Gebelik Testi Negatif Çıkıp Sonradan Hamile Olduğunu Öğrenenler

İçindekiler

Hamilelik süreci kadınlar için oldukça değişik bir süreç olmaktadır. Bununla birlikte hamileliğinin ilk öğrenildiği süreç de kadınlar için oldukça değişik duygulara neden olmaktadır. Bu noktada gebelik testi negatif çıkıp sonradan hamile olduğunu öğrenenler genellikle sonuca bir hayli şaşırmakta ve Tam olarak bu durumun nasıl gerçekleştiğini anlamayabilmektedirler.

Genellikle idrar ile gerçekleştirilen hamilelik testlerinde düşük de olsa yanılma payı bulunmaktadır. Bu noktada idrar ile gerçekleştirdiğiniz gebelik testinde negatif sonuç aldıysanız ancak hamile olma ihtimalinizin oldukça yüksek olduğunu düşünüyorsanız mutlaka kan testi uygulaması yaptırmanız gerekmektedir.

Genellikle geç döllenme görülmediği sürece kan testleri hamilelik durumunda mutlaka pozitif sonuçlar vermektedir. Bu nedenle hamilelik şüphesi bulunan ancak idrar testi yapıp da negatif sonuç alınan kişilerin mutlaka tam olarak emin olabilmek için hastaneye giderek kan testi uygulaması yapması gerekmektedir.

Birçok kadın gebelik düşünmediklerin de idrar testleri ile gebelik testi uygulasalar da sonucun negatif çıkmasına güvenilmeyerek daha sonra hamilelik durumunun meydana gelip gelmeyeceğini merak etmektedirler.

ErkenGebelik Testi Negatif Çıkıp Hamile Olanlar

Erken gebelik testi hamileliğin ilk birkaç haftasında hamilelik sonucu veren testlerdir. İdrar ile gerçekleştirilen gebelik testleri ile aynı özelliğe sahip olan bu testler sadece daha hassas ölçeklere sahip oldukları için normal gebelik testlerinin pozitif sonuç verme ihtimali olmadığı dönemlerde pozitif sonuç verebilmektedirler.

Bu noktada erken gebelik testi negatif çıkıp hamile olanlar erken gebelik testinin negatif çıkmasına fazla güvenmeleri gerekmektedir. Çünkü erken gebelik testleri her ne kadar hassas ölçeklere sahip olsalar da kan testlerine göre güvenilirlikleri oldukça düşüktür.

Özellikle hamile olan bayanların erken gebelik testlerinde çıkan negatif sonuca güven emelleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri bazı eylemler gebeliği tehlikeye düşürebileceği gibi aynı zamanda anne adayının da hayatını tehlikeye atabilmektedir.

Bu durumda hamilelik şüphesi bulunan tüm bayanların mutlaka en doğru sonucu veren kan testi uygulamasını gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Hamilelik Kan Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik kan testi nasıl yapılır? sorusu hamilelik şüphesi bulunan bayanlar tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Özellikle hamileliğin başlangıcıyla birlikte vücutta fazla miktarda HCG hormonu salgılanmaya başlamakta ve gebelik testleri bu hormonu algılayarak pozitif veya negatif sonuçlar vermektedirler.

Kol damarlarından alınan bir tüp kan ile gerçekleştirilen gebelik testi kandaki HCG seviyesini ölçerek hamilelik durumunun söz konusu olup olmadığını göstermektedir.

Üreme çağında olan ve aynı zamanda aktif cinsel ilişkisi bulunan kadınlarda HCG hormonunun yükselmiş olması hamileliğe işarettir. Çünkü bu hormon hamilelik dönemi sürecinin dışında vücutta yüksek miktarda bulunmamaktadır.

Hamilelikte beta- HCG hormonu seviyeleri şöyle sıralanabilir;

  • 3 haftalık gebelikte 5 ile 50 mIU/L arası
  • 4 haftalık gebelikte 5 ile 426 mIU/L arası
  • 5 haftalık gebelikte 18 ile 7340 mIU/L arası
  • 6 haftalık gebelikte 1080 ile 56500 mIU/L arası
  • 7-8 haftalık gebelikte 7650 ile 229000 mIU/L arası
  • 9-12 haftalık gebelikte 25700 ile 288000 mIU/L arası
  • 13-16 haftalık gebelikte 13300 ile 254000 mIU/L arası
  • 17-24 haftalık gebelikte 4060 ile 165400 mIU/L arası
  • 25-40 haftalık gebelikte 3640 ile 117000 mIU/L arası

Böylece bu hormon seviyelerine bakılarak hamileliğin kaçıncı haftasında olduğu tespit edilebilmekte ve aynı zamanda hamileliğin söz konusu olup olmadığı da belirlenebilmektedir.

yukarıdaki tablodan da anlaşıldığı üzere hamileliğin ilk 2 haftasında HCG hormonu oldukça düşük olduğundan gebelik testleri tarafından anlaşılması mümkün olmamakta ve aynı zamanda kan testinde de tam olarak çıkmayabilmektedir.

İlgili İçerikler

Bir Yanıt

  1. Ben 1 ay once ilişkiye girdim eşimle yarın aded olmam lazım ama 2 test yaptım negatif çıktı ama 4 gündür kahvaltıda bile sadece turşu yıyıyor um inceden asla azıma surmezdım ama birkaç gün içinde sadece hep turşu yemek istiyorum okadar yememe rahmen gece bile kalkıp turşu yemek istiyorum madem gebelik yok ozaman neden boyle turşu 🥒 yemek istiyorum kızlar mesaj yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir