Beta HCG nedir? Haftalara Göre Beta HCG Değeri Kaç Olmalıdır?

İçindekiler

beta hcg

Gebelik planı yapan kişilerin çok fazla duyduğu Beta HCG, bilimsel olarak insan koryonik gonadotropini olarak adlandırılır. İnsan vücudunda bulunan bir tür hormondur. Genelde gebelik testi yaptırılacağı zaman bu hormonun ismi duyulur. Gebeliğin erken teşhisine yardımcı olur.

Sağlık kuruluşlarında sağlık ocağı hastane farketmeksizin gebelik testi için bu test uygulanır. Sadece hastanelerde değil evde de ölçümü yapılabilen bir hormondur. Halk arasında gebelik hormonu olarak da adlandırılır. Ancak sadece gebelik nedeniyle artmaz. Bazı hastalıklar nedeniyle de yüksek çıkabilir.

Beta HCG nedir?

İnsan koryonik gonadotropini olarak adlandırılan beta HCG hormonu, gebelik zamanında önemli derecede yükseldiğinden gebelik testi olarak sık sık kullanılan bir parametredir. Beta HCG testi idrar ve kan yoluyla basit ve pratik olarak yapılabilir. Kan ile yapılan hormon ölçümleri daha kesin sonuçlar vermektedir. Gebelik testine farklı isimler verilebilir bunlardan bazıları: Kan gebelik testi, kantitatif HCG testi ve benzeridir.

Kan testleri daha hızlı ve daha kesin olmasına rağmen bu teste ulaşamayanlar için tüm eczanelerde idrar yoluyla hormon ölçümü yapan gebelik testlerinden alabilirler. Eczanelerde satılan bu testleri herhangi bir reçeteye ihtiyaç duymadan sahip olabilirsiniz. İdrarla yapılan bu testler çok kolaydır ancak bazı sıkıntıları vardır. Testin yapılacağı zaman, sıvı kaybı gibi faktörler nedeniyle idrar testleri etkilenebilir. Bu saydığımız şartlardan kolayca etkilenirler. Bundan dolayı kan testlerine göre güvenilirliği daha azdır.

Bu hormon döllenmenin oluşumuyla birlikte gebelik sürecinin başlangıcında plasenta hücreleri tarafından salgılanır. Plasentadan salgılanan bu hormon ile döllenmiş yumurta rahim duvarına tutunur ve gebelik süresince bebek ile anne arasında kan, besin alışverişi yapar.

Beta HCG hormonu genellikle döllenmeden 10-11 günlük bir süre içinde kanda devamında ise idrarda görülür. İşte bu yüzden gebelik testi olarak anılır. Gebelik için en iyi ve en kesin sonuçları verir. Beta HCG kan testlerinde çıkan değerlerin yüksekliğine göre hamileliğin kaç haftalık olabileceği hakkında bir bilgi verilir.

Beta HCG testi ne zaman ve nasıl yapılır?

beta hcg

Beta HCG testi, aynı gün yapılan hızlı bir testtir. Laboratuvar koşullarına göre değişse de genel ortalama bu şekildedir. Beta HCG`ye ek olarak başka testler istenmediyse, tek tüp kan alımını fazlasıyla yetmektedir. Kan testi öncesi açlık vs. Önemli değildir. Test öncesi özellikle dikkat edeceğiniz bir konu bulunmamaktadır. Sabahları veya akşamları uygulanabilir diye bir tabir bulunmamaktadır. Günün her saatinde istenildiği biçimde uygulanabilir. Normalde kan nasıl veriyorsunuz Beta HCG içinde o şekilde kan verirsiniz. Hemşire enjektör yardımıyla kanı alıp tüpe boşaltır. Bu işlem en fazla 1-2 dakika sürmektedir.

Kan verdiğiniz sağlık ocağından veya hastaneden kan sonuçlarının ne zaman çıkacağının bilgisini edinebilirsiniz. Eğer devlete bağlı sağlık kurumlarında kan verdiyseniz genelde genelde öğlen veya ertesi gün çıkmaktadır. Özel bir kurumsa aynı saat içinde de kan sonucunuzu alabilirsiniz. Ayrıca devlet kurumlarında kan sonucunu beklemenize gerek yok sonuçlar açıklanınca e-devlet ile e-nabıza giriş yapıp Beta HCG sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Haftalara Göre Beta HCG Değeri Kaç Olmalıdır?

Hamileliği söz konusu olmadığı veya düşünülmediği kadınlarda kadında ölçüm aralığı 0-10 arasındadır. Bu ölçüm aralığının üzerinde olan yani 10`un üstüne çıkmış testler gebeliği işaret etmektedir. Aktif korunmasız cinsel hayatı varsa bu olasılığı iyice yükseltmektedir. Hormon testi sonuçlarına göre gebelik haftası hesaplanmasını rahatlıkla yapılabilir. Bazı istisna durumlarında Beta HCG gebeliğe bağlı olmaksızın da yükselebilir. Belirtilen değer bahsettiğimiz gibi yükseldiyse hekiminiz daha farklı gebelik testleri yapacaktır. Çıkan değerlerine göre gebelik haftası hesaplama şöyle yapılır.

Hamileliğin üçüncü haftasında 5-50 mlU/mL

Hamileliğin dördüncü haftasında 5-426 mlU/mL

Hamileliğin beşinci haftasında 18-7.340 mlU/mL

Hamileliğin altıncı haftasında 1.080-56.500 mlU/mL

Hamileliğin yedi ve sekizinci haftasında 7.650-229.000 mlU/mL

Hamileliğin dokuz ve onikinci haftasında 25.700-288.000 mlU/mL

Hamileliğin onüçüncü ve onaltıncı haftasında 13.300-254.000 mlU/mL

Hamileliğin onyedi ve yirmidördüncü haftalarında 4.060-165.400 mlU/mL

Hamileliğin yirmibeşinci ve kırkıncı haftalarında 3.640- 117.000 mlU/mL

Beta HCG yukarıda verdiğimiz değerlere bakılarak analiz edilir. Hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuz ile yukarıdaki değerinizin eşleşmesi gerekmektedir. Eğer eşleşmiyorsa bir problem olabilir. Testin yanlış yapılma ihtimaline karşın bir daha test yaptırın eğer hala aynıysa bir kadın doğum doktoruna gitmenizi öneririz. Dört ve beşinci haftalardan sonra Beta HCG değerlerinizi takip etmenize gerek yoktur. Bu haftalardan sonra rutin kontrollerinizi ve muayenelerinizi yapmanız yeterli olacaktır.

 

 

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir