Bebeklerin Çıkardıkları Sesler Ne Anlama Geliyor? Bebeklerin 5 Gizli Dili!

İçindekiler

bebeklerin çıkardığı 5 ses ve anlamı

Bebeklerin kendilerine özgü ihtiyaçlarını anlatabilmek için gizli bir dilleri vardır. Bebeklerin çıkardıkları sesler, bazen bizler için bir şey ifade etmese de bebekler çıkardıkları sesler ile bize çok şey anlatmaktadır.

Dunstan bebek dili teorisine göre, dünyada 1000’den fazla bebek üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda gizli bir bebek dili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu teoriye göre 0-3 ay arasındaki bebeklerin çıkardıkları sesler ile bizlere neler anlatmak istedikleri belli oluyormuş.

Bebeklerin Ne Söylediğini Anlatan 5 Önemli Ses

Neh: “Ben Açım”

Bebekler acıktığında “neh” kelimesini kullanır. Bu bebeğinizin çığlık atmadan size acıktığını belli etmesi için kullandığı bir kelimedir. Bebeğinizi “Neh” kelimesini kullandığında, bebeğinizin acıktığını ve beslenmek istediğini anlamalısınız.

Ovh: “Yorgunum”

Bebeğinizden bu sesin çıkması, esneme refleksiyle birlikte olmaktadır ve esneme refleksine sesin karışmasından dolayı çıkar. Bebeğiniz bu sesi çıkarırken ağzı oval bir şekil alacaktır. Bebeğinizin bu sesi çıkarmasındaki anlam, bebeğinizin uykusu /yatma vaktinin geldiğidir.

Eairh: “Gazım Var”

Bebeğiniz zaman zaman kendini sıkar ve “Eairh” diye ses çıkartır. Bu sesi duyduğunuzda bebeğinizin gazı olduğunu anlamalısınız. Bu sesle bebeğinizde gaz sancısı olduğunu anlarsınız ve masaj yaparak bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Hah: “Ben Rahatsızım”

Bebeğinizde bu sesi duyarsanız, bebeğinizin rahatsız olduğunuz anlamalısınız. Bu ses bebeğinizin sıcak, soğuk veya pozisyon değiştirmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Bebeğinizin rahat etmesi için elinizden geleni yapmalısınız.

bebeklerin çıkardıkları sesler ve anlamları
Bebeklerin Çıkardıkları Sesler Ne Anlama Geliyor? Bebeklerin 5 Gizli Dili! 1

Eh: “İlgi İstiyorum”

Kim ilgi istemez ki ?. Bebeğinizde bu sesi duyduğunuzda, bebeğinizin sizinle iletişim kurmak istediğini anlayın. Bu ses, sıkışmış havanın büyük bir kabarcığı göğüste yakalandığında ortaya çıkar.

Sürekli ağlayan ama bir türlü çözüm bulamadığınız, “ne demek istiyorsun, canın ne çekiyor, seni ağlatan ne” diye söylemlerinizle gün boyu zar zor çözüm bulduğunuz bebeklerinizin artık dilini anlayarak ne demek istediğini daha kolaylıkla anlayabileceksiniz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir