4. Hafta Hamilelik | Dördüncü Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

4. Hafta hamilelik/ gebelik ile ilgili olarak vücudunuzla ilgili pek bir şey fark etmeyebilirsiniz. Hatta bazı kadınlar, adet döngülerini yakından takip etmiyorlarsa veya döngüleri düzensiz olma eğilimindeyse haftalarca hamile olduklarını bilmiyorlar.

Hamileliğinizin 4. haftasına kadar aşağıdakileri yaşayabilirsiniz:

  • Göğüslerde hassasiyet
  • Bitkinlik
  • Sık idrara çıkma
  • Mide bulantısı
  • Artan tat veya koku duyusu
  • Yemek isteği veya tiksintileri

Genel olarak, 4. haftadaki semptomlar genellikle normal adet öncesi semptomlarınızı taklit eder. Öyle ki birçok kadın adet dönemlerinin her an başlayacağına yemin eder.

İşte erken hamilelik belirtileri için bazı ev ilaçları

  1. Ağrıyan göğüsleri rahatlatmak için gün içinde destekleyici bir sutyen giyin.
  2. Halsiz hissediyorsanız, öğleden sonra şekerleme yapmayı deneyin. Egzersiz aynı zamanda size çok ihtiyaç duyulan bir enerji artışı sağlayabilir.
  3. Kendinizi çok sık banyoda buluyorsanız, sıvı tüketiminizi azaltmak isteyebilirsiniz. Yine de çok fazla kısmayın, çünkü şimdi hidrasyona her zamankinden daha fazla ihtiyacınız var.
  4. 4. Hafta gebelikte beslenme de mide bulantısı bu kadar erken dönemde nadirdir, ancak bunu yaşarsanız, küçük, sık öğünler yemeyi ve hastalığı tetikleyen yiyeceklerden kaçınmayı deneyin. Birçok kadın karbonhidrat ve ekşi yiyecekleri atıştırırken rahatlar.
4. hafta hamilelik belirtileri

4. Hafta Gebelik Belirtileri

4 haftalık gebelik belirtisi, normal olsa da mide bulantısı ve kusma yakın gelecekte olabilir. İşte hamileliğin 4. haftasında neler bekleyebileceğiniz:

Şişkinlik

Hamilelik hormonu progesteron sayesinde biraz şişmiş olabilirsiniz.

Hafif kramplar

Hamileliğin 4. haftasında kramplar sizi endişelendirebilir, ancak aslında bebeğin rahminizin iç yüzeyine düzgün bir şekilde implante edildiğinin bir işareti olabilir. Bununla birlikte, hamileliğin 4. haftasında herhangi bir şiddetli kramp veya ağrı, kesinlikle doktorunuza söylemeniz gereken bir şeydir, çünkü herhangi bir sorunu ekarte etmek için sizi muayene etmek isteyeceklerdir.

İmplantasyonun bir sonucu olarak 4. haftada gebelik anne değişimleri olarak, hafif kanama da meydana gelebilir. Merak etmeyin, bu da tamamen normaldir. Ancak aynı tavsiye şu şekildedir: Bir âdet kanaması gibi çok fazla kan varsa veya daha ağırsa, birkaç günden fazla sürerse veya herhangi bir şekilde endişeleniyorsanız, doktora görünün.

Çoğunlukla dalgalanan hormonlarınız nedeniyle ruh haliniz altüst oluyor. (Ama aynı zamanda stres yüzünden ve zihniniz yarıştığı için de olabilir.) Hamilelik ruh hali değişimleri en çok ilk 12 hafta boyunca şiddetlidir. Bundan sonra, hormonlar biraz düzelecek ve gördüğünüz her hayat sigortası reklamında ağlama olasılığınız azalacaktır.

Uzmanlar, hamile kadınların yaklaşık yüzde 50 ila 90’ının bir çeşit sabah bulantısı (diğer bir deyişle mide bulantısı ve bazen kusma) yaşadığını söylüyor. Bu yüzden, henüz mideniz rahatsız olmasa bile, muhtemelen bir noktada olacak. Sabah bulantısı genellikle dokuz hafta civarında en kötü halindedir ve daha sonra yavaş yavaş iyileşir, tipik olarak ikinci trimesterde tamamen kaybolur.

 En yaygın 4 haftalık gebelik değişim semptomlarından biri, vücudunuz bu ufacık hücre topunu bir embriyoya dönüştürmek için çok çalıştığı için tam bir yorgunluktur. Bu hafta gelişme hızlı olur. Bu hücrelerin yaklaşık yarısı, oldukça küçük hatta bir tohum büyüklüğünde bir embriyo haline gelecektir. Hücrelerin diğer yarısı bebeğinizin güvenliğini sağlamak ve büyümesini beslemek için çalışır.

Boyut kulağa inanılmaz derecede küçük gelebilir, ancak daha da acayip olan, çocuğunuzun göz rengi, saç rengi, cinsiyeti ve daha fazlası gibi özelliklerinin çoğunun kromozomları aracılığıyla zaten belirlenmiş olmasıdır. Acıyan göğüsler ilk zamanlardan kendilerini belli etmeye de başlayabilir.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir