Bebeğimin Salyası Çok Akıyor | En Önemli Nedenleri Nedir?

İçindekiler

Sizde Bebeğimin salyası çok akıyor ne yapmalıyım diyorsanız bu yazıdaki tüm başlıklar sizin için derlendi.

Salya, bebeklerde doğduklarından anadan itibaren görülen doğal bir şeydir. Dişlerin daha görünür olması ve tükürüğün artması, katı gıdaların alımına başlanması için görülen hazırlıklardır. Ayriyeten aşırı salya, bazı sorunlarında işareti olabilir.

Bebeğimin salyası çok akıyor sorusu ilk kez anne ve baba olan bireyler arasında genel olarak sorulan bir sorudur. Henüz tecrübesi olmayan anne ve babalar, bebeklerinin gereğinden fazla salya akıttığını düşünebilir.

Bebeklerde aşırı tükürük ve salya normal bir olgudur. Bebeklerin henüz tükürüklerini yutmayı öğrenmemiş olmaları salyanın çok olmasına sebep olur. Yenidoğan bebeklerde salya ve tükürük fazla olmazken, 2 aylık bebeklerden çok fazla tükürük salgılanmaya başlar. Bu aylarda bebeklerin tükürük üretimi artmaya başlar. Çünkü her şeyi emmeye ve çiğnemeye başlarlar.

Bebeklerin Salyası Neden Akar?

Bebeklerde diş çıkarma, enfeksiyon, reflü, bağırsak paraziti, midede asit fazlalığı, yutakta sorun, tükürük bezi iltihabı gibi çeşitli nedenlerden dolayı salya akıntısı görülebilir. Bebeklerde birçok salya akıntısı nedeni vardır ama bunların çoğunluğu genellikle ciddi sağlık sorunlarında kaynaklı değildir.

Birçok anne ve baba bebeklerindeki salya akıntısı artışının bebek acıktığından dolayı olduğunu düşünür ama bu yanlış bir kanıdır. Ayrıca bebeklerde salya akıntısının en önemli sebeplerinden birisi diş çıkarmadır.  

Not: Bebeğinizde salya salgısı normalin çok üstündeyse ve bebeğinizin çok fazla salya akıttığını düşünüyorsanız, doktorunuza başvurunuz ve doktorunuzun size önerdiği tedavi yöntemlerini uygulayınız

Bebeklerde Salya (Ağız Suyu) Akıntısının En Önemli Nedenleri Nelerdir?

Bebeğimin salyası çok akıyor
Bebeğimin Salyası Çok Akıyor | En Önemli Nedenleri Nedir? 1

Bebeğinizin çok fazla salya akıntısının olmasını çeşitli sebepleri olabilir. Bebeklerde salya akıntısına sebep olan nedenler aşağıda yer almaktadır.

Diş Çıkarma

Birçok bebeğin diş çıkarma dönemlerinde salya artışı gözlenir. Bu dönemde tükürük bezlerini aktifleştirmek için sürekli bir şeyleri ısırmaya çalışırlar.

Tavsiye Yazı: Diş Çıkaran Bebekler, Karşılaşılan Sorunlar Ve Sorunlarla Başa Çıkma Yöntemleri

Enfeksiyon

Ağız için enfeksiyon olması bebeklerin çok fazla salya üretmesine neden olabilir. Tükürük pek çok enfeksiyon için doğal bir tedai yöntemidir. Bu gibi durumlarda bebeğinizin bağışıklık sistemi tükürük ile kendini savunur.

Büyüme Aşaması

Bebeklerde büyüme ve gelişmeden kaynaklı tükürük 2-3. aydan itibaren artış gösterir. Bu durum doğal bir süreçtir. Bebeğiniz 6. aya kadar diş çıkarmasa bile, dişler diş eti içinde büyümeye devam eder ve bundan dolayı da tükürük bezleri aşırı aktif bir hal alır.

Sindirim

Sindirim sisteminin rahatlaması ve mide asitlerinin nötrlenmesi için de tükürük üretimi gerçekleşir.

Reflü

Bebeklerde yemek borusu üzerinden kapak gevşektir ve bundan ötürü içtikleri süt sık sık ağızların geri gelir. Bu kapakçık herhangi bir zamanda açılıp kapanır ve bu da bebeklerde kusmaya ve reflüye sebep olur. Sütün geri gelmesi yemek borusunu tahriş eder, tükürük ise yemek borusunu rahatlatır.

Bebeklerde Ağız Suyu Akıntısının Diğer Nedenleri Nedir?

 • Psikolojik nedenler
 • Sinirsel nedenler
 • Bağırsak hastalıkları
 • Midede asit fazlalığı
 • Bebeklerin kullandığı ilaçların yan etkisi
 • Erken diş çıkarma
 • Nöromotor sağlık sorunları

Bebeklerde Salya Akıntısı Nasıl Geçer?

 • İlk yapmanız gereken bir çocuk doktoruna başvurmak ve yapılması gerekenleri öğrenmek.
 • Bebeğinizdeki salya akıntısı enfeksiyon ya da parazit yüzünden gerçekleşiyorsa doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.
 • Doktorunuzun tavsiyesi ile diş kaşıyıcı kullanabilirsiniz. Diş kaşıyıcılar bebeğinizin diş etlerini rahatlatmanın bir yoludur. Diş kaşıyıcılar, bebeğinizin diş etlerinin kuvvetlenmesine ve bebeğinizin yutkunmaya alışmasına yardımcı olacaktır.
 • Bebeğinizdeki salya akışını durdurmasının bir diğer yolu vazelin kullanmaktır. Bebeğinizin çenesine vazelin sürerseniz salya akışını ve bebeğinizin cildinin tahriş olmasını engelleyecektir.
 • Akan salyayı bezle silmekte bir diğer çözüm yollarından birisidir. Bezle silme işleminiz bir süre sonra bebeğinizi rahatsız eder ve salya akışını kesmesini sağlayabilir.
 • Emzik kullanmayın. Emzik alışkanlığını bıraktırın.
 • Doktorunuzun salya akıntısını azaltmak için önerdiği masajları bebeğinizin ağız ve çene bölgesine uygulayarak bu bölgelerdeki kasları güçlendirebilir ve salya akıntısını durdurabilirsiniz.
 • Doktorunuzun önerisi üzerine elektrikli diş fırçası ile günde iki kez yavaş ve hafifçe bebeğinizin diş etlerine masaj yapabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin ağız hassasiyeti artacak ve yutkunmayı erken öğrenmesini sağlayacaktır.

Bebeklerde Salya Kontrolü Nasıl Gerçekleşir?

Bebeklerde salya kontrolü genellikle 15-18. ay arasında sağlanmaktadır. Bu dönemde artık çocukların salya kontrollerine hâkim olmaları beklenmektedir. Bebeklerde salya kontrolü beslenme ve diğer motor becerilerinin gelişmesiyle paralel olarak gelişir. Ayrıca beslenme becerilerinin gelişmesi, konuşma için gerekli olan oral motor becerilerinin de gelişimini sağlamaktadır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir