Nasıl Hamile Kalınır? Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?

hamile kalma yöntemleri

Hamile kalma yöntemlerinin farklı uygulanış biçimleri olabilir ama hepsinin ortak paydası doğru zamanlarda cinsel ilişkiye girmektir. Ancak bunu yapmadan önce anne ve baba adayları ilk olarak kendinden başlayıp vücutlarını tanımalıdır. Üreme aşamalarının nasıl olduğunu ve ne şekilde gerçekleştiğini bilmelidir.  Tabi gebeliğin olmasını ve hamile kalma yöntemlerini olumsuz etkileyen birçok etken vardır.

Bunlardan bazıları doğum kontrol haplarının gereksiz kullanımı, sigara bağımlılığı, alkol kullanımı ve bir takım başka rahatsızlıklardır.  Bunlar sadece anne için geçerli değildir bu saydığımız şartlar baba adayı içinde geçerlidir. Düzenini bozmadan takip ederek herhangi bir korunma  yöntemi kullanmadan cinsel ilişkiye giren kadınlarda gebelik oluşma ihtimali %20`dir.

35 yaş üstü ve yaş daha da ilerledikçe bu oran git gide düşmeye başlar. Sadece kadının yaşı değil erkeğin yaşı da gebelik oluşma sürecini etkiler. Kırk yaşının üzerinde olan erkeklerde sperm hacmi ve verimi azalır. Bu yüzden gebelik şansları %25 civarlarında düşmektedir.

Anne olmak isteyen bir kadın eğer 35 yaşının üstündeyse ve baba olmak isteyen bir erkek kırk yaşının üzerindeyse gebelik oluşma ihtimali yaklaşık %50 oranında azalmaktadır. Bu şartların hepsini sağlamasına rağmen ve bir yıldır korunmasız aktif cinsel hayatı olması rağmen gebelik oluşmuyorsa sağlık problemlerinin olmasına işarettir.

Bu gibi durumlarda öncelikle sakin olunması ve gözde büyütülmemesi gerekir. Çünkü her sağlık probleminin bir çözümü bulunabilir. Son 1 yıl aktif korunmasız aktif cinsel aktivite de emin olunursa çiftler doktora gitmelidir. Sadece kadın değil erkekte onunla birlikte doktora muayene olmalıdır. Bu durumda hekim doğal yollar yardımıyla neden hamile kalınamadığını araştırmaktadır.

Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?

hamile kalma yöntemleri

Hamile kalma yöntemlerinde hem erkeğe hem de kadına iş düşmektedir. Erkekler fizyolojik olarak her zaman üremeye hazırdır. Kadınlarda ise durum erkeklerden farklıdır. Kadın fizyolojisinde bilindiği üzere adet dönemi denen bir kavram vardır. Adet dönemi, kadınlarda üreme sürecinin sürekli devam ettiğini gösterir. Hamile kalma yöntemlerinin ortak noktalarından biri de adet döngüsünü takip etmektir.

Kadınlar vücudunda sayılı yumurta hücresiyle dünyaya gelir. Her ay yumurtalar olgunlaşıp atılır ve döllenme gerçekleşir. Her ay olan bu olay yüzünden kadınlarda yaş ilerledikçe gebelik oluşma ihtimali azalır. Regl denen bu süreç her ay belirli bir düzende gerçekleşir ve vücut sürekli kendini yeniler.

Gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluşabilmesi için kadınlar adet tarihini bir düzene çekip kaydetmelidir. Bu regl dönemi her kadında değişiklik gösterse de 20-36 günde bir gerçekleşmektedir. Ortalama olarak 28 gündür. Regl zamanını kadınlar isterse bir not defteri alıp tek tek yazıp kayıt altına alabilir.

Böyle uğraşmak yerine telefonuna adet dönemi takvimi tarzında bir uygulama indirerek uygulama üzerinden işaretlemeler yapıp regli dönemini kayıt altına alabilir. Kağıt üzerine yazmaya göre daha basit ve pratiktir. Hamilelik kalma yöntemlerini uygulayabilmek sabır ve düzen gerektirir. Regl dönemini kayıt ettikten sonra yumurtlama döneminin hangi günlere denk geldiğini bulmalıdır. Yumurtlama döneminde korunmasız cinsel ilişkiye girerse gebelik şansını arttırır.

Nasıl Hamile Kalınır?

Sağlıklı bir gebelik için kadında rahim, vajina, yumurtalıklar, hormonlar birbiriyle uyum içinde ve sağlıklı çalışmalıdır. Gebelik ve adet süreci beyinden başlar. Hipotalamus, hipofiz bezine uyarı gönderir. Hipofiz bezi ise kendisinde bulunan FSH ve LH dediğimiz hormonların salgısını yapar. Bu hormonlar kan dolaşımının yardımıyla kadınlarda yumurtalıklara gelir.

FSH ve LH yumurtalıklarda bulunan yumurta foliküllerini uyarır. Böylece kadının yumurtalıklarında olan yumurta hücrelerinin bazıları olgunlaşmaya başlar.  Yumurtaların olgunlaşma süreci bitince içinde bulundukları kesecekleri çatlatarak dışarı çıkar. Olgunlaşan yumurta annenin rahmi ve yumurtalığı arasındaki fallopi tüplerine gelir.

Yumurta fallopi tüplerine bırakıldığı sırada yumurta folikülü tarafından östrojen adını verdiğimiz bir hormon salgılanır. Östrojen hormonu sayesinde rahim duvar kalınlaşır. Endometriyum adını verdiğimiz bu tabakanın kalınlaşmasının nedeni olgunlaşan yumurtanın iyi tutunabilmesi içindir.

Olgunlaşan yumurta hücresi kadın vücudunda yaklaşık olarak bir gün canlı kalabilir. Erkek sperm hücresi ise sadece kadın vücudunda 4-5 güne kadar canlı kalabilmektedir. Spermler sadece kadın vücudunda canlı kalır, dışarı ortamlarda canlı kalmamaktadırlar. Kadın vücuduna giren sperm 4-5 güne kadar canlı kalabildiği için yumurtlama daha gerçekleşmeden de cinsel ilişkiye girilse de hamilelik gerçekleşebilir.

Hamileliğin oluşumunda başarılı olabilmek için kadının yumurtlama dönemini bilmesi gerekmektedir.  Ortalama olarak 28-29 günde regl olan kadının yumurtlama zamanı 14-15. günlerine denk gelir. Tabi tam tarih vermek zor 12-18. gün aralarında değişiklik gösterebilir.

Yumurtlama LH seviyesinin en yüksekte olduğu zamanlardan 24-36 saat sonrası gerçekleşir. Eczanelerde olan LH hormon seviye testiyle yumurtlama döneminizi belirleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir