19. Hafta Hamilelik | Ondokuzuncu Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

19. hafta hamilelik döneminin en keyifli haftalarından biridir ve bu dönemde bebeğinizin cinsiyetini öğrenmiş olursunuz. Bu haftaya kadar yaşadığınız endişeleri artık bir kenara bırakmalı ve diğer haftalar için daha motive olmalısınız. Bu haftadan itibaren anne adayı hamilelik sürecine daha fazla adapte olur. Bu yüzden vücut ya da psikolojide yaşanan değişimler çok etkilemez. Hamileliğin 5. ayını bitirmeye yakın bu sürede anne adayları en keyifli dönemlerinden birini geçirir. Ancak bu dönemde artan ağırlıktan dolayı bazı ağrılar meydana gelebilir.

Vücudunuzda bulunan ağırlık merkezinin değişmesiyle beraber duruş pozisyonu ve denge konusunda problemler yaşayabilirsiniz. Daha dikkatli olarak dengenizi kontrol edebilmeli ve duruş şeklinizde değişim yapabilmelisiniz. Çünkü bu dönemde sırt ağrıları da artabileceği için birtakım önlemler almanız gerekir. Bebeğiniz büyüdüğü için karnınız daha belirgin hale gelecek ve önceki haftalardakinden daha belirgin bir göbek bölgesi olacak.

19. haftada meydana gelebilecek değişimler

  1. Çok fazla yağ içermese de bu hafta bebek kilo almaya başlar.
  2. 19. haftada kendini daha fazla belli eden bebek hareketlenmeleri sizi heyecanlandırabilir
  3. Bu haftada karın bölgenizde hafif kayma ve çırpınma hareketleri hissedebilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemde tekme atmaya başlayacak ve içeride daha fazla hareket edecek.
  4. Bebeğinizin hareketlendiği bu dönemde hissetmeniz gereken belirli bir sayıda bebek hareketi yoktur. Bu yüzden bebeğin ne kadar hareket ettiğiyle ilgilenmek yerine onun mevcut hareket düzenini tanımanız gerekir. Bebeğiniz dünyaya gelene kadar yukarı doğru hareket ettiğini hissetmelisiniz.
  5. Normalden daha az hareket ettiğini düşündüğünüz bebeğiniz için mutlaka doktorunuza başvurun. Bu süreçte bebeğinizin anormal görülen bir durumda hemen kontrol edilmesi çok önemlidir. Olumsuz bir durum varsa erken tedbir alarak bunun önüne geçilebilir.
  6. Vücut ısınız bu dönemde artabilir ve kendinizi daha sıcak hissedebilirsiniz.
19. hafta hamilelik

Hamileliğin 19. Haftasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

19. hafta hamilelikte beslenme konusunda doktorunuza başvurmalı ve bu dönemde almanız gereken besinleri doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Bu dönemde yetersiz beslenme bebeğin ve anne adayının sağlığını olumsuz etkileyeceği için bir uzmandan yardım alınması önerilmektedir. Bu süreçte bazı vitaminlere duyulan gereksinim artacağı için doğru beslenme tarzı önemlidir.

Günlük alınması gereken kalsiyum miktarı hamilelik döneminde daha da artar. Bu dönemde özellikle bebeğin sağlıklı gelişimi açısından kalsiyum alımı çok önemlidir. Doğru miktarlarda alınan brokoli, tofu, badem, süt, peynir ürünleri ve yoğurt gibi besinler bebek ve anne için çok önemlidir. Bu dönemde protein açısından zengin besinlerin yanında sebze ve meyveye de ağırlık verilmesi gerekir. Bu tarz lifli gıdalar kabızlık gibi rahatsızlıkları engeller. Bu yüzden hamilelik sürecinde çok sık yaşanan kabızlık sorunu için lifli gıdalar tüketilmesi gerekir. Gerekli miktarda sıvı alımı da bu hafta ve diğer haftalar için çok önemlidir. Bu yüzden anne adayının yeterli miktarda sıvı tüketmesi gerekir.

Anne adayları 19. Hafta hamilelik sürecinde beslenmesine dikkat ettiği kadar hareket ve yatış pozisyonuna da dikkat etmelidir. Bu dönemde yapılan yürüyüşler anne adayının gün içinde daha rahat hareket etmesini sağlar ve ağrılarını hafifletir. Bu yüzden gün içinde belirli aralıklarla kısa yürüyüşler yapılması annenin zihin ve beden açısından daha rahat olmasını sağlar. Yatış pozisyonu da karnınızın iyice belirgin hale geldiği bu dönemde dikkat etmeniz gereken hususlar arasındadır. Bu dönemde sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı tercih etmelisiniz. Çünkü sırt üstü yattığınızda sırt ve bel ağrılarınız artabilir. 

Resimlerin Kaynağı: https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/19-weeks-pregnant

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.