32. Hafta Hamilelik | Otuz İkinci Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

32. hafta hamileleik

32. Haftada Gebelik Belirtileri

Mide ekşimesi ve kasılmalar, gebeliğin 32. haftasında gebelik daha belirgin hale gelme eğiliminde olduğundan semptomlar bölümünde yoğunluk artıyor. Ancak bebeğin yaklaşan gelişi konusunda çok heyecanlandığınızı tahmin ediyoruz, bu 32 haftalık hamile semptomları sizi yavaşlatmıyor.

Daha fazla Braxton Hicks kasılmaları

 Bu “pratik kasılmaları” muhtemelen daha sık ve daha güçlü hale geliyor. (Bu, 32 haftalık hamilelik krampları ile karıştırılabilir.) Braxton Hicks kasılmaları ile gerçek olay arasında büyük bir fark vardır: Bu adımlar ağrısızdır (sadece rahim kasılmış gibi hissederler) ve uzaklaşırlar. Gerçek kasılmalar gelmeye devam ediyor. İkizlere 32 haftalık gebe kadınlar erken doğum için daha yüksek risk altındadır, bu yüzden kesinlikle pes etmeyen kasılmaları izleyin.

Daha koyu renkli meme uçları

Aniden bu areolalar hormonal değişiklikler sayesinde daha koyu görünüyor. Kimse tam olarak nedenini bilmiyor, ancak bir teori, kararmaları ve böylece bebeğin onları emzirirken daha iyi görebilmesidir. 

Nefes darlığı

 Merak etmeyin: Bebek bol miktarda hava alıyor. Değilsin, bu yüzden kendini çok fazla zorlama.

Göğüste ağrılı yanma hissi

Devam edin ve bir antiasit alın. Çoğu anne adayının hamilelik sırasında alması güvenlidir.

Sızdıran göğüsler

32. Haftalık gebelik anne değişimi, göğüsleriniz muhtemelen fark edilir şekilde daha büyüktür ve hatta bebeğin hayatının ilk birkaç gününde yiyeceği kalın sarı sıvı olan kolostrum üretmeye bile başlamış olabilirler. Bu noktada biraz sızıntı olduğunu görünce şaşırmayın.

Vajinal akıntı

 Artan boşalma, vücudunuzun doğum için hazırlanma yoludur; orada enfeksiyonu önler. Gözünüzü mukus tıkacı için dışarıda tutun. Bu kalın, yapışkan (bazen kanlı) madde, vücudunuz onu dışarı atana kadar doğumdan birkaç gün öncesine (veya sadece saatler) kadar serviksi kaplar. Dikkat edilmesi gereken başka bir şey: daha çok sulu bir sıvı gibi görünen akıntı. Deşarjdan çok suya benzeyen sabit bir akış yaşıyorsanız, suyunuz kırılarak yavaş bir sızıntıya neden olabilir. Durum buysa, OB’yi arayın ve hastane istatistiğine gidin.

32haftagebelik
32. Hafta Hamilelik | Otuz İkinci Hafta Gebelik Belirtileri 1

32 Haftalık Gebe Göbek

32 haftalık hamile bir karın, uterusun üstünden pelvik kemiğe kadar yaklaşık 30 ila 34 santimetre ölçmelidir. Şu andan itibaren 34. hafta gebelik değişimleri, civarında, bebek kaburgalarınızın yakınından yukarıdan aşağı doğru pelvisinizin yakınına doğru “düşecek” ve doğuma kadar baş aşağı pozisyonda takılacaktır. Bu olduğunda, aniden “yüksek taşıma” dan “düşük taşıma” durumuna geçtiğinizi fark edebilirsiniz. Yine de bu bir garanti değil; bazı bebekler annem gerçekten doğum yapana kadar düşmez.

Bebek 32 Haftada Ne Kadar Büyük?

32 haftalık bebek değişimi, bir kabak kadar büyük. Hala güçlenmeye devam eden bebek, yaklaşık 16,7 inç ölçüyor ve 32. haftada yaklaşık 3,8 kilo ağırlığında.

32 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

Aylarda otuz iki haftalık hamile, sekiz aylık hamile. (Unutmayın, çoğu doktor ilerlemenizi aylar değil haftalar içinde takip eder.)

32. haftada bebek gelişimi

·        Dikizciler

Bebeğiniz çok uzakta olmayan büyük nesnelere odaklanabilir ve bu odaklanma yeteneği doğana kadar bu şekilde kalacaktır.

  • Kilo koymak

Haftada yaklaşık yarım kilo alıyorsunuz ve bunun yaklaşık yarısı doğrudan bebeğinize gidiyor. Önümüzdeki yedi hafta boyunca anne karnının dışında hayatta kalmak için şişmanlarken doğum ağırlığının üçte biri ila yarısı kadarını alacak.

  • Saç ve tırnaklar

Ayak tırnakları ve tırnakları, gerçek saçlarıyla (veya en azından saygın şeftali tüyleriyle) birlikte büyüdü.

Çift yumurta ikizlerinin bu hafta rahimde nasıl göründüğüne bakın.

  • Nefes darlığı

Sizin ve bebeğinizin artan ihtiyaçlarını karşılamak için, hamileliğinizden bu yana kan hacminiz yüzde 40 ila 50 arttı. Ve uterusunuz diyaframınızın yanına doğru ilerlerken ve midenizi doldururken, bunun sonuçları nefes darlığı ve mide ekşimesi olabilir.

  • Bel ağrısı

Hamileliğiniz ilerledikçe bel ağrınız olabilir. Eğer yaparsanız, doktorunuza veya ebenize, özellikle daha önce hiç sırt ağrınız olmadıysa, erken doğumun bir işareti olabileceğinden, hemen haber verin.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir