11. Hafta Hamilelik | Onbirinci Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

Şimdi ½ inç uzunluğunda biraz fazla ve bir ons’un yaklaşık dörtte biri ağırlığındaki bebeğiniz bu hafta büyüme ile oldukça meşgul olmuştur. Henüz bebeğin cinsiyetinin nasıl olacağını bilemezsiniz, ancak kız ise yumurtalıklar gelişmektedir.

11. haftasında gebelik de bebeğin kendine özgü insan özellikleri vardır: vücudunun önünde eller ve ayaklar, neredeyse son şeklini almış kulaklar, küçük burnunun ucunda açık burun yolları, ağızda bir dil ve damak görünür.

Saç kökleri sadece taç üzerinde değil, vücudun geri kalanında oluşur. Bebeğinizi insan gibi gösteren başka neler var? Bu ellerin ve ayakların ayrı ayrı parmakları ve ayak parmakları vardır.

Bu arada, tırnak ve ayak tırnağı yatakları bu hafta gelişmeye başlıyor; Önümüzdeki birkaç hafta içinde tırnakların kendileri çıkmaya başlayacak, bu yüzden satın alacağınız ürünler listenize bebek tırnak makası eklemeyi unutmayın.

Karın homurdanıyor mu?

Bugünlerde biraz daha aç hissediyor olabilirsiniz. Bu, sabah bulantınızın azaldığının ve iştahınızın vücudunuzu ve bebeğinizi beslemenize yardımcı olmak için arttığının bir işaretidir. Ama sadece iki kişilik yiyorsun diye aşırıya kaçma. Hamilelikte en besleyici yiyecekleri seçerek ve abur cuburları en aza indirerek verimli bir şekilde kilo almaya çalışın. 11. haftasında gebelik belirtisi, karnınızın alt kısmı muhtemelen biraz çıkıntı yapmaya başlıyor. Yine de muhtemelen hamile gibi görünmüyorsunuz ve daha çok donutlarda aşırıya kaçmış gibi görünüyorsunuz.

Şişkinlik ve geğirme

Karnınız hala bir tahta gibi düz olsa bile tüm kadınlar farklı zamanlarda göstermeye başlar ve öğreneceğiniz gibi, hepsi farklı görünür. Muhtemelen kot pantolonunuzun zorlanmadan düğmediğini fark ediyorsunuz. Ama bebek için iyi olan anne için her zaman iyi değildir. Özellikle yemek yedikten 11. Hafta gebelik anne değişimleri, karnınızda hissettiğiniz rahatsız edici dolgunluk sadece bazı kadınlar için daha da kötüleşecektir. Rahminiz büyüdükçe, mideyi ve bağırsakları doldurarak sindirim sistemine daha fazla baskı uygular ve daha da şişkin hissetmenize neden olur.

İşte biraz teselli:

Bebeğiniz acınızı hissetmeyecek. Aslında, bebeğiniz tüm bağırsak rahatsızlığınızdan habersizdir ve hatta mide senfoninizin gürlemesi ile yatıştırılabilir. 11. Hafta gebelik de beslenme, Fasulye, kızarmış yiyecekler, soda ve tatlılar gibi kötü şöhretli gaz üreticilerinden uzak durmak yerine otlayarak şişkinliği ve gazı en aza indirin.

11. hafta hamilelik belirtileri

11. Hafta Gebelik Belirtileri

Sık idrara çıkma

Pelvik bölgeye ve böbreklere kan akışını artıran hamilelik hormonu hCG’yi neredeyse her zaman idrar yapma ihtiyacı hissettirdiği için suçlayabilirsiniz. Ancak, siz ve müstakbel bebeğinizin sulu kalması gerektiğinden, sıvı alımınızı azaltmaya meyilli olmayın. Bunun yerine, kafeinli içecekleri azaltın. Sadece işeme ihtiyacınızı artırır.

Göğüslerde hassasiyet ve değişiklikler

Büyüyen göğüsleriniz eşiniz için bir tahrik olabilir, ancak ağrılı göğüsleriniz sizin için bir sapmadır. Partnerinizi ekstra hassas göğüsleriniz konusunda uyarın ve sevişmeye ve hatta ağır işlerde kucaklamaya hazır olmayabileceğiniz konusunda uyarın.

Mide bulantısı ve kusma

Hala “sabah bulantısı” hissediyor musunuz sabah, öğle ve gece? Umutsuzluğa kapılmayın. Muhtemelen sadece bir ya da iki hafta mide bulantınız kaldı ve anne adaylarının çoğu mide bulantısını 12-14. Haftalara kadar atlatır.

Şişkinlik ve gaz

Fetüsünüz hala sadece 2 inç uzunluğundayken karnınız nasıl bu kadar şişmiş hissedebilir? Sisteminizdeki progesteron, sindirimi yavaşlatan ve sizi şişkin hissettiren gastrointestinal sisteminizin gevşemesine neden olmuştur.

Bayılma veya baş dönmesi

Vücudunuz genişleyen dolaşım sisteminizi doldurmaya yetecek kadar kan üretmiyor, bu da baş dönmesine ve bayılmaya neden olabilir. 11. Hafta vücudunuzdaki kan basıncı artırmak için uzanarak ve ayaklarınızı kalp seviyenizin üzerine çıkararak baş dönmesini önleyin. Bu bir seçenek değilse, oturun ve başınızı dizlerinizin arasına koyun ve derin nefes alın.

Resimlerin Kaynağı: https://www.babycenter.com/pregnancy/week-by-week/11-weeks-pregnant

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir