24. Hafta Hamilelik | Yirmi Dördüncü Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

24. Hafta Hamilelik Belirtileri

Doğum tarihinize hala dört ay olmasına rağmen, vücudunuz bebeğin gelişi için bazı “kostüm provalarından” geçiyor. Örneğin, göğüsleriniz kısa sürede kolostrum adı verilen küçük miktarlarda erken süt üretmeye başlayabilir.  Bazı kadınlar doğum sonrasına kadar kolostrum üretmezler, bu yüzden olmuyorsa endişelenmeyin.

Kolostrum hakkında herhangi bir sorunuz varsa, 24. Hafta erken gebelik, için sağlık uzmanınıza sorduğunuzdan emin olun. Kasılmalara ve doğum sancısına neden olabileceğinden anne sütünü sağmayın.

Pek çok kadın bu zamanlarda ara sıra Braxton-Hicks kasılmaları (yanlış doğum) yaşamaya başlar. Bunları gerçek doğum ve doğum için pratik kasılmalar olarak düşünebilirsiniz. Genellikle ağrısızdırlar, ancak rahimde sıkışma hissi hissedebilirsiniz. Bu kasılmalar ağrılıysa veya sıklığı artıyorsa, sağlık uzmanınızla iletişime geçin. 

Senin bebeğin

Şu anda bebeğin beyni hızlı gelişiyor. Aynısı akciğerler ve akciğerlerde sürfaktan üreten hücreler için de geçerlidir. Sürfaktan, yağlar ve lipitlerden oluşan bir maddedir. Sağlıklı solunum için gerekli olan akciğerlerdeki küçük hava keselerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Bebeğiniz ayrıca kirpik ve kaşların yanı sıra tat alma tomurcukları da geliştiriyor.

24 haftalık hamile semptomlar

Hamilelik semptomları genellikle ikinci trimesterde daha hafiftir, ancak yine de yaşayabileceğiniz bazı hoş olmayan ağrı ve sancılar vardır. 24. hafta gebelik boyunca belirtileriniz şunları içerebilir:

  • Kaşınan cilt
  • Ara sıra Braxton-Hicks kasılmaları
  • Hafif göğüs kolostrum üretimi
  • Deri çatlağı
  • Kuru veya kaşıntılı gözler
  • Kabızlık
  • Sırt ağrıları

Sırt ağrıları

Değişen şeklin ve yeni denge merkezinin yanı sıra büyüyen rahminizin vücudunuza uyguladığı ek baskı nedeniyle, hamilelik sırasında sırt ağrıları oldukça yaygındır. 

Sırt ağrılarını azaltmak için birkaç şey de yapabilirsiniz. Bir şeyi kaldırırken dizlerinizi bükme ve sırtınızı dik tutma alışkanlığı edinin ve çok ağır bir şey kaldırmayın.

Düz bir şekilde oturun ve daha iyi hissediyorsanız belinizi desteklemek için bir yastık veya ped kullanın. Masa başında çalışıyorsanız, çalışma yüzeyinizin yeterince yüksek olduğundan emin olun, böylece kamburlaşmazsınız.

Kabızlık

Diyetinize lif bakımından zengin yiyecekler dahil ettiğinizden, bol sıvı içtiğinizden ve doktorunuz tarafından onaylanırsa günde 30 dakika egzersiz yaptığınızdan emin olun. 24. hafta gebelik spor yapma, bu basit yaşam tarzı değişiklikleri, kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir.

Kabızlığınız şiddetliyse, sağlık uzmanınızla konuşun. Hamilelik için güvenli bir dışkı yumuşatıcı tavsiye edebilirler. Doğum öncesi vitaminlerdeki demir kabızlık oluşturabilirken, sağlık uzmanınıza danışmadan doğum öncesi vitaminlerinizi bırakmayın.

Cilt değişiklikleri

Her gün biraz büyüdükçe göğsünüzdeki ve karnınızdaki cilt geriliyor. Her kadında hamilelik sırasında çatlaklar oluşmaz ve çoğu zaman çatlaklar zamanla daha az fark edilir hale gelir. Yine de bu süre zarfında gelişen soluk çizgiler görmeye başlayabilirsiniz.

Cildiniz de kaşınabilir. Kaşıntıya yardımcı olması için elinizde nazik bir nemlendirici bulundurun. 24. Hafta gebelik değişimi, gözleriniz de kuru ve kaşıntılı hissetmeye başlayabilir. Yapay gözyaşları, göz rahatsızlığınızın bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir.

24. hafta hamilelik
24. Hafta Hamilelik | Yirmi Dördüncü Hafta Gebelik Belirtileri 1

Sağlıklı bir hamilelik için bu hafta yapılması gerekenler

Artık hamileliğin mide bulantısı ve sabah bulantısı aşamasını geçmiş olduğunuza göre, iştahınız giderek artıyor olabilir.

Bebeğinizle ilgili tüm bu gelişme sürerken, 24. Hafta gebelik anne beslenmesi, besleyici bir diyet yediğinizden emin olmak özellikle önemlidir. Siz ve bebeğiniz için en önemli besinlerden bazıları demir, folat (bir B vitamini), kalsiyum, D vitamini, protein ve C vitamini içerir.

Basit bir kan testi, gebelik diyabeti teşhisine yardımcı olabilir. Gebelik diyabeti semptomları arasında idrarınızda yüksek seviyelerde şeker (doktorunuzun muayenehanesinde yapılan bir idrar testiyle belirlendiği üzere), olağandışı susuzluk ve sık idrara çıkma yer alır.

Hamile annelerin yüzde 10’undan daha azı gebelik diyabeti geliştirir. Varsa, tedavi edilebilir ve çoğu zaman geçici olduğunu unutmayın.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir