Gebelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İçindekiler

Gebelik testi yapabilmek içi iki farklı test türü vardır. Her iki test sayesinde de HCG hormonu kullanılır. HCG embriyonun rahim içine yerleşmesinden sonra plesanta ile üretilir. Gebelikle alakalı olan bulguların hepsi hormonun kanda yükselen değeri ile ortaya çıkar. Gebelik testi idrar ve kan olmak üzere iki farklı durumda yapılabilir. Bu sayede gebelik durumunun var olup olmadığı netleştirilebilir. Yapılan testler bazı zamanlarda yanlış çıkabilir ya da bazı durumlarda yenilenmesi gerekebilir. Bu yüzden idrar ya da kan testinin ikisi de yapılırsa daha garanti olacaktır.

İdrar ile Gebelik Testi Yapma

Bu test iki farklı şekilde yapılabilir. Öncelikle idrar, bir kabın içerisine alınır ve test çubuğu içine daldırılır. Diğer türlü olarak ise idrar ile çubuğun orta kısmı ıslatılabilir. Biraz bekledikten sonra test çubuğu renk değiştirecektir. Çubukta iki çizgi çıkarsa gebelik vardır. Tek çizgi çıkarsa gebelik durumu söz konusu değildir.

Kan ile Gebelik Testi Yapma

  • İki farklı kan testi yaparak kişide gebelik durumu olup olmadığı gözlenebilir. HCG hormonun tam değerini veren kan testi yapılarak bu durum daha net bir şekilde anlaşılabilir. Bunun yanı sıra kanda gebeliğin olup olmadığını gösteren test yapılabilir.

Kan Testi Yaptırmanın Avantajları

  • Gebelik testi için idrar testi yapılabilir.
  • Kandaki HCG seviyesi yapılan teste göre tespit edilebilir ve bu bulgulara göre detaylı bir değerlendirme yapılabilir.
gebelik testi ne zaman yapılır
Gebelik Testi Nasıl ve Ne Zaman Yapılır? 1

Kan Testi Yaptırmanın Dezavantajları

  • İdrar testine göre kan testi ile gebelik durumunu öğrenmek daha pahalıdır.
  • Sonuç almak biraz daha uzun sürer.
  • Laboratuvar ortamında yapılması gereken bir testtir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik testi yapmak için önemli birkaç belirti vardır. Bu belirtiler görüldüğünde gebelik testi yapılabilir.

Adet Zamanınızı Kaçırdıysanız

Hamilelik için en güvenilir belirtilerden biri de adet döneminin gecikmiş olmasıdır. Döngünüzü kontrol etmezseniz bu durumu kontrol etmeniz daha zor olacaktır. Eğer adet döneminizden çok uzun zaman geçtiyse mutlaka gebelik testi yaptırın. Fakat adet dönemizin diğer faktörler yüzünden de gecikebileceğini unutmayın.

Sık Görülen Kramplar Varsa

Adet kramplarına benzeyen kramplar olabilir. Adet döneminize yaklaştığınızı düşünebilirsiniz ama adet dönemi tam olarak asla gelmez. Bu gibi durumlarda gebelik testi yaptırarak net bir sonuca erişebilirsiniz.

Göğüsleriniz Acıyorsa

Hamilelikten dolayı üretilen progeteron ve östrojen hormonları vücutta farklı değişiklikler yapar. Bu gibi durumlar da gebelik testi yaptırmak için bir neden olabilir.

Farklı Hissedebilirseniz

Mide bulantısı, iştahsızlık ya da sürekli idrara çıkma gibi durumlarla sıklıkla karşılaşıyorsanız hamilelik testi yaptırmanız için uygun olabilir. Tabi bu durumların başka sebepleri de olabilir. Ama gebelik durumu olası ise mutlaka test yaptırmak gerekir.

Gebelik Testi ile Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Gebelik testi kanda ya da idrarda yer alan hormon sayesinde kolay bir şekilde yapılabilir. Bu sayede gebelik daha başarılı bir şekilde tespit edilmiş olur. Fakat bazı zamanlarda testle ilgili yanlış değerlendirmeler yapılabilir. Bu yüzden testin uygun zamanlarda yapılması daha doğru olacaktır.

Gelmesi beklenen adet tarihinin üzerinden zaman geçmesi aslında gebeliğin ilk belirtilerinden biridir. Bu yüzden adet tarihi geciktikten sonra öncelikle gebelik testi yapılabilir. Testin erken dönemlerde yapılması sonucunda yanlış sonuçlar alınabilir. İdrar testleri de çoğunlukla doğru sonuçlar verdiği için en hızlı ve en kolay test yöntemlerinden biridir. Bu sayede gebelik durumu söz konusu olup olmadığı anlaşılabilir.

Gebelik testinde pozitif çıkması gebelik durumunun olduğu anlamına gelir. Negatif gebelik testi ise gebelik durumunun söz konusu olmadığı anlamına gelir. Pozitif gebelik testlerinden sonra ultrasonda daha net ve gerçekçi bir şekilde anlaşılabilir. Negatif çıkan sonuçlardan sonra yakın bir zamanda adet olunmazsa bu gebelik testi tekrardan yapılabilir.

Sağlıklı bir gebelik için Gebelik Takibi Yazımızı da göz atmayı Unutmayınız..

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir