22. Hafta Hamilelik | Yirmi ikinci Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

22. hafta Gebelik Belirtileri

En yaygın 22 haftalık gebelik semptomları, bebeğin (veya ikizlere 22 haftalık hamileyseniz bebeklerin) vücudunuzda bu kadar çok alanı ele geçirmesi gerçeğiyle ilgilidir. Bu içerir:

·         Deri çatlağı

Bu izler, cildinizin çok hızlı ya da çok fazla gerildiği ve aslında yüzeyin altında yırtıldığı zaman ortaya çıkar. O kadar da havalı olmayan şey, çatlakların hiçbir zaman tamamen kaybolmamasıdır, ancak teslimattan sonra renkleri solacak ve böylece çok daha az fark edilir olacaklardır.

·         Göbek deliği

İnancınız temelde tersyüz oldu ve birdenbire ortaya çıktı. Bu, genişleyen bir göbeğin başka bir yan ürünüdür. Garip bir his olabilir, biliyoruz. 

·         Artan cinsel dürtü

Bazı anne adayları aslında 22 hafta gebelik değişimi civarında libidoda bir artış olduğunu fark ederler. Bunun nedeni, hormonlarınızın bu noktada oldukça fazla artmasıdır. 

·         Artan vajinal akıntı

Bu sadece oradaki artan kan akışının bir sonucudur. Bu, seks dürtüsünün oyunun bu aşamasında diğer anne adaylarını artırdığını hissetmemek için bir neden olabilir, ancak yine de havaya girmeye çalışmanız gerektiğini düşünüyoruz. Partnerinizin biraz fazla yağlamaya aldıracağından gerçekten şüpheliyiz.

·         Ellerde ve / veya ayaklarda şişlik

Artık hamile olduğunuza göre, vücudunuzdaki sıvı miktarında bir artış var. Bu nedenle küçük şişlikler tamamen normaldir ve bebek doğar doğmaz hemen hemen ölür. Öte yandan, şiddetli veya ani şişlik normal değildir. 

·         Sırt ağrıları

 Sırtınız bebeğin ekstra baskısı ve fazladan ağırlığı taşımanız nedeniyle ağrıyor. Bir ısıtma yastığı, doğum öncesi masaj ve / veya vücut yastığı ile uyumak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

·         Nefes almakta güçlük çekmek

 Bebek ciğerlerinizi doldurmaya devam ediyor ve zaman zaman nefes almayı zorlaştırıyor. Egzersizlerinizi çok uzağa götürmemeyi unutmayın ve yorgunluk hissettiğinizde hemen ara verin.

Bebek 22. Haftada Ne Kadar Büyük?

22. haftada gebelik bebek değişimi, bebek hindistancevizi büyüklüğündedir. 22 haftalık ortalama bebek boyu 10,9 inç uzunluğunda (başın tepesinden ayağın topuğuna kadar) ve 15,2 ons.

22. hafta hamilelik
22. Hafta Hamilelik | Yirmi ikinci Hafta Gebelik Belirtileri 1

22 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

Yaklaşık beş aylık hamilesiniz, ancak doktorlar ilerlemenizi aylık olarak değil haftalık olarak belirtiyor.

22. Haftalık Gebe Göbek

Tipik 22 haftalık hamile bir göbek, pelvik kemikten uterusun tepesine kadar yaklaşık 20 ila 24 santimetre uzunluğundadır. Buna “fundal yükseklik” denir. İkizlere 22 haftalık hamileyseniz, fundal boyunuzu bile düşünmeyin, çünkü ikiz gebelikler çok farklıdır, gerçek bir “tipik” yoktur.

Gebeliğin 22. haftasında kilo alımı muhtemelen aklınızda olacaktır. OB’niz muhtemelen vücut tipinize bağlı olarak haftada bir pound veya biraz daha fazla veya daha az, yavaş ve sabit bir kilo alımına bağlı kalmanızı söylüyor. Bunu yapmak için, birçok insan günde yaklaşık 300 ekstra kalori yemeyi tavsiye ediyor. Kalori saymaya veya başka herhangi bir şeye takılmayın. Bu sadece akılda tutulması gereken iyi bir kılavuzdur.

Üç yüz fazla kalori, tam olarak üç öğün artı bir veya iki küçük ara öğün yemek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Aslında, onu değiştirmeyi ve gün boyunca beş veya altı küçük öğün yemeyi düşünmelisiniz. Bu şekilde, çok yönlü bir diyete bağlı kalmak daha kolay olabilir (çünkü kabul edin, çoğumuz öğünlerimizle atıştırmalıklarımızla yaptığımızdan daha sağlıklı seçimler yaparız). Ayrıca, daha küçük öğünler ve daha düzenli olarak yiyerek, 22 haftalık gebelik beslenmesi olayına göre karnınızla ilgili enerji, mide ekşimesi, hazımsızlık ve diğer sorunlara sahip olma olasılığınızı azaltacaksınız. 

Göğüste ağrılı yanma hissi

 Hamilelik sırasında boğazınızda ve göğsünüzde oluşan yanma hissi mide ekşimesi olabilir. Mide ekşimesi, mide asitleri yemek borusuna sızdığında meydana gelir. Hamilelik sırasında oldukça yaygındır çünkü bazı hormonlar, genellikle asitleri dışarıda tutan valfi gevşetir. 22. Hafta gebelik anne beslenmesi, gün boyunca küçük öğünler yemek, yemek yedikten sonra dik durmak ve baharatlı ve kızarmış yiyeceklerden kaçınmak işe yarayabilir. Mide ekşimesi ile mücadele ediyorsanız, sağlık uzmanınıza danışın.

Sıcak basmalar

Hormonal değişiklikler ve daha hızlı bir metabolizma muhtemelen normalden daha sıcak ve terli hissetmenizden sorumludur. Yapabileceğiniz en iyi şey serin kalmaya çalışmaktır, bu yüzden bol giysiler giyin, bol su için ve vantilatörü veya klimayı takın.

Pelvik ağrısı

Hamilelik hormonları eklemlerinizi gevşeterek daha esnek olmalarına yardımcı olur. Ancak bu esneklik size biraz acı veriyor olabilir. Yardımcı olmak için, ağır nesneleri kaldırmamaya çalışın ve çok uzun süre ayakta durmaktan kaçının.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir