Gebelik Hesaplama / Kaç Haftalık Hamileyim?

İçindekiler

Gebelik Hesaplama / Kaç Haftalık Hamileyim?

Gebelik tarihi hesaplama işlemi, anne adaylarının en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Gebelik hesaplama araçlarını kullanarak, herhangi bir gebelik hesaplama cetveline ihtiyaç duymadan doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden gebelik hesaplama işlemlerinde, doğum tarihi hesaplaması da otomatik olarak görünecektir. Bu sayede hangi tarihlerde önemli doktor kontrollerinin olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebelik haftası hesaplama işlemi, son adet tarihinizin ilk günü baz alınarak yapılmaktadır. Bunun için gebelik hesaplama cetvelini kullanabilirsiniz. Ya da 2021 yılına güncel olarak hazırlanmış gebelik hesaplama aracı kullanarak da hamilelik hesaplamanızı yapabilirsiniz. Son adet tarihine göre kaç haftalık hamile olduğunuzu hesaplayabilmeniz için bu araçlarda şu bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekir:

  • Son adet gününüzün yılı,
  • Son adet gününüzün ayı,
  • Son adet gününüzün hangi gün olduğu

Bu bilgileri hesaplama aracına girerek çok pratik bir şekilde gebelik haftası hesaplama işlemini tamamlayabilirsiniz. Böylelikle hamilelik sürecinde önemli doktor muayene zamanlarının ne zamana denk geldiğini de önceden öğrenme imkanına sahip olabilirsiniz.

Gebelik Hesaplama Aracı

PREGNANCY CALCULATOR

heading_decoration
clock_icon

Enter the date of the first day of your last menstrual period (LMP):

GEBELİK HESAPLAMA SONUCUNUZ

...

Olası gebe kalma tarihi:

 

Bugün Fetal Yaş:

 

İkili test için en iyi tarih aralığı :

 

(12 hafta 3 gün ila 13 hafta 3 gün)

4'lü test için en iyi tarih aralığı:

 

(16 hafta ila 18 hafta)

Bebeğinizin ilk kalp atışlarının ultrasonda duyulması:

 

(7 hafta ila 8 hafta)

Risk faktörleri olan hastada servikal uzunluğu değerlendirmek için en iyi zaman:

 

Organ Tarama Ultrasonu (2. düzey ultrason) Tarihi:

 

(18 ila 20 hafta)

Tahmini Gebelik Bitiş Tarihi:

 

 

bebek doğum tarihi hesaplama, hamilelik hesaplama
Gebelik Hesaplama / Kaç Haftalık Hamileyim? 1

Kaç Haftalık Hamile Olduğumu Nasıl Öğrenirim?

Hamilelik hesaplama işlemlerinde, doğum tarihini tahmin etmenin yolu bazı kriterlere dikkat etmekten geçer. Çoğu hamilelik 40 hafta sürdüğü için, genellikle son doğum tarihinizi tahmin etmenin en pratik ve doğru yolu, son adet döneminizin ilk gününden itibaren 40 hafta saymaktır. 40 Hafta dışında 280 gün sayarak da doğum tarihinizi tahmin edebilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmenin bir başka yolu da son adet döneminizin ilk gününden 3 ay çıkarmak ve 7 gün eklemektir. Örnekle açıklamak gerekirse, son adet döneminiz 11 Nisan tarihinde başlamışsa, 3 ay 11 Ocak’a kadar geri sayar ve ardından elde ettiğiniz güne 7 gün eklemeniz yeterli olacaktır. Bu hesaplamalar sırasında çoğu hamilelik döneminin yaklaşık 40 hafta sürdüğü unutulmamalıdır. Ayrıca gebe kaldıktan sonra bu süre 38 haftaya kadar düşer.

Doktorunuz gebelik bitiş tarihinizi yani doğum yapacağınız tarihi tahmin ederken de yukarıda belirtmiş olduğumuz 2 yöntemden birini kullanacaktır. Çünkü bu şekilde hesaplama yapmak oldukça doğru bir şekilde tahmin sonuçları sağlamaktadır. Fakat yine de tahmin edilen tarihten bir veya 2 hafta önce ya da sonra doğum yapmanız da gayet normaldir.

Gebe Kalma Tarihini Nasıl Öğrenirim?

Gebe kalma tarihini öğrenme işlemi için yapılması gerekenler oldukça basittir. Çünkü son adet tarihinizin ilk gününe göre doğum yapacağınız tarihi hesaplamak, adet döngüsü düzenli olan kadınlar için en doğru sonuçları vermektedir. Ancak bilindiği üzere bazı kadınların adet döngüsü düzenli olmamakta ve günün bazı aylara göre değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Bu tür durumlarda yani adet döngünüz düzenli değilse SAT yöntemi olarak bahsettiğimiz yukarıdaki yöntemleri kullanmak sizin için doğru sonuçlar vermeyebilir.

Gebe kalma tarihini güvenilir bir şekilde tahmin etmekte, hamilelik bitiş tarihi önemli olduğu için siz bu tarihi hatırlamak yerine gebe kalma tarihinizi kullanabilirsiniz. Tahmini gebelik bitiş tarihi yani doğum yapacağınız tarihi hesaplamak için 266 gün eklemeniz yeterli olacaktır.

Doğum Yapma Tarihimi Planlayabilir Miyim?

Doğum yapma tarihini planlamak isteyen anne adayları için bazı kritik süreçlere dikkat etmelidir. Örneğin yaz ortasında hamile kalmaktan kaçınmaya çalışıyorsanız gebelik bitiş tarihinizi planlamak için gebe kaldığınız zamanları ayarlayabilirsiniz. Fakat gerçekten istediği zaman hamile kalabilen şanslı kadınlardan biri olsanız dahi bazı gebelik hesaplama işlemleriniz planladığınız şekilde gerçekleşmeyebilir. Öte yandan doktorunuzun bilgilendirmelerine bağlı olarak doğum yapacağınız tarihte de bazı değişiklikler olabilir.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir