin ardından spermin yumurtalığa yerleşmesi için kadının sırtüstü uzanması iyi olabilir.

Bacaklar Omuza ve Kalça Havada

hamile kalma pozisyonu bacaklar omuza ve kalça havada

Bu pozisyonda kadın sırtüstü yatar ve kalçası havadadır. Erkek ise dizlerinin üzerinde durur.

Bu pozisyonda kadın bacaklarını erkeğin omuzuna atarak bir açı oluşturabilir ve bu açıda spermlerin yer çekimiyle daha etkili yolculuğunu gerçekleştirmesini sağlayabilir.

Hamile Kalmak İçin Yatış Pozisyonu: Bacak Omuza

hamile kalma pozisyonu bacak omuza

Bu pozisyonda kadın sırtüstü yatar ve erkek ayaktadır. Bu pozisyonu yatağın kenarında yapabilirsiniz. Bu pozisyonda kadının bacakları erkeğin omuzundadır.

Yan Yatış Pozisyonu (Kaşık Pozisyonu)

Hamile kalmak için kaşık pozisyonu

Bu pozisyonda kadın yan uzanır ve erkekte kadının arkasında kadını kavrayarak aynı pozisyonda vajinaya ulaşır.

Pozisyon esnasında kadının üstte kalan bacağını yukarı kaldırıp erkeğin bacağından destek alması spermlerin ilerlemesine yardımcı olur.

Basket Pozisyonu

hamile kalmak için basket pozisyonu

Basket pozisyonunda kadının erkeğin kucağında oturması ve erkeğin belini bacaklarıyla sararak ilişkiyi devam ettirmesi gerekir.

Çiftler arasında en çok tercih edilen hamilelik pozisyonları arasında olan basket pozisyonu, çocuk yapmak için uygun pozisyonlardan birisidir ve ayrıca yumurtlama döneminizin geldiğini düşünerek yatak derdi olmadan herhangi bir zamanda partnerinizle cinsel ilişki yaşamanıza olanak tanır.

Mide Yerde Kalça Havada Pozisyonu

hamile kalmak için mide yerde kalça havada pozisyonu

Bu pozisyonda kadın yüzüstü yatar ve midesi yere temas eder. Kadını midesi yere temas ederken kalçası yukarı kalkık olmalıdır. Bu pozisyonu uygularken yastık kullanabilirsiniz.

Bu pozisyonda erkek kadının arka tarafından vajinaya erişir.

Hamile Kalmaya Yardımcı Olan Durumlar Nedir?

 • Kaliteli bir ön sevişme ve erkeğin daha fazla uyarılması, spermin hızını ve sayımını artırabilir.
 • Düzenli bir seks hayatınızın olması gebelik ihtimalini artırır. Düzensiz seks hayatı olan çiftlere göre düzenli seks hayatı olan çiftlerin 1 yıl içinde hamile kalma olasılığı daha fazladır. Düzenli bir seks hayatı için haftada iki veya üç kez ilişkiye girmeniz faydalıdır.
 • Boşalma esnasında erkeğin penisini vajinada ulaşabildiği en derin noktaya kadar itip boşalması, spermlerin daha ileriye gidebilmesine yardımcı olabilir.
 • Cinsel ilişkiden sonra tuvalete gidip çiş yapmanın hamile olmayı engelleyeceğine ya da hamile olmayı kolaylaştıracağına inananlar vardır. Bu düşüncenin gerçeklikle alakası yoktur.

Tüm kadınlar adetlerinin ardından 14-16 gün sonra yumurtlamaz. Hamile kalmakta güçlük çekiyorsanız ve yumurtlamanızın orta noktadan önce veya sonra olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yumurtlamayı doğrulamak için doktorunuzla konuşun.

Hamile Kalma Olasılığını Azaltan Durumlar Nelerdir?

 • Çok fazla cinsel ilişki yapmak çiftleri yorabilir. Bundan dolayı her gün ya da bir günde birden fazla ilişkiye girmekten kaçınmakta fayda vardır.
 • Düzenli olarak seks hayatınız olmazsa gebelik ihtimali azalır. Bundan dolayı haftada en 3 kez cinsel ilişkiye girmeye çalışın.
 • Sırf hamile kalma pozisyonlarını denemek için diğer pozisyonlardan mahrum kalmayın. Diğer seks pozisyonlarını da deneyin ve cinsel ilişkinizi eğlenceli hale getirin.
 • Her ay aynı şekilde yumurtalama günüm var diye düşünmeyin ve yumurtlama günlerinizi doğru hesaplayın.
 • Krem, yağ gibi kimyasal ürünlerden kaçının. Bu ürünler spermlerin hareketliliğini ve yapısını olumsuz etkileyebilir.
 • Sporsuz hayat ve sağlıksız beslenme her şeyde olduğu gibi hamile kalmaya engel olan yollardan birisidir.
 • Alkol ve sigara gibi bağımlılık yapan kötü alışkanlıklardan kaçının. Bu maddeler gebe kalma olasılığınızı düşürür.

Ne zaman bir doktora görünmelisiniz?

Hamile kalmaya çalışıyorsanız ancak hamile kalamıyorsanız, ilk olarak doktorunuza danışın.

Bir doktora görünmeden önce ne kadar beklemelisiniz?

Bu yaşınıza bağlıdır.

35 yaşın altındaki kadınlar tıbbi yardım almadan önce en az 1 yıl denemelidir.

35 yaş ve üstü kadınlar, 6 ay denedikten sonra bir sağlık uzmanına görünmelidir.

Doğurganlığı etkileyebilecek aşağıdaki sorunlardan herhangi birine sahipseniz daha erken randevu alın:

 • Adet görmüyor ya da düzensiz adet görüyorsanız,
 • Endometriozis (Çikolata Kistiniz) varsa,
 • Pelvik inflamatuar hastalığınız varsa,
 • Geçmişte düşük yaptıysanız,
 • Erkek partneriniz fıtık ameliyatı olduysa veya testislerinde bir sorun varsa,

Doktor, sağlığınız ve tıbbi geçmişinizin bir değerlendirmesini yapacaktır. İlaçlar, tohumlama teknikleri ve ameliyat, doğurganlık sorunları olan kişilerin gebe kalmasına yardımcı olabilir.

Cinsel İlişki ile Alakalı Merak Edilen Sorular

Cinsel ilişki öncesi ve sonrası en çok sorulan soruları bu kısımda sizler için derledik.

Cinsel İlişki ile Alakalı Merak Edilen Sorular

Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Hamile kalmak isteyen kadınlar, cinsel ilişkinin hemen ardından kalkıp yıkanmaya veya idarar gitmemeli. 20-30 dakika kalçalarının altına bir yastık koyarak beklemesi hamile kalma olasılığını artırır. Ayrıca erkek boşalma esnasında vajinadan birkaç dakika kendini geri çekmemelidir. Bu sperm kaçağını engelleyebilir.

Cinsel İlişkiden Sonra Vajinanın Yıkanması Hamileliği Önler mi?

Cinsel ilişki yaşadıktan sonra korunma amacıyla vajinanın yıkanması etkisiz bir uygulamadır. Bunun yanı sıra vajinanın yıkanması önerilmez. Çünkü bu durum vajinanın doğal korunmasını bozabilir ve enfeksiyonların meydana gelmesi riskini artırır.

Dışarı Boşalırsa Hamile Kalınır mı?

Erkek arkadaşınızın ya da eşinizin dışarı boşalsa dahi hamile kalma olasılığınız vardır. Çünkü erkekler boşalmadan önce, penisten az miktarda sperm içeren yağlı bir sıvı çıkar. Bu sıvının penis tarafından herhangi bir şekilde vajinaya erişmesi, hamile kalmanızla sonuçlanabilir.

Vajinal Duş Hamileliği Önler mi?

Vajinal duş ile hamilelikten korumaz. Ayriyeten vajinal duş, dış gebelik gibi hayati tehlike oluşturabilecek ve tüplere zarar verebilecek hastalığın ortaya çıkmasına da sebep olabilir. Vajinal duş, doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adet bittikten sonra yani adetten sonra 14-16. Günler arasında hamile kalma olanağı oldukça yüksektir. Spermler rahimde 4 güne kadar canlı kalabilir. Bundan dolayı adetten sonra 10. Günden itibaren ilişkiye girmeniz ve devam ettirmeniz hamile kalma olasılığını artırabilir.

İlk Cinsel İlişki Sonrası Denize Girilir mi?

İlk kez cinsel ilişki yaşayan çiftlerin havuza ve denize girerken dikkat etmesi gerekir. Çünkü mikrop kapmaları ihtimaldir ve özellikle kadınlarda vajinal akıntı, sistit, yanma veya idrara sık çıkma şikayetleri ortaya çıkarabilir.

Tüm her şeyi yapıp, sağlıklı bir yaşam ve düzenli bir seks hayatınız varsa ve 1 yıldan uzun süredir hala hamile kalmadıysanız, mutlaka bir doktora başvurun.

Resim Kaynağı: https://www.healthline.com/health/healthy-sex/comfortable-sex-positions

Resim Kaynağı: https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a19943165/sex-positions-guide/

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *