12. Hafta Hamilelik | Onikinci Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

12 haftalık hamile semptomlar

12. Hafta gebelik belirtisi yine de mide bulantısı gibi erken belirtilerinizden bazılarını yaşayabilirsiniz, ancak bu haftaya kadar belirtiler şunları içerebilir:

 • Kilo almak
 • Melazma olarak da bilinen artan cilt pigmentasyonu
 • Meme başı çevresinde daha koyu renkli areolalar
 • Hassas veya ağrılı göğüsler

Hamile kadınların yaklaşık yarısını etkiler ve alnınızda ve yanaklarınızda koyu lekelerin oluşmasına neden olur.

Göğüs değişiklikleri

Areolalarınız hamileliğinizin bu aşamasında muhtemelen koyulaşacaktır. Rahatlama için ipuçları:

 • İyi oturan bir sutyen yardımcı olabilir, ancak doğru beden olduğundan emin olun. Fazla sıkılaşmış bir sutyen giymek sizi daha fazla rahatsız edecektir.
 • Yatarken göğsünüzde buz paketleri, soğuk lahana yaprakları veya donmuş bezelye torbaları da biraz rahatlama sağlayabilir.
 • Buzdolabında saklayabileceğiniz ve sutyeninizin içine takabileceğiniz küçük, silikon dolgulu göğüs yatıştırıcı ürünleri arayın.

Vücudunuzdaki değişiklikler

12. Hafta gebelik anne değişimi, hâlâ normal kıyafetlerinize sığabilirsiniz, ancak muhtemelen bir ay öncesine göre daha sıkıdırlar. Sıkıcı giysilerden kaçınmak için bazı hamile kıyafetleri satın alma zamanı gelmiş olabilir.

Tipik olarak, bu noktaya kadar kilo alımı sadece yaklaşık 2 pound’dur. Kot pantolonunuzun bu günlerde biraz farklı görünmesine neden olan şey, vücudunuzun bebeğinizi taşımak için hazırladığı diğer yollardır. Örneğin rahminiz hızla büyümesidir. Doktorunuz artık karnınızın alt kısmında rahminizi hissedebilir.

Genel Bakış

Hamileliğinizin 12. haftasına gebelik, ilk üç aylık döneminizi bitirdiğiniz anlamına gelir. Bu aynı zamanda düşük yapma riskinin önemli ölçüde düştüğü zamandır. Hamileliğinizi ailenize, arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza duyurmadıysanız, bu “büyük söylem” için mükemmel bir zaman olabilir.

Bebeğin Değişimi

12. hafta gebelik bebek değişimi, bebeğiniz için büyük değişikliklerin olduğu bir zamandır. Dış cinsiyet organları, artan hormon aktivitesi nedeniyle şimdi veya çok yakında ortaya çıkmalıdır. 

Doktorunuzu ne zaman arayacaksınız?

12. Hafta erken gebelik, düşük yapma riski, ilk üç aylık dönemin sonuna doğru düşer, ancak yine de sorunlara işaret edebilecek uyarı işaretlerine dikkat etmeniz çok önemlidir. Bunlar şunları içerir:

 • Kramplarla kanama
 • Üç veya daha fazla gün süren lekelenme
 • Bütün gün süren şiddetli ağrı veya kramplar

Bu noktaya kadar, normal sabah bulantısının nasıl hissettirdiğini bilirsiniz (gün boyunca hafif bir mide bulantısı olsa bile). Günde iki veya üç defadan fazla aniden şiddetli bulantı ve kusma yaşarsanız, hemen doktorunuzu arayın. Pek çok kadın için, gebeliğin 12. Haftası anne değişimi, sabah bulantısı semptomlarının hafiflemeye veya hatta kaybolmaya başladığı zamandır. 

12. hafta hamilelik

Bazı hamilelik semptomlarının sonu

İlk üç aylık döneminizin sonuna yaklaştığınızda, şimdi büyük bir greyfurt büyüklüğünde olan rahminiz, pelvisinizin altından karnınızın ön ve orta pozisyonuna geçmeye başlar.

Şanslıysanız, bu sinir bozucu bir erken gebelik belirtisine son verecektir: sürekli idrara çıkma dürtüsü.

Ayrıca, ikinci üç aylık döneminizin başlangıcında olduğunuza göre, diğer erken gebelik semptomlarından bazıları: mide bulantısı, süper hassas göğüsler ve meme uçları, yiyeceklerden tiksinti ve yorgunluk.

12. Haftada Gebelik Belirtileri

Melazma veya cildin pigmentasyonunda bir artış demektir. Bu, ciltteki melanini geçici olarak artıran hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Göğüsler süt üretmeye hazırlanırken ağrımaya başlar. Artan pigmentasyona bağlı olarak meme uçlarının etrafındaki areolaların koyulaşması. Bunun yanı sıra, şimdiye kadar alışmış olabileceğiniz bazı semptomları tekrar gözden geçirelim.

 • Vajinal akıntı

Bu genellikle vajinayı enfeksiyona karşı korumak için yaşanır.

 • Baş ağrıları

Birçok kadın, kandaki düşük kan şekeri seviyeleri nedeniyle baş ağrısı yaşar.

 • Lekelenme

 Buna özel bir değinme, çünkü her lekelenme vakası düşük yaptığınız anlamına gelmez. Ne olursa olsun doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.

 • Yorgunluk

 Kan bebeğe yönlendirilirken aniden baş dönmesi ve yorgunluk nöbetleri meydana gelebilir.

Resimlerin Kaynağı: https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/12-weeks-pregnant

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir