Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Doğal Yöntemler

İçindekiler

safe

Genellikle çiftler arasında bebek istemek oldukça yaygın bir durum olsa da bazı yeni evli çiftler hamilelik istemeyebilmektedirler. Bunun yanı sıra henüz evli olmayan çiftlerde bebek istemedikleri için cinsel ilişki sırasında bazı yöntemler uygulanarak gebelik ihtimali oldukça düşürülebilmektedir.

En garanti yöntemler kondom kullanımı, doğum kontrol hapı, diyafram kullanımı veya Tüp bağlama işlemi olmaktadır. Ancak bazı etmenlere bağlı olarak bu ürünlerin kullanımı mümkün olmadığında doğal olarak bazı yöntemler de hamileliği önlenebilmektedir.

Cinsel ilişkiden sonra hamile kalmamak için doğal yöntemler arasında yer alan 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Geri çekilme ile korunma
  • Takvim ile korunma
  • İdrar yaparak korunma

Geri Çekilme İle Korunma Yöntemi Nedir?

Genellikle birçok kişi tarafından merak edilen geri çekilme ile korunma yöntemi nedir? sorusuna istinaden cinsel ilişki sırasında erkeğin tam boşalma gerçekleştirileceği zaman vajinadan çıkarak başka bir noktaya boşanması olarak gerçekleştirilmektedir.

Bu yöntemde spermler vücut ile temas etmeyeceği için genellikle en çok koruma sağlayan doğal korunma yöntemlerinden bir tanesi geri çekilme yöntemi olmaktadır.

Takvim İle Korunma Yöntemi Nedir?

Henüz gebelik düşünmeyen kadınların ve bebek hedefleyen çiftlerin gebelik durumu söz konusu olmaması adına uyguladıkları doğal korunma yöntemleri içerisinde takvim ile korunma yöntemi yer almaktadır.

Takvim ile korunma yöntemi içerisinde kişilerin yumurtlama dönemlerinden 3 gün öncesi ve 5 gün sonrası gebelik oluşma ihtimali oldukça yüksek olduğundan genellikle cinsel ilişkilerini adet döneminden sonraki 5 gün boyunca ve adet dönemine doğru son 5 gün gibi bir süreçte gerçekleştirmeleri hamilelik ihtimalinin oldukça düşük olmasına yardımcı olacaktır.

Ancak adet düzensizlikleri görülen kadınlarda tam olarak ne zaman yumurtlama döneminin gerçekleşeceği bilinmediğinden bu yöntem diğer korunma yöntemlerine göre çok daha fazla risk barındırmaktadır.

İdrar Yaparak Korunma Yöntemi Nedir?

Genel olarak idrar yaparak korunma yöntemi olarak bilinen bu yöntem aslında cinsel ilişkiden hemen sonra kadının ayağa kalkarak idrarını yapması ile vücuda girmiş olan spermlerin rahim kanallarına ulaşamadan vücuttan dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Ancak doğal korunma yöntemleri içerisindeki en çok risk barındıran yöntem idrar yaparak korunma yöntemi olmaktadır. Çünkü bu yöntemde vücut içerisinde bir kez sperm girişi olduğundan oldukça düşük bir şekilde olsa da bu spermin yumurta ile birleşmesi ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda hamilelik hedefleyen kişilerin mutlaka daha garanti yollara başvurmaları gerekmektedir.

Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmamak İçin Doğal Bitkisel Yöntemler

Genellikle cinsel ilişkiden sonra hamile kalmamak için doğal bitkisel yöntemler hakkında birçok kişi araştırma yapmaktadırlar. Ancak cinsel birleşme sırasında erkek spermlerinin vajina içerisine girmiş olması sonucunda tıbbi olarak ilaç kullanımı yapılmadığı takdirde doğal olarak gebelik önlemek mümkün olmamaktadır.

Bu nedenle cinsel ilişkiden sonra hamile kalmamak için çözüm olarak genellikle ertesi gün hapı kullanılarak bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak ertesi gün haplarının da cinsel ilişkiden hemen sonra alınması oldukça önemlidir.

Çünkü ertesi günü haplarının etkisi ilk 72 saatte düzenli olarak azalmakta ve bu nedenle geç kalındığında gebeliği önleyebilmektedir.

Bunun yanı sıra cinsel ilişkiden düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanılması, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması veya yine cinsel ilişki sırasında kadının diyafram kullanması gibi yöntemler gebeliği önlemek için çok daha garanti yöntemler olarak bilinmektedir.

Bu yöntemler sonucunda gebelik durumunun oluşma ihtimali neredeyse hiç yok gibi bilinse de binde bir ihtimal de olsa bu ihtimal gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle genellikle cinsel birleşme sırasında prezervatif kullanımı ve hemen sonrasında geri çekilme yöntemi çok daha garanti bir yöntem olarak kabul edilebilir

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir