Bebek Kilosuna Göre Mama Miktarı Hesaplama

İçindekiler

bebeğin kilosuna göre mama miktarı hesaplama

Bebek kilosuna göre mama miktarı hesaplama, özellikle bebeklerin 1 yaşına kadar en iyi şekilde gelişimlerine devam edebilmesi, doğru ve yeterli beslenerek sağlık sorunları yaşamasının önüne geçilebilmesi adına günlük ihtiyaçları olan ml/cc miktarını hesaplamak için kullanılan önemli bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde ebeveynler, bebeklerinin kilolarına göre ihtiyaç duydukları günlük mama miktarını kolayca hesaplayabilmekte ve bu sayede bebeklerinin doğru bir şekilde ve miktarda beslenmelerini sağlayabilmektedir.

Özellikle 1 yaşına kadar bebeklerin gün içerisinde sık aralıklarla pek çok kez mama tüketmesi önemlidir. Ancak bu mamaların her öğünde eşit miktarda hazırlanması ve günün sonunda bebeklerin toplam ihtiyaç duydukları günlük mama miktarına ulaşabilmesi gerekmektedir.

Bir bebek sahip olduğu kilosunun ortalama 150-200 katı mama alması gerekmektedir. İşte bu konuda özellikle en çok uygulanan yöntem olan kilosuna göre bebek beslenmesi hesaplama, en doğru mama miktarının belirlenmesi adına ebeveynler tarafından çok sık uygulanmaktadır.

Bebek kilosuna göre mama miktarı hesaplaması yapılırken, bebeğin sahip olduğu kilo, 150 ve 200 ile çarpılarak günlük ortalama tüketmesi gereken mama mililitresi bulunabilmektedir. Örneğin 3 kiloluk bir bebeğin 450-600 ml arasında günlük mama tüketmesi gerekmektedir. Günde 6 öğün her 4 saatte bir beslenen bir 3 kilogram bebeğin her öğününde hazırlanması gereken mama miktarı ise yaklaşık 80-100 ml’dir.

Sadece Mama İle Beslenen Bebekler Kaç Saatte Bir Beslenmeli?

Sadece mama ile beslenen bebekler kaç saatte bir beslenmeli? Sorusu da ebeveynlerin bebek beslenmesi hususunda en çok araştırdığı ve merak ettiği bir diğer sorudur. Bu soru için özellikle bebeklerin kaç aylık olduğuna göre belirlenen ideal beslenme saat aralıkları bulunmakta ve bu saat aralığında beslenen bebeklerin sağlıklı gelişimi ve kilosu oldukça olumlu seyretmektedir. 1 yaşına kadar bebeklerin beslenme sıklığı için en ideal süreler şöyledir;

  • Yenidoğan bebek: 3-4 saatte bir
  • Bir aylık bebek: 4 saatte bir
  • İki aylık bebek:  Günde 6-7 kez
  • Dört aylık bebek: Günde 5-6 kez
  • Altı aylık bebek: Günde 4-5 kez
  • Bir yaşında bebek: Günde 2-3 kez

4 Kilo Bebek Kaç CC Mama Yer?

4 kilo bebek kaç cc mama yer? Sorusu, ebeveynler tarafından bebeklerine en doğru miktarda mamayı verebilmek adına merak edilen ve araştırılan konulardan biridir. Yaklaşık 4 kiloluk bir bebeği olan ebeveynler, bebekleri için gerekli olan mama miktarını bilmek ve buna göre en doğru ve yeterli şekilde bebeğini beslemek istemekte ve bunun için özellikle bebeklerin kilosuna göre hesaplanan mama miktarı ile en doğru besleme sağlanabilmektedir.

Bebeklerin en ideal mama beslenmesi, kilolarının 150 ile 200 arasında bir sayıyla çarpılması sonucunda günlük toplam olması gereken cc/ml  şeklinde mama miktarı belirlenebilmektedir. Bu hesaba göre 4 kilogram bir bebek için günlük toplamda 600 ile 800 cc arasında mama alması gerekmekte ve bu mama miktarı, bebeklerin kaç aylık olduğuna göre en ideal günlük beslenme sıklığı içerisinde pay edilerek bebeklere verilmelidir.

Bu durumda örneğin gün içerisinde 3 saatte bir mama ile beslenen bir bebek için günde 8 kez besleneceği dikkate alınırsa, bu 600-800 cc arasındaki toplam mama miktarının 8’e bölünmesi ile ortaya çıkan 75-100 cc miktarı, bebeğinize her öğününde hazırlamanız ve yedirmeniz gereken mama miktarı olacaktır. Günde 6 kez beslendiğinde ise her öğünü için 100 ila 125 cc arasında bir mama miktarı hazırlanması gerekmektedir. Bu aralık içerisinde en uygun olan miktar örneğin 75-100 cc arasında 90 cc’lik bir mama miktarı olacaktır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir