Bebeklerde Karın Ağrısı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İçindekiler

Bebeklerde Karın Ağrısı

Çocuklarda karın ağrısı sıklıkla kolik veya kabızlık nedeniyle ortaya çıksa da bazen ciddi sağlık sorunlarına işaret eder. Küçük çocuklar ve bebekler ağrıyı tarif edemezler, bu nedenle teşhis uzun zaman alabilir. Kronik mide ve karın ağrısı, ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir.

Çocuklar her yaşta karın ağrısı yaşayabilir. Karın ağrısı genellikle kolik veya kabızlık gibi daha fazla koşuldan kaynaklanırken, bazen ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir. Bebekler ve küçük çocuklar yaşadıkları acıyı ve yaşadıkları alanı tarif edemedikleri için ebeveynler dikkatli olmalı ve bunun farkında olmalıdır.

Bebeklerde Karın Ağrısı Nasıl Görülür?

Çocuklarda karın ağrısı genellikle korkutucu ve ebeveynler için can sıkıcıdır. Bir bebeğin karın ağrısının kesin nedenini bulmak genellikle zordur. Ağrı, 3 saatten kısa sürede tamamen kaybolan diğer semptomlar olmadan genellikle şiddetli değildir.

Çocuklarda karın ağrısının en sık görülen nedenleri arasında; gastrointestinal enfeksiyonlar, kronik kabızlık, parazitler. Çocukların karın ağrısı olarak tanımladığı rahatsızlıklar; Ayrıca böbrekler, mesane veya idrar yolu ile ilgili sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu tür iç hastalıkların neden olduğu ağrı hemen değil, daha kroniktir.

Kronik Karın Ağrısı Uzun Sürebilir

Aralıklı karın ağrısı 4 bebekten 1’inde görülür. İki yaş altı çocukların %3’ünde görülen karın ağrısı 5-7 yaş grubunda %5’e, 8-12 yaş grubunda %’e yükselmektedir. Önemli bir semptom, çocukluk çağında sık görülen kronik karın ağrısıdır. Hastalığın teşhisi aile ve çocuğun doktoru için çok zordur. Nedeni, çocukların acıyı tarif edememesidir. Bazen karın ağrısıyla ilgili kronik durumları teşhis etmek için birden fazla tedavi ve girişimsel test yapılabilir. Ağrı genellikle 1 veya 2 aydan fazla sürer ve “kronik karın ağrısı” olarak adlandırılır.

Ağrının Nedeninin Anlaşılması

Ağrı, kronik veya tekrarlayan karın ağrısının nedenini bulmak için organik veya fonksiyonel olmak üzere iki grupta test edilir. Organik karın ağrısı, yapısal, biyokimyasal veya fizyolojik bir bozukluk nedeniyle oluşur. Fonksiyonel karın ağrısı, yapısal ve biyokimyasal rahatsızlıklar ile açıklanamaz. Genel olarak, çocuğun büyümesi ve gelişimi normal iken, mide-bağırsak kanaması, gece uyanma ağrısı, artrit (iltihap), ateş ve istemsiz kilo kaybı gibi rahatsız edici semptomlar yoktur. İrritabl bağırsak sendromu (IBS), abdominal migren ve fonksiyonel dispepsi bu tip karın ağrısına neden olabilir.

Tavsiye Yazı: Bebeklerde Gaz Sancısı

Viral Enfeksiyonlar

Karın ağrısının en yaygın nedeni, bakteriyel veya viral bir enfeksiyonun neden olduğu gastroenterittir. Bu tür ağrı, üniversitedeki okul çağındaki çocukların -45’inde görülür. Fonksiyonel karın ağrısının kaynağı bilinmemekle birlikte, bu grup çocuklarda normal bağırsak hareketleri ağrı olarak algılanır. Ayrıca bu hastaların bağırsaktaki sindirimi değiştirdiği, stres ve anksiyete gibi psikolojik sorunların metabolizmayı daha da bozduğu ve rahatsızlıkları daha da kötüleştirdiği tespit edildi.

Çocuklarda karın ağrısı, ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Bu nedenle ebeveynlerin önemli sorumlulukları vardır. Aileler çocuklarının durumnu yakından izlerse, bu teşhis sürecini kolaylaştırabilir. Çocuklarda karın ağrısının pek çok nedeni olabilir.

 • Kış aylarında yayılan rotavirüs birçok çocuğu etkiler ve karın ağrısına neden olur.
 • Gıda zehirlenmesi kusma ile kendini gösterir ve çocuk aşırı ishal nedeniyle tuz ve su kaybeder.
 • İdrar yolu enfeksiyonları sünnetsiz erkek ve kızlarda idrarın yakılmasıyla kendini gösterir. Karın ağrısı yaygındır.
 • Kabızlık, sol alt karın bölgesinde ağrıya neden olur. Ağrı yer değiştirmesi önemli bir semptomdur.
 • Bebeklerde bile bağırsak düğümlerini görebilirsiniz. Karın ağrısı ile uyuyan bebekler vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna götürülmelidir.
 • Apandisit ile kız çocukları, karın boşluğunda yumurtalıkların varlığından dolayı karın ağrısı yaşayabilir.

Ebeveynler Gözlem Yapmalı

Çocuklarda karın ağrısının en yaygın nedeni, ‘gastroenterit’ adı verilen bakteriyel veya viral bir enfeksiyonun neden olduğu gastroenterittir. En yaygın semptomu ishal olan gastroenterit, ameliyat gerektiren hastalıklarla karıştırılabilir. Özellikle ishal başlamadan önce tanı ve tedavide zorluklar yaşanabilir. Çocukta karın ağrısı olan gastroenterit vardır, ishal yoktur veya bağırsakları tutan gastroenteriti olabilir. Doktor sadece bu iki durumu ayırt edebilir. Acil ameliyat gerektirenlere çok benzeyen bu tür durumlarda anne ve babanın ishalin içeriğini, kokusunu ve rengini dikkatle takip etmesi ve doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

İshal Sonrası Kabızlık Durumu Nedir?

İshal geçmezken, ani rahatsızlık değişikliği ve bağırsak düğümleri gibi ciddi tıbbi durumların bir belirtisi olabilir. Gaz ve dışkılama yetersizliği, abdominal gaz, kusma gibi semptomlar bağırsak düğümünün belirtileri olabilir. Bununla birlikte, karın ağrısıyla birlikte kusma veya rektal kanama yaşarsanız, derhal bir uzmana danışın. Mide ağrısı şikayeti ile doktora başvuran üç çocuktan birinin kabızlık şikayeti olduğu unutulmamalıdır. Yaşamın erken dönemlerinde kabızlık sorunu cerrahi nedenlere sahiptir.

bebeklerde karın ağrısı
Bebeklerde Karın Ağrısı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? 1

Bebeklerde Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Zencefil çayı tüketmek mide problemlerine iyi gelir. Zencefil çayı, analjezik ve kramp giderici özelliklere sahiptir.
 • Soğuktan kaynaklanan mide ağrısı tahmin ediliyorsa varsa ayakları sıcak tutmak ağrıyı azaltacaktır. Bunun için sıcak su torbası kullanışlıdır.
 • Bal, bağırsak hareketlerini hızlandıran güvenli bir müshildir. Ballı su içerek bebeğinizin sindirim sorunlarından kaynaklanan karın ağrısını önlersiniz.
 • Pekmez, kabızlığı ve karın ağrısını hafifleten magnezyum ve diğer mineral ve vitaminleri içerir. Mide ağrıları için günde 3 defa pekmez suyu içebilirsiniz.
 • Muzun mide ağrılarına olumlu etkisi vardır. Muzu ezerek bebeğinizin yavaş yavaş yemesine izin verebilirsiniz.
 • Banyo, bebeğinizdeki kas spazmlarından kaynaklanan ağrının azalmasına yardımcı olur.
 • Yoğurt mide ağrılarını hafifletir. Düzenli yoğurt tüketimi kabızlığı, şişliği ve mide ağrısını önlemeye yardımcı olur.
 • Lif bakımından zengin olan incir, kabızlık problemlerinden kaynaklanan karın ağrısı için ideal bir besindir. Hem taze hem de kuru incir mide ağrısını azaltmaya yardımcı olur.
 • Bazı çocuklar psikolojik karın ağrısı yaşayabilir. Bu durumlarda bebeğinize yeterince ilgi göstermeniz çok önemlidir.

Bebeklerde Karın Ağrısı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde karın ağrısının nedeninin çok net olmadığı durumlarda, tanı koymaya yardımcı olmak için bazı tanı testleri yapılabilir. Bu testler genellikle kan testleri, idrar tahlili ve dışkı örneği testini içerir. Bu testlere ek olarak, karın ağrısının nedenini belirlemek için X ışınları gibi görüntüleme cihazları da kullanılabilir. Bu testlerle birlikte genel fizik muayene ve tıbbi öykü ile tanı konulur. Kesin olarak teşhis edilemeyen durumlarda, birkaç gün sonra ve hastalıkla ilişkili semptomlara bağlı olarak yeniden değerlendirme mümkündür. Bu nedenle karın ağrısının farkına varmak biraz zaman alabilir.

Bebeklerde Karın Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda karın ağrısı, nedeninin belirlenmesine bağlı olarak çeşitli yöntemlerle tedavi edilir. Örneğin; Dispepsi, laktoz intoleransı gibi durumlarda; Rahatsızlığı gidermek için beslenme değişiklikleri yeterli olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları gibi durumlar için antibiyotikler ve ağrı kesiciler gerekebilir. Apandisit veya bağırsak düğümlenmesi gibi ciddi sağlık problemlerinde cerrahi müdahale gereklidir. Uzman bir doktorun tedavi yöntemi; Ayrıntılı fizik muayene, tıbbi geçmiş, tanısal testler ve görüntüleme sonuçlarıyla belirleyin. Bazı durumlarda bulgular ve değerlendirme sonucunda kesin tanı konulamaz. Teşhisin belirsiz olduğu durumlarda değerlendirme tekrar edilebilir. Tanı konulduktan sonra uzman uygun tedaviyi reçete eder.

Bebek Bakımı adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir