2. Hafta Hamilelik | İkinci Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

Hamilelik 40 haftalık bir takvimle ölçülür ve birinci gün, son adet döngünüzün ilk gününde başlar. 2. Hafta gebelik Yumurtlama, vücudunuzun doğurgan dönemini gösterir.

Yumurtlama belirtileri

Yumurtlama döngünüz, hamile kaldığınız kesin tarihi belirler. 

Yumurtladığınızda, yumurtalıklarınızdan biri, fallop tüpünüze giren bir yumurta salgılar. Bu 2. hafta gebelik sonucu zamanlamayı dikkatli bir gözlem olmadan belirlemek zor olabilir. Ne zaman yumurtlayacağınızı tahmin etmenize yardımcı olacak birkaç yöntem vardır. 

Regl Döneminizi Takip Edin

Tipik bir adet döngüsü 28 gün sürdüğünü duymuş olabilirsiniz. Birçok kadının 28 günlük döngüsü yoktur bu durum kişiye göre değişir.

Döngünüz için bir model belirlemenize yardımcı olması için adet döneminizi birkaç aylık takip edin. Bunu yapmak için, adetinizin ilk gününü ayda bir işaretlemeniz yeterlidir. Hatta bir doğurganlık uygulamasını deneyebilirsiniz. Ortalama döngünüze göre yumurtlama pencerenizi hesaplamanıza yardımcı olacaktır.

Bazal Vücut Isınızı Ölçün

Yumurtladığınızda vücudunuzun bazal sıcaklığı değişecektir. Ateşiniz yükselmeden iki veya üç gün önce hamile kalma olasılığınız yüksektir.

2. Hafta gebelik Bazal vücut ısısı ölçmek için özel bir termometreye ihtiyacınız olacak.  Ateşinizi her sabah aynı saatte, genellikle uyandığınızda ölçmelisiniz. Sıcaklık artışından önce cinsel ilişkiye zaman ayırmanız gerekeceğinden, bir model bulmak için onu birkaç ay izlemeniz gerekecek.

Vajinal akıntınızı gözlemleyin

Yumurtlama yaparken vajinal akıntınız doku ve kıvamda değişecektir.

Yumurtlamadan sonra akıntı bulanık ve kalın hale gelir ve sonra tamamen kaybolur.

Yumurtlama testi kullanın

Ne zaman yumurtladığınızı belirlemenin bir başka yolu da yumurtlama test kiti kullanmaktır. Bu testler, vücudunuzda yumurtlamayı tahmin edebilecek belirli hormonların bulunup bulunmadığını ölçmek için idrarınızı kullanır.

2. haftada fark edebileceğiniz, hamile olduğunuzu gösteren bazı erken belirtiler şunlardır:

  1. Huysuzluk
  2. Hassas ve şişmiş göğüsle
  3. Bulantı veya kusma
  4. Artan idrara çıkma
  5. Yorgunluk

Yumurtlama ve Ötesi

  • Hamileliğin bu erken aşamaları, ebeveynliğe giden yolculuğunuzun pek çok adımından sadece ilkidir. 
  • Kaçırılan bir adet, genellikle hamileliğin ilk göze çarpan belirtisidir. Bir noktayı kaçırdıktan sonra, hamilelik testi, hamile kalıp kalamayacağınızı doğrulayabilir.
  •  Yumurtlama ile ilişkili hormon dalgalanmaları, göğüslerinizin hafifçe ağrımasına neden olabilir.
  • Yumurtalık bir yumurta bırakırken, karnınızın bir tarafında küçük bir sancı hissedebilirsiniz. 

Işık lekelenmesi

Yumurtlama zamanı civarında iç çamaşırınızda küçük bir kırmızı veya kahverengi tonu fark edebilirsiniz. Bu lekelenme yaygın olabilir, ancak dönemler arasında rastgele lekelenmeden daha ağır bir şey yaşarsanız veya bu lekelenme sizi rahatsız ediyorsa doktorunuza bildirin.

Servikal değişiklikler

Eğer serviksinizi rutin olarak kontrol ederseniz bu kadınların sık sık yaptığı bir şey, yumurtlarken daha yüksek, daha yumuşak ve daha açık hale geldiğini fark edebilirsiniz.

2. hafta hamilelik

2 Hafta Gebe Göbek Nasıl Olur?

2. hafta gebelik de semptomlar hemen görünmez. Aslında, sisteminizde bir evde yapılan hamilelik testinin tespit etmesi için yeterli hamilelik hormonu bulunana kadar hamile olup olmadığınızı kesin olarak öğrenemezsiniz. Bu, 4. haftada gerçekleşmelidir, bu aynı zamanda muhtemelen adet döneminizi kaçıracaksınız. Bu süre zarfında, bu hormon seviyeleri nihayet yeterince yükselir ve size bazı göze çarpan hamilelik semptomları verir. 

Spotting 

Gebe kaldıktan yaklaşık 5 ila 10 gün sonra, biraz lekelenme fark edebilirsiniz. Bu, embriyonun kendisini rahminizin iç yüzeyine yerleştirmesinden kaynaklanır.

Sık idrara çıkma 

2. hafta gebelik anne değişimleri, Hamilelik hormonları, hamileliğin ilk haftalarında daha fazla tuvalete gitmenize neden olabilir.

Ağrılı göğüsler ve / veya daha koyu renkli areolalar

 Bu hormonlar ortaya çıkar çıkmaz, bir kadının vücudu göğüslerini emzirmeye hazırlamaya başlar.

Yorgunluk

Toplam yorgunluk, bazı kadınların bekledikleri ilk ipucudur. Bunun nedeni, vücudunuzun bebeği büyütmek için bir ton enerji kullanmasıdır.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir