1. Hafta Hamilelik | İlk Hafta Gebelik Belirtileri

İçindekiler

Bazı kadınların 1. haftada gebelik değişimleri görülmezken, bazılarında yorgunluk, göğüs hassasiyeti ve hafif kramp gibi semptomlar yaşayabilir. Tipik olarak tıp uzmanları, bir kadının son adet döneminin ilk gününden itibaren 1. Hafta gebelik haftasını ölçer. Bir kadın bu noktada aslında hamile olmasa da son adet döneminden 1. haftayı saymak, bir kadının tahmini gebelik doğum tarihi belirlemeye yardımcı olabilir. Kaçırılmış bir adet dönemi, genellikle erken gebeliğin birincil semptomudur.

Tipik olarak tıp uzmanları, bir kadının son adet döneminin ilk gününden itibaren 1. gebelik haftasını ölçer. Bir kadın bu noktada aslında hamile olmasa da son adet döneminden 1. haftayı saymak, bir kadının tahmini gebelik doğum tarihini belirlemeye yardımcı olabilir. Planlanan ebeveynliğe göre, implantasyon gebe kaldıktan yaklaşık 6-7 gün sonra başlar. Bu, döllenmiş yumurta rahim zarına yapıştığı zamandır. Bu durum hafif kramplara neden olabilir.

Kanama

 1. İmplantasyon kanaması, gebeliğin erken bir belirtisidir. Adet dönemine benzemez. Bunun yerine, tek bir kan lekesi veya az miktarda pembe akıntı içeren hafif kanamadır. Lekelenme birkaç saat sürebilir veya birkaç gün sürebilir.

Kramp

1. Hafta gebelik anne değişimleri, embriyo rahim duvarına yapıştıkça hafif kramp hissedebilirler. Kadınlar bu krampları karın, pelvis veya bel bölgesinde hissedebilirler. Kramp, çekilme, karıncalanma veya batma hissi gibi gelebilir. Bazı kadınlar yalnızca birkaç küçük kramp yaşarken, diğerleri ara sıra gelen ve birkaç gün süren rahatsızlık hissedebilir.

Vajinal kanama

Vücudunuz, hamilelik durumunda dolmuş olan rahim zarını dökülür.

Şişkinlik

Değişken hormonlar, adet döneminizin hemen öncesinde ve sırasında karın şişmesine neden olabilir.

Ruh hali

1.Hafta gebelik ruh hali bu hormon dalgalanmaları aynı zamanda asabiyete ve duygularınıza zarar verebilir.

Baş ağrısı 

Birçok kadın, hormonla da ilişkili olan adet migreninden şikayetçidir. 

 1. Haftadaki gebelik semptomları her kadın ve her hamilelik için farklıdır. Hamileliğin en yaygın ilk belirtisi, adet döneminin atlanmasıdır.
1. hafta hamilelik
1. Hafta Hamilelik | İlk Hafta Gebelik Belirtileri 1

Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir?

 • Kusmalı veya kusmasız mide bulantısı
 • Hassasiyet, şişme veya karıncalanma hissi veya gözle görülür mavi damarlar dahil göğüs Değişiklikleri
 • Sık idrara çıkma
 • Baş ağrısı
 • Artan bazal vücut ısısı
 • Karın veya gazda şişkinlik
 • Hafif pelvik kramp veya kanamasız rahatsızlık
 • Yorgunluk veya yorgunluk
 • Sinirlilik veya ruh hali değişimleri
 • Yemek istekleri veya isteksizlikleri
 • Yüksek koku alma duyusu
 • Ağızda metalik tat

Bu semptomların tümü hamileliğe özgü değildir. 1. Hafta Erken hamilelik her zaman göze çarpan semptomlara neden olmadığına da dikkat etmek önemlidir. Bir kişinin hamile olup olmadığını öğrenmesinin en iyi yolu hamilelik testi yaptırmaktır.

Hamilelik Testi

Hamilelik testi , idrardaki İnsan Koryonik Gonadotropin (hCG) hormonu miktarını ölçer . Bu hormon sadece bir kadın hamile olduğunda mevcuttur. Yumurta bir embriyo haline geldiğinde, onu çevreleyen ve daha sonra plasenta haline gelen hücreler hCG üretir.

Planlanmış ebeveynlik, kaçırılan bir dönemden sonra mümkün olan en kısa sürede bir gebelik testi yaptırmanın en iyisi olduğunu gösterir. 

Bir hamilelik testi, bir kişinin kontrasepsiyon olmadan cinsel ilişkiye girmesinden 10 gün sonra pozitif bir sonuç verebilir. Bununla birlikte, idrarda pozitif bir gebelik testi oluşturmaya yetecek kadar hCG olması genellikle yaklaşık 3 hafta sürer. Doğru bir sonuç elde etmeye yardımcı olmak için, hamilelik testi yaptırmanın en iyi zamanı, kaçırılan bir adetten sonraki 1 haftadır. Bir kadın, adet dönemini geçtikten sonra 1 haftadan daha önce gebelik testi yaptırırsa, kişi aslında hamile olsa bile olumsuz sonuç verebilir.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir