8. Hafta Hamilelik | Sekizinci Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

Bazı gıdaların kokusundan tiksinme, sık idrara çıkma, bulantı gibi rahatsızlıklar gebeliğin 8. haftası devam eden belirtiler arasındadır. 8. Haftaya kadar ruh halinde çok inişli çıkışlı bir durum gözlenmez. Bu yüzden bu haftaya kadar psikolojik açıdan pek bir değişim yaşamazsınız. Fakat bu haftadan itibaren hamile kadınlarda değişken bir ruh hali gözlemlenebilir.

Hamileliğin 8. haftasında vücutta oluşan değişimler

Hamileliğin 8. haftası değişiklikler karın çevresinde gerginlik ve basınç yaşanmasının sebebi bebeğin tüm ihtiyaçlarını gidermek için hızla büyümesidir. Sık idrara çıkma şikâyetiniz olabilir çünkü özellikle bu zamanlarda rahim mesaneye baskı uygulamaktadır. Karın bölgesinde ağrı ve kramp da yine rahmin uyguladığı baskıdan kaynaklanır. Bebeğiniz emzirmek için göğüslerinizin büyüdüğünü gözlemleyebilirsiniz. Varis olarak bilinen koyu damarlar bu dönemde göğüs üzerinde belirebilir. Bunları gördüğünüzde panik yapmanıza gerek yoktur çünkü hamilelik sürecinde bunların olması normaldir. Kan akımı sonucunda belirgin hale gelen göğüs damarları bebeğinizin süt emmesi için ortaya çıkmıştır. Cilt renginde kan dolaşımından ötürü birtakım renk değişiklikleri meydana gelebilir. Bu dönemde kolostrum salgılamaya başlayan göğüs uçları daha belirgin hale gelir.

8 haftalık gebelik belirtileri

 1. Sabah bulantısı
 2. Kusma ve mide bulantısı
 3. Sık sık idrara çıkma
 4. Göğüslerde birtakım değişiklikler ve büyüme
 5. Alt karın ağrısı
 6. Kramp
 7. Bazı gıdalardan tiksinme
 8. Aşerme
 9. Nefes darlığı
 10. Mide ekşimesi
 11. Vajinal akıntıların artması
 12. Şişkinlik ve gaz
 13. Kabızlık
 14. Baş dönmesi
 15. Baş ağrısı
 16. Anemi
 17. Psikolojik açıdan değişimler
8. hafta hamilelik belirtileri

Anemi

Fizyolojik anemi yalnızca 8. hafta hamilelik döneminde ortaya çıkmakta olup normal bireylerde görülmez. Hamilelik döneminde ortaya çıkması normal olan anemi yine de göz ardı edilmemesi gereken bir hastalıktır. Vücutta kalp plazmı hacminin artmasından dolayı meydana gelen anemi kırmızı kan hücrelerinin bu hacim artışına yetişmekte başarısız olmasından etkilenir. Kendinizi yorgun hissetmenize neden olan bu rahatsızlıkta beyne anemik olduğunuza dair sinyaller gönderilir. Bu yüzden gün içinde kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz doğaldır.

Kabızlık

Bağırsaklar hamilelik döneminde yaşanan hormonsal değişiklikler ile etkilenir ve hareket kabiliyetini kaybeder. Lifli gıda ve sıvı tüketimini yeteri kadar yapmazsanız bu hastalık ile mücadele etmek zorunda kalırsınız. Anne adayını oldukça rahatsız eden bu hastalık onun rahat hareket etmesini engeller ve gün içinde huzursuz olmasına neden olur. Bu yüzden kabızlığa çok dikkat edilmeli ve hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir.

Baş ağrısı

İlk 12 haftada görülen ortak belirtiler arasında yer alan baş ağrıları birçok hamile kişinin karşılaştığı sorunlardan biridir. Hamile kaldıktan sonra şiddetli baş ağrılarından yakınabilen kadınlar arasında gebe kalmadan önce migren sorunları olanlar da vardır. Bu da hamile kaldıktan sonra daha önce var olan baş ağrısı probleminin artmasına neden olur. Baş ağrısının önüne geçmek için bu rahatsızlığa sebep olan etkenleri tespit etmeniz gerekir. Uykusuzluk ve yeterli miktarda su içmemek baş ağrısını en çok tetikleyen etkiler arasında yer alır. Aynı şekilde bu dönemde stresten uzak durmalı ve kendinizi motive etmeye çalışmalısınız.

Artan vajinal akıntı

Vücutta meydana gelen hormonsal değişiklikler hamilelik döneminde vajinal akıntıların miktarında artışa neden olabilir. Hijyen durumları ve bazı enfeksiyonlar da hormonsal değişikliklerle beraber vajinal akıntıları artıran etkenler arasındır. Pis koku, kaşıntı, ağrı ve tahriş gibi belirtiler de varsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Gereken testlerin değerlendirilmesi ve yapılan muayene sonucunda doktorunuz sizin için doğru tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Resimlerin kaynağı: https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/8-weeks-pregnant

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir