Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Hamileliğin en çok heyecanlandıran yanlarından biriside bebeğin göz rengi, kaşı, yüz yapısı ne olacak diye içten içe gelen bir meraktır. Bebeklerde göz rengi ise en çok merak edilenler arasındadır. Tabii ki tek temennimiz bebeğimiz sağlıklı olmasıdır ama biz sağlıklı olsun ama göz rengi de şöyle olsa eh işte fena olmaz diyenlerdeniz.

İnsan işte merak etmeden araştırmadan duramaz. Bebek acaba babaya mı benzeyecek yoksa anneye mi? Diye meraklanan biriyseniz yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Bebeklerin göz rengi gebelik döneminde genelde dördüncü haftadan itibaren gelişme süreci başlar. Ancak tahmin edeceğiniz üzere bu süreçte bebek daha 4 haftalıkken göz rengi hakkında bir şey tahmin edilemez.

Bebeklerde Göz Rengi Nasıl Oluşur?

Bir çok uzman tarafından varılan sonuca göre bebeklerin göz bebeği dördünce haftadan itibaren oluşmaya başlar. Hamileliğin dördüncü haftası ve sonrasını oluşturan dönemde göz rengi ön kısımda bulunan kıvrımlı yüzeyin pigment yoğunluğuna göre değişik renklerde olabilir. Yani aslında dördüncü haftada göz rengi belirlenmez sadece ön kısımdaki pigment miktarı belli olmaya başlar.

Bir genelleme yapacak olursak şöyle sonuca varılabilir: Ön yüzeyde yer alan pigment yoğunluğu fazlaysa  göz rengi kahverenginde olur. Eğer pigment yoğunluğu orta az seviyelerindeyse yeşil, pigment neredeyse hiç yok gibiyse mavi olur. Yani aslında göz renginin farklılaşması bir eksiklik nedeniyle meydana gelmektedir. Bilim insanlarının araştırmalarına göre yukarıda bahsettiğimiz gibi pigment sayısı ile göz rengi orantılıdır.

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerde göz rengi hamilelik döneminin dördüncü haftası ile oluşmaya başlar. Ancak belirttiğimiz gibi göz rengi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için doğum sonrasını beklemek lazım. Doğum sonrası aceleci olmamak lazım. Çünkü uzmanlar doğum sonrası da belirli bir süre beklemeyi önermektedir. Doğum sonra altı aylık bir süre beklenmesi önerilir.

Hamilelik sonrası göz rengi hakkında tahminler yapılabilir. Ancak gebelik döneminde tahmin çok zordur ve genellikle şansa bağlıdır. Yeni doğmuş bebekler genelde ilk lazımlar nadir renklerden lacivert mavi gibi renklerde olurlar. Bunun nedeni yukarıda belirttiğimiz gibi pigment sayısı ve yoğunluğuna bağlıdır.

Bebeklerde göz rengi doğum sonrası ilk dönemlerde oluşan bu göz rengi anne ve baba için yanıltıcı olabilir. Yenidoğan bebeklerde ilk dört ay içinde belirli kesin bir göz rengi yoktur. Bebeklerde renk hücresi yoktur bundan dolayı gelen ışığı direkt yansıtırlar. Bu yansıtma işleminden dolayı anne babalar çocuklarının gözlerinin lacivert, mavi renklere sahip olduğunu sanabilirler.

Öncelikle sabırlı olun bebeklerin göz rengi zamanla kalıcı rengini alacaktır. Göz rengini kalıcı olabilmesi için altı ay gibi bir süre geçmesi gerekir. Bazı durumlarda sadece altı ay yetmeyebilir on iki aya kadar bu süreç uzar. Bebeğin gelişim sürecine göre bu süre değişir.

Göz gelişimi ve sağlığı açısından dengeli ve düzenli beslenmeli rutin kontrollere gitmelidir. Zamanla göz rengi kalıcı hale gelecektir. Yenidoğan bebekler kahverengi renkli gözlüyse genelde hiçbir değişim olmaz yani sizin çocuğunuz kahverengi doğduysa ilerleyen günlerde de kahverengi gözlü olacaktır.

Kahverengi gözlü değil de başka bir renkse örneğin maviyse ilerleyen zamanlarda mavi de kalabilir kahverengiye de dönebilir. Anne ve baba adaylarının göz renklerine göre genetik anlamda bir tahmin yapılabilir. Unutmayın bu sadece tahmindir kendinizi buna inandırıpta üzülmeyin. Ne demiştik başta önemli olan bebeğin sağlıklı olmasıdır gerisi teferruattır.

Bebeklerde Göz Rengi Tahmin Edilir Mi?

Bebeklerde göz rengi anne ve babanın göz rengine göre tahmin edilebilir. Anne ve baba adayının göz renkleri kahverengi yeşil şeklindeyse %50 ihtimalle kahverengi, %37,5 yeşil rengi de ve %12,5 ihtimalle mavi olabilir. Anne ve babanın göz renklerinin ikisi de maviyse bebekleri kesinlikle mavi gözlü olur. Kahverengi göz rengi asla olmaz. Ancak düşük bir ihtimalle yeşil gözlü de olabilir.

Anne baba kahverengi mavi renklerinde gözlere sahipse yarı yarıya ihtimal vardır. İkisinin de ihtimali eşittir. Tamamen şanstır. Anne ve babanın ikisi kahverengi gözlere sahipse bebek %75 ihtimalle kahverengi olur diğer ihtimallerde ise renkli gözlü olabilir. Yeşil renkli olma ihtimali daha yüksektir. Mavi olma ihtimali daha düşüktür.

Mavi, yeşil anne baba varsa yarı yarıya ihtimal vardır. Yüzde elli ihtimalle mavi, yüzde elli ihtimalle yeşil olacaktır. Kahverengi olamaz. Anne babanın ikisi de yeşil gözleri varsa %75 ihtimalle yeşil olur. Yeşil olmazsa ise yüksek ihtimalle mavi olur. Kahverengi asla görülmez diyemeyiz yüzde bir ihtimalle kahverengi göz görülebilir.

 

 

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *