31. Hafta Hamilelik | Otuz Birinci Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

31. hafta hamilelik

31. Hafta Hamilelik Belirtileri

31. hafta boyunca aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Nefes darlığı
 • Sık idrara çıkma
 • Sızdıran göğüsler
 • Bacak krampları ve / veya sırt ağrısı
 • Hemoroid
 • Kabızlık

Ancak daha önce de belirtildiği gibi, bebeği doğurduğunuzda nefes darlığı, sık idrara çıkma ve sızdıran göğüsler kaybolacaktır. Bacak krampları, sırt ağrısı ve hemoroitlerle başa çıkmak için işte bazı ipuçları:

Bacak ve sırt ağrısı

Bebeğinizle birlikte dolaştığınız uzun bir günün sonunda, yatakta uzanıp dinlenmekten başka bir şey istemeyebilirsiniz. Maalesef 31. Hafta gebelik değişimleri, bu evresinde özellikle geceleri bacak krampları yaygındır. Dizleriniz bükülmüş bir pozisyonda ve bacaklarınızın arasına bir yastık koyarak yan yatın. Ekstra destek için karnınızın altına bir yastık yerleştirin. Bu pozisyon aynı zamanda sırt ağrısını da hafifletebilir.

Sıcak veya kırmızı olan ağrılı noktalar varsa bacaklarınıza masaj yapmayın. Hamilelikte kan pıhtılaşma şansı artar. Kan pıhtısı oluştuğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuzu aramalısınız. Aktif kalın ve bol sıvı için.

Hemoroid

Üçüncü üç aylık dönem aynı zamanda rektum yakınında şişmiş (ve genellikle ağrılı) damarlar olan hemoroit yaşayabileceğiniz bir zamandır. Doktorunuza, hamilelik sırasında kullanımı güvenli, reçetesiz satılan kremler veya pedler hakkında danışın. 

Uzun süre oturursanız, sırtınızdaki baskıyı biraz azaltmak için kalkıp sık sık dolaşmaya çalışın. Kanamayı veya şişkinlikleri anüsten uzak tutan ağrılı bir hemoroidiniz varsa, bu küçük bir cerrahi prosedür gerektirebilecek tromboze bir hemoroid olabilir.

Hamileliğin bir başka yaygın belirtisi olan kabızlık, hemoroid ağrısını daha da kötüleştirebilir, bu nedenle her gün yeterince lif ve su tükettiğinizden emin olun.

31haftahemile
31. Hafta Hamilelik | Otuz Birinci Hafta Gebelik Belirtileri 1

31. haftada gebelik semptomları

 • Şişmanlamak

31. hafta gebelik anne değişimi, başını bir yandan diğer yana çevirebiliyor ve derisinin altında gerekli yağ biriktikçe kolları, bacakları ve vücudu dolmaya başlıyor.

 • Çok hareket

Bebeğiniz muhtemelen çok hareket ediyor, bu yüzden sizi ayakta tutan tüm tekmeler ve takla atmalarıyla uyumakta zorluk çekebilirsiniz.

 • Rahatlayın

Tüm bu hareketler bebeğinizin aktif ve sağlıklı olduğunun bir işaretidir.

 • Braxton Hicks kasılmaları

Ara sıra rahimdeki kasların kasıldığını fark ettiniz mi? Birçok kadın, hamileliğin ikinci yarısında Braxton Hicks kasılmaları adı verilen bu rastgele kasılmaları hisseder. Genellikle yaklaşık 30 saniye süren, düzensizdirler ve bu noktada, seyrek ve ağrısız olmalıdır.

Sızdıran göğüsler

Son zamanlarda göğüslerinizden bir miktar kolostrum veya “süt” sızdığını fark etmiş olabilirsiniz. 

31. haftasında gebelik, zaten yaşadığınız semptomların çoğunu hissetmeye mahkumsunuz. Bazıları daha kötüye gidebilir ve bazıları katlanılabilir hale gelebilir. 

 • Nefes darlığı

Biraz egzersiz yapmak sizin ve bebeğiniz için iyidir, ancak kesinlikle dinlenmek için ihtiyacınız olduğu kadar ara verin.

 • Kuru, kırılgan tırnaklar

Elbette, fazladan parmak ve ayak tırnağı büyümesi yaşıyorsunuz, ancak bu tırnakların kuru ve kolayca kırılmış hissetmesine neden olabilir. Bazı anne adayları nemlendirici kütikül yağı ile başarılı olur. Bu aynı zamanda bir spa manikür-pedikür için mükemmel bir bahane olabilir.

31 Haftada Bebeğinizin Gelişimi

 • Baş çevirme

 Artık başlarını bir yandan diğer yana hareket ettirebilirler ve boyun kaslarını güçlendirirler.

 • Süper akıllılar

 Bebeğinizin beyni çok hızlı gelişiyor! 31. Hafta bebek değişimi, hafta bebeğin gelişimi, beş duyunun hepsinin aynı noktada olmasını sağlayan önemli sinirsel bağlantılar kurmayı içeriyor. Bu bebek adayı görmeye, hissetmeye, dokunmaya, tatmaya ve duymaya hazır.

31 haftalık hamile bebek pozisyonu

 Bebeğiniz fetal pozisyona girmeye başlarken, oradaki alan daralır. Ayrıca büyük çıkışa hazırlanırken baş aşağı yüzleşebilirler.

31. hafta doğum öncesi masaj sadece lüks bir savurganlık değildir; aynı zamanda sırt, omuz ve kalça ağrısını hafifletmek ve rahatlamanıza yardımcı olmak için harika bir yoldur. Perinatal masaj teknikleri konusunda özel olarak eğitilmiş bir klinik veya masöz arayın.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir