Çocuklar İçin Doğru Oyuncağı Seçmenin 10 Püf Noktası

İçindekiler

çocuklara oyuncak alırken nelere dikkat edilmeli

Çocuklar için oyuncak piyasasının kendi çocukluğumuza kıyasla büyük ölçüde arttığı, dinamik bir zamanda yaşıyoruz.

Medya aracılığıyla pazarlama kampanyaları, çeşitli etkileyiciler ve oyuncak üreticilerinin bize sunduklarının çocuğumuz için en iyisi olduğunu iddia ettikleri diğer yollar kafa karışıklığı yaratabilmektedir.

Çoğumuzun karşılaştığı sorulardan biri elbette çocuklarımız için doğru oyuncak seçiminin nasıl yapılacağı sorusudur.

Oyuncak konusunda iki büyük kural vardır. Birincisi kızlar için oyuncak ya da erkekler için oyuncak diye bir şey yoktur! İkincisi ise tabletler ve telefonlar çocuklar için oyuncak değildir!

Çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştirmelerine izin verin ve onları sınırlamayın.

Bir oyuncak alırken aşağıdaki kriterlere dikkat etmeye çalışın:

Çocuklara Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Malzeme Kalitesi Nasıl?

Oyuncağın kalite sertifikalarına dikkat edin. Kalite kontrol, bir satın alma kararı verirken kesinlikle güvenilecek iyi bir başlangıç noktasıdır. Bu tür logolara sahip olmayan oyuncaklardan uzak durmalıyız.

2. Kokusuz Mu Yoksa Kimyasal Kokuyor Mu?

Kimyasal kokan bir ürün, çocukların sağlığına zarar verebilecek bileşenlerin kullanıldığına dair bir gösterge olabilir.

çocuklar için doğru oyuncak nasıl seçilir
Çocuklar İçin Doğru Oyuncağı Seçmenin 10 Püf Noktası 1

3. Oyuncağın Yüzeyinde Keskin Kenarlar Var Mı Yoksa Pürüzsüz Mü?

Keskin parçaların varlığı potansiyel bir tehlikedir. Çocuk bu yüzden yaralanabilir.

4. Oyuncağın Yüzeyi Yıkanıp Durulanmaya Uygun Mu?

En ufak bir sürtünmede parmaklarımızın izi oyuncağın üzerinde kalıryorsa, bu, kalitesizliğin bir göstergesidir. Plastik oyuncaklar PVC’den değil ABS plastikten yapılmalıdır. Çocuğunuzun sağlığı için oyuncaklarını düzenli aralıklarla temizleyin.

5. Boyut ve Ağırlık Olarak Küçük Çocuklara Uygun Mu?

Küçük çocuklar büyük boyutlu oyuncaklarla oynamayı daha çok severler. Çocuk büyüdükçe oyuncakların boyutları küçük gelmeye başlayacaktır. Oyuncağın ağırlığı, çocukların taşımakta zorluk çekmeyeceği ve yaşına uygun olmalıdır.

6. Çocuğun Yutabileceği Küçük Parçalara Ayrılıyor Mu?

Yutulma tehlikesi olan oyuncaklar her zaman tehlikelidir. Küçük parçalı oyuncaklar ya da kırılmaya karşı dayanıksız oyuncaklar alırken seçici olun.

7. Çocuğun Yaşı ve Gelişim Düzeyi

Her çocuğun gelişimi bireyseldir. Bu nedenle oyuncak seçimi çocuğa, onun karakterine ve gelişim aşamasına göre tercih edilmelidir.

Örneğin; konuşma engeli veya başka bir gelişim bozukluğu gösteren bir çocuk, eksikliklerini telafi etmek için uygun bir yönde uyarılmalıdır. Bu uyarıyı sağlayabilecek özellikteki oyuncakları dikkatlice seçin.

Dikkat ve konsantrasyonu sürdürmekte güçlük çeken bir çocuk, 2’si 1 arada veya 3’ü 1 arada gibi çok işlevli oyuncaklara odaklanmayı daha zor bulacaklardır.

Hiperaktivite veya aşırı duyarlılığı olan çocuklar, yüksek sesli müzikli / sesli veya parlak ışıklı oyuncaklara her zaman olumlu yanıt vermezler.

8. Oyuncak Kaç Şekilde Kullanılabiliyor?

Sıradan bir oyuncak bebek, özellikle çocukların gelişimi için iyi bir tercihtir. Çocuk, bebeğini yürütür, besler, uyutur vs. Bu tür rol yapma oyunları çocuğun empati yeteneğini olumlu yönde geliştirebilir.

Yapı oyunları da çocuğun zekasını ve pratik düşünürlüğünü geliştirmeye katkı sağlar. Önceleri sıradan bir kule inşa ederek başlayan çocuklar, zamanla hayal güçlerini kullanarak kale ve saraylar inşa ederler.

Satın alacağınız oyuncak ile ilgili; ‘çocuğun şu andaki arzusunu tatmin edecek mi yoksa bir süre oynayıp sıkılacak mı’, ‘alacağım oyuncağı birçok şekilde kullanılabilir mi’, ‘hayal gücüne ve yaratıcılığına, gelişimine bir katkısı olur mu’ gibi sorular sorun.

9. Bütçenize ve Koşullarınıza Uygun Mu?

Bir doğum günü için satın alınan ve küçük bir servete mal olan oyuncak arabanın bataryasının dayanıksız olması oldukça can sıkıcıdır.

Yüksek fiyatlı oyuncaklar için çocuğun yaşına uygun olup olmadığını, bu oyuncağı kullanmak için evde uygun şartlar olup olmadığını, özellikle bir apartman dairesinde yaşıyorsak, dikkatlice düşünmemiz gerekir.

Oyuncağın kalitesi, dayanıklılığı ve farklı kullanım şekilleri fiyata yansımaktadır. Fakat En pahalı oyuncak en iyisi demek değildir.

Çocuklar için tamamen güvenli olan mükemmel kalitede malzemelerle üretilmiş oyuncaklar da vardır.

10. Dıy Projeleri

Evde kendiniz bir oyuncak tasarlayıp tasarruf edebilirsiniz Geri dönüştürülmüş pek çok malzemeden ya da kullanılmayan ev eşyalarından mucizeler yaratılabilir.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir