13. Hafta Hamilelik | Onüçüncü Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

Vücudunuzdaki değişiklikler

İkinci üç aylık döneme girerken, plasentanız üretimi devraldıkça hormon seviyeleriniz düşer.

Karnınız pelvisinizden dışarı doğru genişlemeye devam ediyor. 13. Hafta gebelik kıyafetleri giymeye başlamadıysanız, gebelik panellerinin sağladığı ekstra alan ve esneme ile kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Hamilelik sırasında karın ağrısı hakkında bilgi edinin.

Senin bebeğin

13. haftada gebelik bebek değişimi kabaca bir bezelye yumağı boyutuna ulaştı. Son birkaç haftayı göbek kordonunda büyüyerek geçiren bebeğinizin bağırsakları karına geri dönüyor. Bebeğinizin başının, kollarının ve bacaklarının etrafındaki doku yavaş yavaş kemiğe dönüşür. Ufaklığınız amniyotik sıvıda idrar yapmaya bile başladı. Bu sıvının çoğu, şu andan itibaren hamileliğinizin sonuna kadar bebeğinizin idrarından oluşacaktır. Önümüzdeki birkaç hafta içinde (genellikle 17 ila 20 hafta arasında) muhtemelen bebeğinizin cinsiyetini ultrason yoluyla belirleyebileceksiniz. 

13 haftalık hamile semptomlar

13. Hafta gebelik anne değişimi, daha önceki belirtilerin azalmaya başladığını fark edeceksiniz ve ikinci trimesterinize tam olarak girmeden önce kendinizi rahat bir durumda bulabileceksiniz. Hala mide bulantısı veya bitkinlik yaşıyorsanız, önümüzdeki haftalarda semptomların azalmasını dört gözle bekleyebilirsiniz.

Şunları da deneyimleyebilirsiniz:

 • Bitkinlik
 • Artan enerji
 • Yuvarlak bağ ağrısı
 • Sızdıran göğüsler
13. hafta hamilelik

Daha fazla enerji

Yuvarlak bağ ağrısı ve uzun süreli ilk üç aylık semptomların yanı sıra, kendinizi daha enerjik hissetmeye başlamalısınız. Farkına varmadan, üçüncü trimesterde olacaksınız ve şişmiş ayak bilekleri, sırt ağrısı ve huzursuz uyku gibi yeni semptomlar yaşayacaksınız.

Yuvarlak bağ ağrısı

Şu anda rahminiz hızlı büyümesini sürdürüyor. Sonuç olarak, çok hızlı bir şekilde ayağa kalktığınızda veya pozisyon değiştirdiğinizde yuvarlak bağ ağrısı denen keskin alt karın ağrıları yaşamaya başlayabilirsiniz. Çoğu durumda bu hisler ciddi bir şeyin belirtisi değildir. 

Sızdıran göğüsler

Göğüsleriniz de değişiyor. İkinci üç aylık dönemde, anne sütünün öncüsü olan kolostrum üretimine başlayacaksınız. Kolostrum sarı veya açık turuncu renkli, kalın ve yapışkandır. Memelerinizin zaman zaman sızdığını fark edebilirsiniz, ancak ağrı veya rahatsızlığınız olmadıkça bu hamileliğin tamamen normal bir parçasıdır.

Sağlıklı bir hamilelik için bu hafta yapılması gerekenler

Vücudunuzu ve bebeğinizi besleyecek sağlıklı beslenme alışkanlıklarına başlamak için asla geç değildir. Bol miktarda vitamin, mineral ve iyi yağ içeren bütün yiyeceklere odaklanın. 13. Hafta gebelikte beslenme fıstık ezmeli tam tahıllı tost, güne başlamanın sağlam bir yoludur. Çilek gibi antioksidan bakımından zengin meyveler harika atıştırmalıklar yapar. Şunlardan uzak durmayı unutmayın:

 • Cıva bakımından zengin deniz ürünleri
 • Suşi dahil çiğ deniz ürünleri
 • Az pişmiş etler
 • Öğle yemeği etleri, yemekten önce ısıtırsanız bunlar genellikle güvenli kabul edilir.
 • Pek çok yumuşak peynir içeren pastörize edilmemiş yiyecekler
 • Yıkanmamış meyve ve sebzeler
 • Çiğ yumurta
 • Kafein ve alkol
 • Bazı bitki çayları

Doktorunuz tarafından onaylanmışsa, egzersiz hala önerilir. Yürümek, yüzmek, koşmak, yoga ve hafif ağırlıkların hepsi harika seçeneklerdir. 13. Haftada gebelik egzersizler, oturma egzersizleri gibi, sırt üstü yatmanızı gerektiren karın egzersizlerine alternatifler bulmaya başlamalısınız. Rahminizden artan ağırlık, kalbinize giden kan akışını azaltarak sizi sersemletebilir ve dolayısıyla bebeğinize oksijen dağıtımını yavaşlatabilir. 

13. haftada, şimdi ilk üç aylık dönemin son günlerine giriyorsunuz. Ayrıca bu hafta hem vücudunuzda hem de bebeğinizde çok şey oluyor. Gebeliğinizin 13. haftasında kendinizi hamile hissetmenizin bir nedeni, belinizin kalınlaşmaya başlamasıdır. Normal pantolonunuz muhtemelen biraz daraldığı için, gözünüzün önünde tuttuğunuz sevimli hamile kıyafetlerinde kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Neye karar verirseniz verin, rahatlığı göz önünde bulundurarak giyin.

Resimlerin Kaynağı: https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/13-weeks-pregnant

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir