16. Hafta Hamilelik | Onaltıncı Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

Hamilelikte 16 haftalık sürece eriştiğiniz vakitte minik bebeğiniz adeta bir avokado büyüklüğüne gelmiş ve önümüzdeki birkaç hafta içerisinde daha büyük bir hız ile büyüyerek varlığını annesine daha da fazla hissettirecektir. Bebeğinizin minik tekmelerini hissedeceğiniz bu dönemde, heyecan giderek artmaya başlıyor. Başlarda bebeğinizin minik tekmelerini mide kasılması ya da sindirim problemi gibi algılasanız da zaman ilerledikçe bu durumun hiçte öyle olmadığını anlayacaksınız.

Hamileliğinizin 16.Haftasında Bebeğiniz Ne Durumda?

Hamilelikte 16.hafta itibari ile büyüme hızı daha da artan bebeğiniz, boy ve kilosu ile ilgili büyük değişimler yaşayacaktır. Minik bebeğinizin hızla gelişen bacakları, attığı tekmelere de güç verecek. Sırtında var olan kaslar ve omurgası gün geçtikçe güçlenmeye başlayan bebeğiniz, doğacağı dünyaya kendini hazırlamaya devam ediyor. Baş ve boynunu daha dik tutmaya başlayan minik dünyanız, ayak tırnaklarının oluşması ile de boy gösterisi yapıyor. Gelişen yüz kasları ile beraber kaşlarını çatmayı da öğrenen bebeğiniz, zamanla gözlerini de oynatarak karnınızın içini tanımaya başlar.

Hamileliğinizin 16.haftasında bebeğiniz artık görmeye başlar ve çevreden gelen ışıklara tepkiler verir durumdadır. Yarı saydam bir deriye sahip olan bebeğiniz, göz kapaklarının oluşmasından dolayı da epey mutlu. Kalp ritimleri düzene oturan bebeğiniz, her geçen hafta pompaladığı kan miktarını artırmaktadır. Bu dönemde de bebeğinizin sizi duyduğunu unutmamanızda fayda var, ona daima müzikler açık ve şarkılar söyleyin bu durum aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda minik bebeklerin anne karnındayken şahit oldukları seslere, doğduktan sonra da yabancı kalmadıkları tespit edilmiştir.

16. hafta hamilelik

Hamileliğinizin 16.Haftasında Vücudunuz Nasıl Değişiyor?

16 haftalık hamilelik sürecinize geldiğiniz vakit, rahminizin üst bölgesi kasık ve göbek bölgesinin orta kısmında yer alması ile beraber kaslarınız zamanla kalınlaşıp gerilmeye başlar. Hamileliğinize günden güne alışmaya başlarsınız ve bu durum daha da iyi hissetmenizi sağlar. Azalan mide bulantıları, sık ruh durumu değişiklikleri ve bunların yanı sıra cildinize gelen parlaklık ve güzellik de moralinizin yerine gelmesini sağlayacaktır. Karnınız içerisinde bir bebek taşıdığını dışarıdaki herkese hissettirir ve yine bu durumda siz değerli anne adayı için gurur verici bir durum haline gelir. Aldığınız kiloların moralinizi bozmasına izin vermeyin, unutmayın her şey bebeğiniz için! Beslenmenize dikkat ederek, düzenli şekilde spor yaparak kendinizi daha iyi hissedebilir ve sağlığınız için önemli adımlar atmış olursunuz.

Hamile kalan her kadının bünyesi farklı olduğu için, alınan kilolar da kişiden kişiye göre değişir bu durumun sizi üzmemesine özen gösterin. Hızla değişen vücudunuzun değişimine uyum sağlamak ve bu değişikliğe alışmak için kendinizi minik bir aksesuar ile ödüllendirebilirsiniz. 15.haftada olduğu gibi 16.haftada da yine burun tıkanıklığı hissini yaşayabilir ve burnunuzun kanadığına şahit olabilirsiniz. Endişe yapacak bir durum yok, hemen her hamile kadında bu durum görülebilir. Bu durumun ilerlemesi dahilinde mutlaka doktorunuz ile görüşmeli ve tuzlu su spreylerinden, burun şeritlerinden faydalanabilirsiniz.

Hamileliğinizin 16.Haftasında Kilolarınızı Nasıl Kontrol Altına Alabilirsiniz?

Hamilelikte beslenme sırasında;

  • Güne yeterli düzeyde proteinli, lif ve oldukça az miktarlı yağ içeren yiyecekler ile başlayın.
  • Tam tahıllı ekmek, sebze ve yağsız ette yine bu süreçte yiyebileceğiniz besinler arasında yer alsın.
  • Humus, peynir, yoğurt tüketmeye özen gösterin, meyve yemeyi de asla unutmayın.
  • Dondurma tüketmek yerine, dondurulmuş yoğurt yemeyi deneyebilirsiniz ve bu süreçte abur cubur tüketimini de azaltmaya özen gösterin.
  • Gazlı içecek tüketmekten kesinlikle kaçının, meyve suyu yerine su tüketmek de siz ve bebeğiniz için oldukça mantıklı bir seçim olacak.

Resimlerin Kaynağı: https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/16-weeks-pregnant

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir