25. Hafta Hamilelik | Yirmi Beşinci Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

25. Hafta Hamilelik Belirtileri

Minik bir kavun boyutuna erişen bebeğiniz, 600 gramlık ağırlığı ile de ben buradayım demeyi ihmal etmiyor. Hamilelik sürecinizde 25.haftaya ulaşmış olmanız artık sona doğru yaklaştığınıza işarettir ve doğumunuza nerden baksanız yaklaşık 3 ay kadar kalmıştır. Minik bir kavun boyutuna erişen bebeğiniz, karnınızın içersinde hâlâ rahatça dönebilmektedir. Denge duyusuna sahip olmaya başlayan minik bebeğiniz, karnınızın içersinde dönerken nerenin yukarı ve nerenin aşağı taraf olduğunun da oldukça farkındadır.

Uyku sorunlarınızın giderek artacağı bu dönemde, bebeğinize her geçen gün biraz daha yaklaşmaktasınız. Bazı bireyler, yaşanan bu uykusuzluk durumunu aslında doğum sonrası yaşanması mümkün olan uykusuz geceler için bir alışma süreci olarak nitelendirir. Çeşitli teknikler deneyerek uykusuzluk probleminizi ortadan kaldırma çabanız moral ve sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Yatma saatinizin yaklaştığı vakitlerde su içme oranınızı azaltarak, sabahın erken saatlerinde bu oranı artırmanız da yine sağlıklı bir uyku düzeni için gerekli adımlardandır. Bu durum gün içersinde almanız gereken su miktarını karşılarken, sürekli tuvalete gitme ihtiyacınızı da ortadan kaldıracaktır.

Hamileliğinizin 25.Haftasında Minik Bebeğiniz Ne Durumda?

Minik bebeğiniz, doğuma kadar gelişiminin devam edeceği bir organı olan akciğerlerinin içersinde yer alan kılcal damarlarının gelişmesinden epey memnun. Bebeğinizin akciğerlerinin tamamen gelişmesi durumu epey zaman alacak gibi görünüyor. Dünyaya geldiği ilk anda bebeğinizin alacağı ilk nefes için akciğerleri büyük bir hız ile gelişim göstermeye devam etmektedir.

Hamileliğin 25.haftası içerisinde minik bebeğinizin kırışık görünen cildi zamanla düzgün bir hal almaya başlar ve zaman içersinde yeni doğan bebek cildi edası ile pürüzsüz bir görüntüye ulaşır. Giderek gelişen ve özelleşen duyuları ile beraber, bebeğiniz kendisini artık size daha yakın hissetmeye başlar. Sinir gelişimi devam eden bebeğiniz, artık minik elleri ve biçim kazanmış parmakları ile de kendini incelemeye devam ediyor. Elini yumruk şekline getirme becerisi kazanan minik bebeğiniz, çevresinde olup biteni tanımak ve yakından hissetmek için türlü çabalar sarf etmektedir.

Karnınızın içinde ve dışında olup biteni anlamaya ve tanımaya çalışan bebeğiniz, boş zamanlarında parmaklarını emerek geçiriyor. Ultrasona gittiğiniz vakit bebeğinizi parmağını emerken görürseniz, pek de şaşırmayın deriz. 25.haftaya gelindiği vakit, yine bir doktor randevunuzda bebeğinizin kalp ritimlerini duymak isteyebilirsiniz. 

Hamileliğin 25.haftasında gelişim sırasında yağ depolamaya başlayan bebeğiniz, tüylerinin gelişmesi ile de kendini olduğundan farklı görmeye başlar. Hamileliğinizin 15.haftasında boy göstermeye başlayan tüy gelişimi, 25.haftasında da hızla devam eder.

25. hafta hamilelik
25. Hafta Hamilelik | Yirmi Beşinci Hafta Gebelik Belirtileri 1

Hamileliğinizin 25.Haftasında Vücudunuz Nasıl Değişiklikler Kaydeder?

Hamilelik sürecinizin 6.ayının sonlanmasına yakın bebeğiniz ile beraber sizin de çeşitli bölgelerinizde tüylenmeler meydana gelebilir. Ortaya çıkan bu durumunda sebebi hormonlar ile açıklanabilir. Sindirim sisteminizin hızını kesen hormonlar kilo almanıza da yol açabilir.

Sindirim sisteminizin yavaşlaması, çeşitli haz problemleri, sindirim sorunlarını da beraberinde getirebilir ve mide asidinin yemek borusuna çıkması gibi problemler de boy gösterebilir. Yukarı doğru çıkmaya başlayan anne karnı, yatay olarak da gelişim göstermesi ile beraber 25.haftada bebek hızla büyümeye devam eder.

Hamileliğin 25.haftasında çeşitli uyku problemleri yaşamaya başlayan anne adayı, karnının iyice büyümeye başlaması ile beraber yatakta yatarken çeşitli dönme problemleri ile de tanışır. Hamile kadınlar için üretilen özel yatak ürünleri bu sürecin daha kolay geçmesine olanak sağlar. Son üç aya girmeye başlandığı süreçte bebeğiniz ile ilgili yaptıracağınız testler daha doğru sonuçlar vermeye başlar. Özellikle bebeğinizin sağlığı ile ilgili problemleri yine bu dönemde öğrenecek ve önlemler almaya başlayacaksınız.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.