Bebekler Mantar Yiyebilir mi? Bebekler için Faydaları Nelerdir?

Mantarlar, bebeğiniz ve sizin için çok çeşitli dokularda ve tatlarda gelen lezzetli bir besin kaynağıdır. Bebeğinize besinleri tanıtmaya başladığınızda mantar aklınıza gelecek ilk seçenek olmayabilir ama lezzet ve protein dolu mantarlar bebeğiniz için güzel bir besin kaynağı olabilir.

Bebekler Mantarı Kaç Yaşında (Ne Zaman) Yiyebilir?

Bebeklerin mantar yemeye ne zaman başlayabilecekleri konusunda klinik veya klinik olmayan herhangi bir öneri yoktur. Ama genellikle, bebekler 6 aylık olduğunda mantar verilmeye başlanır. Ancak, bazı ebeveynler bebekleri 10-12 aylık olana kadar mantar vermek konusunda bekleyebilmektedir. Bebeğinize mantar vermeden önce bir çocuk doktoruna veya pediatrik diyetisyene danışmak en iyisi olacaktır.

Bebeğinizi asla çiğ veya pişmemiş mantarla beslemeyin. Çiğ mantarlar zehirlenmeye veya rahatsızlığa neden olabileceğinden hiçbir yaşta önerilmez. İyi pişmiş mantarlar bebeğiniz için güzel bir besin kaynağı olabilir.

Mantarların Besin Değerleri Nedir?

Mantarlar tuzlu tatları ve benzersiz besin kompozisyonları ile çok değerlidir.

 • Su içeriği: 80 – 90%
 • Diyet lifi: 8 – 10%
 • Protein: 12 – 35%
 • Vitaminler: C, B1, B2, B3, B9 ve Ergosterol (D2 vitamini öncüsü)
 • Mineraller: Potasyum, sodyum ve fosfor

Mantarlar polisakkaritler, tri-terpenoidler, düşük moleküler ağırlıklı proteinler, glikoproteinler ve immünomodülasyon bileşikleri gibi bazı biyoaktif bileşikler bakımından zengindir. Ayrıca kolesterol içermez.

Mantarın Bebek Sağlığına Faydaları

Mantardaki çok çeşitli besinler bebekler için aşağıdaki faydaları sağlayabilir.

1. Bağışıklık: Mantarlar bağışıklığı güçlendirici özelliklere sahiptir. Bu özellikler polisakkaritler (beta-glukan), triterpenoidler ve içinde bulunan mineraller gibi biyoaktif bileşiklere atfedilir. Bu bileşiklerin, farklı bağışıklık sistemi hücrelerini aktive ederek doğuştan gelen ve elde edilen bağışıklığı artırdığı bilinmektedir

Bebeklerin mantarlara alerjisi olabilir mi?

Herhangi bir yiyecek potansiyel olarak alerjik reaksiyona neden olabilirken, mantarlar yaygın bir alerjen olarak kabul edilir. Özellikle bebeğinize mantarı ilk kez tatdıracağınız zaman olası bir reaksiyonun belirtilerini kontrol etmekte fayda vardır.

Bebeğinizin veya çocuğunuz yemekten kısa bir süre sonra (birkaç dakika ila birkaç saat içinde) bir besin alerjisi yaşayabilir:

 • Kurdeşen
 • Kaşıntı
 • Cilt, dudak veya dil şişmesi
 • Hapşırma
 • Hırıltı
 • Boğaz gerginliği veya yutma sorunu
 • Bulantı, kusma, mide ağrısı veya ishal
 • Nefes almada sorun

Çocuğunuz yukarıdakilere benzer bir alerjik reaksiyon belirtisi gösterirse hemen bir doktora gösteriniz. Vücudun birden fazla bölgesi etkilenirse alerjik reaksiyon daha şiddetli olabilir. Çocuğunuzun nefes alma veya yutma sorunu gibi hayatı tehdit eden alerjik reaksiyon belirtileri göstermesi durumunda hemen 112’i acil’i arayın veya en yakın sağlık kuruluşuna gidin.

Bebeğiniz için mantar nasıl hazırlanır

Her zaman çiğ yerine pişmiş mantar servis edin ve mantarların bebeğinizin yaşına uygun parçalar halinde doğrandıklarından veya dilimlendiklerinden emin olun. Bütün veya pişmemiş mantarlar hem genç yiyenler için boğulma tehlikesi oluşturabilir hem de çiğ mantarları sindirmek zor olabilir.

Mnatarların saplarından da uzak durun. Sapın yuvarlak şekli de boğulma riski oluşturur ve dilimlendiğinde bile, odunsu doku küçüklerin çiğnemesi için zor olabilir.

Taze ve dondurulmuş mantarlar her ikisi de kullanılabilir. Konserveyi tercih ederseniz, düşük sodyum çeşitli olan mantarları kullanabilirsiniz ve pişirmeden veya servis etmeden önce iyice durulayarak tuzu minimumda tutun.

6 aylık bir bebek için mantar nasıl hazırlanır

Çocuk doktorunuz size 6 aylık çocuğunuza mantar verebilmeniz için yeşil ışık yaktıysa, büyük portobello mantar şeritlerini yumuşayana kadar zeytinyağında sote edebilirsiniz. Bebeğiniz mantar şeritlerini alıp geveleyebilir veya mantarın tuzlu meyve sularını emebilir.

9 aylık bir bebek için mantar nasıl hazırlanır

Bebeğiniz için ince kıyılmış, sote mantarlar yapabilirsiniz. Ayrıca sote şeklinde doğranmış mantarları yemeklerede (sos, yumurta gibi) katabilirsiniz.

12 aylık ve daha büyük bir çocuk için mantar nasıl hazırlanır

Doğranmış veya doğranmış mantarları farklı yemeklere katabilirsiniz. Pişmiş mantarları kendi başlarına bir garnitür olarak servis edebilir, emeklemeye/ yürümeye başlayan çocuğunuzun çatalına takması için çeyrekler veya ince dilimler halinde kesebilirsiniz.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *