27. Hafta Hamilelik | Yirmi Yedinci Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

27. Hafta Hamilelik Belirtileri

Gebelik dönemi uzun ama bir o kadarda güzel bir süreçtir. Bebeğinize kavuşacağınız anı günleri, haftaları büyük bir heyecanla sayarak beklersiniz. Siz tatlı bir telaşla bebeğiniz için hazırlıklar yaparken bebeğinizde her hafta gelişerek dünyaya gelmeye hazırlanır. Bu makalemizde bebeğinize 27 haftalık hamile iken nasıl belirtiler olabileceği ve bebeğinizin gelişimi hakkında bilgiler vereceğiz.

Gebelik döneminizin 27. haftası, üçüncü trimester döneminin sonu demektir. Yani gebeliğinize dair yeni semptomlar sizi bekliyor. Bebeğiniz gittikçe ağırlaştığı için ve doğuma son aylar kaldığı için bu dönemde vücudunuzun çok daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle özellikle gebelikte 27. hafta en çok iştah artışı olan dönemdir. Bol bol hareket etmeye, dengeli ve sağlıklı beslenmeye, nefes egzersizleri yapmaya kısaca bebeğinizin sağlıkla doğması için gücünüzü toplamanıza ihtiyacınız vardır.

27. Hafta Hamilelik Döneminde Bebeğinizin Gelişim Durumu

Bebeğinizin ağırlığının yaklaşık 905 grama ulaştığı 27. hafta hamilelik döneminizde, boyu da 36 cm’ye ulaşır. Ayrıca bebeğinizin uyku düzeni yavaş yavaş oturmaya başlar ve bir avuç karnabahar kadar olan bebeğiniz düzenli aralıklarda uyur ve uyanır. Göz kapaklarının oluşumu tamamlanan bebeğiniz bu haftada gözlerini açıp kapatabilir. Bunun yanı sıra ultrason görüntülerinde denk gelebileceğiniz parmak emme eylemini bile yapabilir.

27. Hafta Hamilelik
27. Hafta Hamilelik | Yirmi Yedinci Hafta Gebelik Belirtileri 1

 Hamileliğin 27. haftasında bebeğinizin beyin aktiviteleri diğer haftalara göre daha aktif olur ve beyin gelişimi daha etkin bir şekilde gerçekleşmeye başlar. İç organlarındaki gelişim ise henüz tam olgunlaşmasa da işlevlerini yerine getirebilecek şekildedir. Örneğin 27 haftalık bebek akciğeri henüz olgunlaşmamıştır ancak organ işlevini yerine getirme yetisine sahiptir. Eğer bebeğiniz ya da sizin sağlığınızda oluşan herhangi bir komplikasyon sonucu 27. haftada gerçekleştirilmek zorunda olan doğum sonucunda, bebeğinizin iç organ gelişimlerini tamamlaması için uzun süre tıbbi yardım desteğine ihtiyacı olacaktır. Aksi halde henüz olgunlaşmamış organlar işlevlerini yerine getirseler bile kısa süre sonra iflas edecektir. Umarız ki böyle bir durumla karşı karşıya kalmadan bebeğinizi sağlıcakla kucağınıza alırsınız. 27. hafta gebelik döneminizde bebeğinizde görülen bir diğer gelişim ise hareketlenmesini hissetmenizdir. Örneğin bebeğiniz hıçkırdığında ya da ufak ritmik hareketler yaptığında bunları hissetmeye başlarsınız. Ayrıca bebeğinizin beyin gelişimi neredeyse tamamlanmak üzeredir ve bu haftadan sonra artık bebeğinizin tat alma duyusu gelişmiştir.

Baharatlı ya da hıçkırık, hapşırık yapan gıdaları tükettiğinizde bebeğiniz bundan etkilenir ve hapşırmaya ya da hıçkırmaya başlar. Ancak bu durumda endişelenmeye gerek yoktur çünkü kısa süre sonra bebeğinizin hıçkırığı ve hapşırığı geçecektir. 27. hafta içinde anneleri en mutlu eden gelişim şüphesiz bebeklerinin artık sesleri tanıyor olmasıdır. Yani bu hafta içerisinde bebeğiniz özellikle sizin ve babasının sesini tanıyabilir. Bu dönemde bebeğinizin kulaklarına ulaşan sinir ağları gittikçe olgunlaşır ve bu sinir ağlarını kaplayan kremsi yapıdaki vernix sayesinde bebeğiniz sesleri duyabilir. Duyduğu sesler çok net değildir ancak sürekli olarak sizin ve babasının sesini duyarsa, bu seslerin anne ve babasına ait olduğunu idrak edebilir. Bu nedenle özellikle bu haftadan sonra bebeğinizle konuşarak, ona şarkılar, ninniler söyleyerek ya da masallar okuyarak hafızasının daha da çok gelişmesine destek olabilirsiniz. Ayrıca 27 haftalık bebek, annesinin dinlendiği zamanlarda kalp atış seslerini ona duyurabilir.

27 Haftalık Hamilelik Döneminde Anne Vücudu

Hamilelikte 27. haftaya giren annelerin sırt ağıları ve bacak kaslarına giren krampları olmaya başlar. Bebeğin gittikçe ağırlaşması damarlarda basınç oluşmasına neden olur. Bu dönemde annelerin vücudunda belirginleşen bir diğer durum ise ödem ve şişkinliklerin başlamasıdır. Böylece 27. Haftalık hamile iken başlayan bu belirtiler hamileliğin sonuna kadar devam edebilir. Ancak bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda tüm bu ağrıları, sancıları unutursunuz.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir