En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

İçindekiler

Erken 13 Hamilelik Belirtisi Nelerdir?

Erken dönem hamilelik belirtileri, bazı kadınlarda döllenmenin oluştuğu günden itibaren ortaya çıkarken, bazılarında ise 2. aydan sonra bile görülebilir. Bu yüzden erken hamilelik belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Hatta bazı anne adayları, hamile olduklarını fark etmeyecek şekilde belirti göremeyebilirler. Erken hamilelik belirtileri, her bünyede farklı zamanlarda gelişebilirken genellikle şu durumlarla kendini gösterir:

 • Aylık regl periyotlarında gecikme
 • Regl sancısını andıran kasık ağrısı ve kasılmalar
 • Şişkinlik hissiyle birleşen ağrılar
 • Kanamalar
 • Göğüslerin hassaslaşması ve büyümesi
 • Meme uçları ve çevresindeki halkanın koyu renge bürünmesi
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Kokulara karşı aşırı duyarlılık
 • Sık sık idrara çıkmak
 • Sürekli uyuma isteği ve halsizlik
 • Duygusal değişimler ve ani öfkelenme veya üzüntü
 • Düzensiz kanamalar

Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Erken hamilelik belirtilerinin başlama zamanı, kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Regl öncesi dönemde yaşanan hormonsal değişimlere benzer olarak ortaya çıkan bu belirtiler, döllenmenin oluşumundan sonraki 5 ya da 10 gün içinde fark edilebilir. Regl öncesi ve sırasında yaşanan şişkinlik hissi, hamileliğin ilk belirtisi olarak pek çok kadında tecrübe edilmektedir. Bununla birlikte meme uçlarının ve çevresinin koyu renge dönmesi de ilk zamanlarda görülebilen belirtiler arasında yer alır.

Hamileliğin belirtileri arasında aylık regl periyotlarında gecikme hamileliğin en güçlü belirtisi olarak öne çıkmaktadır. Şeffaf ve kokusuz olan vajinal akıntı, hamilelik belirtisi sayılabildiği için ilk 5 veya 10 gün içinde bu tip değişimlerin görülmesi mümkündür. Ancak bazı kadınlarda erken dönem hamilelik belirtileri daha az belirgindir veya 10 günden sonra da ortaya çıkabilir.

Erken Hamilelik Belirtilerinde İlk 7 Gün

Erken hamilelik belirtilerinde 1 haftalık süreç önemlidir. Çünkü en erken hamilelik belirtileri adet döneminin gecikmeye başlamasıyla ortaya çıkar. Hamile kalmak isteyen kadınlar, bu dönemlerde sürekli olarak vücutlarını gözlemleyip incelemelidir. Fakta regl dönemindeki şikayetlere benzeyen erken hamilelik belirtilerini ayırt etmek için biraz zamana ihtiyaç duyulmalıdır. Rahimdeki yumurtaların, spermle buluşması neticesinde döllenme gerçekleştikten sonra bu süreci kadınlar hemen fark etmeyebilir. Mide bulantısı, baş dönmesi gibi şikayetler döllenme gerçekleştikten sonra ilk 7 gün içinde ortaya çıkan önemli belirtiler arasında gösterilmektedir.

en erken yüzde yüz hamilelik, gebelik belirtileri, hamile olduğumu nasıl anlarım
En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? 1

En Erken Hamilelik Belirtileri

En erken hamilelik belirtileri, kadından kadına göre değişmekle birlikte genellikle adet döneminin uzaması ve mide bulantısıdır. Hamileliğin ilk döneminde; mide nöbetlerine, kramplar ve kusma eşlik ederek yaşanan şikayetler kadınlarda yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu  dönemde sık sık idrara çıkma isteği ve uyuma isteği gibi normal zamanda olmayan davranışlar da gündeme gelebilir. Kadınlar hem vücutlarındaki fiziksel değişimlere hem de davranışlarındaki ve psikolojik durumlarındaki değişiklikleri gözlemleyerek hamilelik belirtileri hakkında kesin sonuçlara ulaşabilirler.

Kesin Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Kesin hamilelik belirtisi, geciken regl kanaması olarak gösterilse de bu da yüzde yüz belirti olarak kabul edilmemektedir. Ancak buna eşlik eden sabah bulantıları ve onu izleyen kusmaların sık sık yaşanması durumları, hamilelikten şüphenilmesi gereken durumları ortaya çıkarmaktadır. Kasık bölgesindeki sancıların devamlı hale gelmesi durumunda yanıltıcı belirtilere kanıp hamilelik hakkında yanlış alarm vermeden önce bir kadın doğum uzmanından destek almak gerekmektedir.

Kadın doğum uzmanları, hamilelik şüphesi olan kadınlar için kan tahlili yaparak sonuçlarda, beta HCG hormon değerine bakarlar. Bu değerin belirli aralıkta olması erken hamilelik belirtileri arasında en kesin sonucu vermektedir. Ultrason muayenesi ile gebelik kesesinin görülmesi de kişinin kesin/yüzde yüz hamile olduğunu gösterir.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir